Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Руслан ПОНОМАРЬОВ: "Прикро,
що не зіграв матч із Каспаровим"
Дмитро Нагорний / "Спортивна газета",  17.08.2007
23-річний екс-чемпіон світу Руслан Пономарьов останнім часом не радував своїх прихильників. Програш ряду турнірів і змагань претендентів на корону спричинив суттєве погіршення рейтингу і дав привід для розмов, що, мовляв, клас гри киянина вже не той.

Але чудова недавня перемога в компанії еліти на турнірі в Іспанії з блискучим результатом — шістьма перемогами і трьома нічиїми без поразок, повернула надію уболівальникам, що Руспан ще покаже свій клас! До уваги читачів «Спортивної газети» — ексклюзивне інтерв'ю з Русланом Пономарьовим.

«НЕ СЛІД БУЛО РИЗИКУВАТИ...»

— Днями ти виграв престижний турнір зі швидких шахів у Іспанії, випередивши 168 шахістів на чолі з Веселином Топаловим і Василем Іванчуком. То що, твоя серія невдач залишилася позаду?

— За великим рахунком ніякої кризи в мене не було. Це спорт і перемагати вдається далеко не завжди. Прикро, звичайно, що я не пробився до фінальної вісімки змагань за шахову корону — матч-турніру на звання чемпіона світу. Треба було не ризикувати в тій критичній партії матчу претендентів з Рублевським, а погоджуватися на нічию і йти на додаткові двобої, як це потім зробив з ним успішно Грищук. Я був гарно підготовлений і, гадаю, не поступався іншим. Але що вже вдієш...

— Те, що тепер у чемпіонаті світу в Мексиці гратиме половина учасників із Росії, дає привід для певних версій. Може, їм було б краще зіграти в першому колі «міжсобойчик»?

— Згоден, що певним чином можуть бути різні розмови у такому випадку, коли четверо з восьми учасників із однієї країни.

— А взагалі, які в тебе рахунки з елітою світового рейтингу?

— Практично з усіма в мене гарні результати. Істотних мінусів не пригадую ні з ким, крім Віші Ананда. Чомусь мені не вдається підібрати стратегію на поєдинки з ним. Сподіваюся, що з часом і з ним покращу свої результати.

— Торік ти грав із перемінним успіхом. Гарні виступи чергувалися з невдалими. Може, треба було не так часто грати?

— Так, я мотався з турніру на турнір, іноді не повертаючись додому. Не хотілося відмовлятися від цікавих пропозицій. До того ж звернув увагу, що деякі колеги, навіть ті, хто набагато старші за мене, виступають у змаганнях частіше. А я ж далеко ще не «пенсіонер»! У той же час, граючи у багатьох змаганнях, тяжко показувати стабільно високі результати. Спади неминучі хоча б внаслідок втоми.

— Цього року ти не грав у Форосі — найсильнішому за добором учасників міжнародному турнірі в Україні. Дивне змагання — зібрали світових грандів у селищі, де немає вболівальників. Для кого вони там грали? А в столиці — жодного пристойного змагання. Дивно, чи не так?

— Звичайно, хотілося б зіграти в уже рідному для мене Києві у престижному турнірі. Може, колись подібне буде.

«ПРАВИЛА ПОТРІБНО ВДОСКОНАЛИТИ»

— А що ти думаєш про так званий туалетний скандал, який був у матчі за світову корону між Володимиром Крамником і Веселіном Топаловим?

— На жаль, справді в тому матчі був неприємний душок від «туалетного скандалу». Напевно, суть інциденту набагато складніша, ніж хто уявляв, проглядаючи сюжети по телебаченню і читаючи газети. Сумніваюся, що Крамник міг скористатися комп'ютерними підказками — дуже ризикований такий «хід конем».

Думаю, все набагато простіше: команда Топалова, можливо, розраховувала завдати лише психологічного удару, щоб вивести Крамника з рівноваги, а все обернулося вселенським скандалом. Водночас можна сказати, що випад болгар був відповіддю на те, що перед отим матчем самого Топалова звинувачували у використанні комп'ютерних підказок. Якщо на кону стоїть світова корона, то про такі «дрібниці», як мораль і етика, часто забувають, діючи за принципом: що не заборонено, то дозволено. Для декого корона дорожча за честь. А буває й того гірше: спрацьовує «військовий підхід», коли для досягнення перемоги всі засоби гарні.

Такі методи суперництва я, на жаль, відчув на собі під час підготовки до матчу з Гаррі Каспаровим. І ще один важливий момент. ФІДЕ, судді та апеляційний комітет виявилися не готовими до вирішення проблеми. Передусім, бо в них на руках не було «керівництва до дії» — чітко розписаного регламенту. Що робити в такій ситуації? Які права й обов'язки сторін? Адже це не перший скандал у матчах на першість світу і, боюся, далеко не останній. Тому правила потрібно вдосконалити.

— У жовтні відбудеться командний чемпіонат Європи в Греції. Чи гратимеш у складі національної збірної?

— На жаль, саме в цей період мені доведеться брати участь у Меморіалі Михайла Таля в Москві та в представницькому турнірі в Іспанії. Там змагатимуться чемпіони світу різних років. Я попередив про це українську федерацію заздалегідь. У нас вистачає молодих сильних гросмейстерів, і я вважаю, що збірна й без мене виступить добре.

«У МЕНЕ СТИЛЬ ІШИЙ, НІЖ У ТАЛЯ»

— Торік ти переміг у Москві на турнірі пам'яті Таля. Ти, здається, взагалі в Біло-кам'яній завжди виграєш!

— Справді, якось так склалося, що там я завжди гарно граю. У російській столиці поганий клімат, але чудова шахова аура. Дивно, але там я весь час застуджуюсь і змушений грати в такому стані. Навіть чемпіоном світу став подібним чином!

— Таль — усього чотири літери і ціла епоха в історії шахів. Він вів богемне життя. Певно, коли Таль був ще чемпіоном світу, вже порушував спортивний режим. Його постійно оточували красиві жінки, він надзвичайно багато палив і випивав, міг усю ніч грати в карти. І його обожнювали, він був кумиром мільйонів...

— Певно, любителі шахів його обожнювали, перш за все, за гостроатакуючий стиль гри. Тут він був неперевершеним, хоча потім, аналізуючи зіграну ним партію, частенько знаходили в його суперника шляхи захисту. Але ж гра йде за шахівницею і часу для аналізу позиції під час гри — обмаль. У мене стиль гри і життя дещо інші: я не палю і не п'ю, а вночі сплю. Можу лише баночку пива випити після сауни.

«НЕ РОЗЧАРУВАВСЯ В РЕВОЛЮЦІЇ...»

— Машину ще так і не надумав купляти?

— Ні, хоча давно міг її придбати. Але навіщо? Їздити я все одно не вмію і прав не маю. А ще в нас такі дороги та затори... Мені до вподоби метро — швидко, надійно і п'ять хвилин від станції до дому.

— Ти вже маєш одну вищу освіту, а згодом буде й друга. Це не заважає грати?

— Мені здається, що професії шахіста і юриста в чомусь схожі. Обидві вимагають підкресленої вдумливості, схильності до аналізу, кінцева мета якого в обох випадках є істина — шахова або юридична.

— Скоро у нас нові вибори до Верховної Ради. Чи підтримуватимеш когось публічно, як ти зробив під час так званої помаранчевої революції?

— Тоді ситуація була така, що мовчати я не міг. І відтак, на відміну від багатьох, не розчарувався ні в самій революції, ні в її лідерах. Бо в мене не було завищених очікувань. Але нині, напевно, я не буду вже нікого підтримувати. Хай люди самі розбираються. Краще міркуватиму, як повернути шахову корону в Україну!

— Жалкуєш, що чотири роки тому так і не зіграв матч із Гаррі Каспаровим?

— Жалкую. Я хотів грати той матч, але обставини дивним чином перешкодили. Прикро...

МІЖ ІНШИМ

Дивно, але відтоді ніде так і не було сказано людьми, які знали істинну причину зриву матчу між Русланом Пономарьовим та Гаррі Каспаровим, усю правду про його скасування. Тож давайте пригадаємо і розсекретимо деякі документи тодішньої ялтинської конференції.

У вересні 2003 року в Ялті мав відбутися матч за шахову корону між тодішнім чемпіоном світу Русланом Пономарьовим і претендентом Гаррі Каспаровим. Подію приурочили до саміту глав країн СНД, а перші ходи історичного поєдинку в Лівадійському палаці мали зробити президенти України і Росії. Вже було підготовлено сценарій урочистого відкриття з яскравими промовами, акредитовано журналістів, зроблено красивий логотип змагання з девізом ФІДЕ «Cens una sumus» і запрошено почесних гостей.

Але гросмейстери за шахівницю так і не сіли — матч було зірвано. Президент Міжнародної шахової федерації Кирсан Ілюмжинов, провівши прес-конференцію, всю провину за це поклав на українську делегацію. Начебто, Руслан не хотів погоджуватися з регламентом матчу. Найприкріше те, що тоді на бік керманича ФІДЕ стала ФШУ, яка після переїзду Руслана з Донбасу до Києва підтримала свого тодішнього спонсора — донецький концерн «Данко», з керівництвом якого в Руслана виник конфлікт.

А найсмішніше те, що наша команда прийняла практично всі вимоги, іноді навіть невигідні для нас. Руслан був чудово підготовлений і дуже хотів зіграти з легендарним титулованим суперником, який незаконно, в обхід правил, отримав право на цей поєдинок із «чорного ходу», не граючи у відборі. По суті, єдине прохання нашої делегації на своїй батьківщині було те, щоб у матчі українця з росіянином був серед англомовних суддів хоча б один російськомовний... Чомусь усі призначені арбітри були лише англомовні, а Руслан і наша команда цю мову знали не дуже досконало.

Тоді в Росії було оголошено «Рік шахів». Гру мудрих там прирівняли до олімпійських видів спорту. І було поставлено завдання: повернути корону в Москву! Кандидатів на посаду шахового короля від Росії було двоє — Крамник і Каспаров. З великим небажанням Володимир Путін погодився на Каспарова. Крамник, хоча вже тоді показував видатні досягнення, встиг програти матчі Камському, Гельфанду, Широву, Адамсу.

Напередодні саміту терпець російського президента урвався остаточно. Адже й раніше Каспаров його критикував, а тоді вже Гаррі «дістав» Путіна за повною програмою — війна у Чечні, олігархи в його оточенні, утиски в країні свободи слова. Путін викликав до Москви Ілюмжинова і дав вказівку: зірвати матч. Він із жахом уявляв, що буде, якщо Каспаров на нього «наїжджатиме» в ранзі короля наймудрішої гри... Тут не до патріотизму, тим більше, що російський керманич ніколи не вважав Каспарова, який народився і довго жив у Баку до вірменських погромів, щирим росіянином. А якщо додати, що прізвище батька Гаррі — Вайнштейн, а Каспарян — справжнє прізвище матері... Виконати чорнову роботу взявся Артем Тарасов — керівник компанії «ФІДЕ-комерція», друг «бідного калмика», а свого часу — перший легальний мільйонер Радянського Союзу. Мрія Каспарова піти з великого спорту чемпіоном світу не здійснилася, і нещодавно він підтвердив своє бажання балотуватися на посаду президента Росії.

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle