Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Хто прославив шахову Україну?
Юхим Лазарєв / Молодь України,  26.08.2009
Напередодні 18-річчя Незалежності варто згадати, що за цей період не раз прославили нашу державу на Всесвітніх шахових олімпіадах, в особистих і командних чемпіонатах світу та Європи українські гросмейстери! Це й починалося досить гучно...

ПЕРШИЙ ПРОРИВ

Давно відомо, зокрема: з усіх видів спорту лише шахові національні збірні України, виступаючи з 1992 року на командних олімпійських, світових і європейських чемпіонатах, здобували золоті медалі!

Крім того, саме шахові чоловіча та жіноча збірні України першими після здобуття нею Незалежності виступили під національним блакитно-золотим прапором, випередивши представників і представниць українських федерацій з усіх інших видів спорту, котрі в цей час ще певний період змушені були виступати як члени СНД (цей так званий Союз незалежних держав було створено наприкінці 1991 року замість СРСР), в тому числі й на Олімпійських іграх-1992 в іспанській Барселоні.

Була тоді активна спроба залучити шахістів України до лав отого новоствореного — замість Шахової федерації СРСР — державного шахового об’єднання СНД.

До Федерації шахів України (президентом якої був професор Іван Бик) за підписом легендарного п’ятиразового чемпіона світу Михайла Ботвинника тоді й надійшло з Москви таке запрошення. Київ відповів: «ні в якому разі»!

Більше того, вже в березні 1992 року Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ) залучила до своїх лав ФШУ, яка відтак отримала право делегувати на участь у наступній Всесвітній шаховій олімпіаді, яка незабаром мала відбутися в філіппінській Манілі чоловічу та жіночу національні збірні України.

ЗВІДКИ ВЗЯТИ ГРОШІ?

Виникли нові проблеми. Головне — фінанси. Адже за часів СРСР зарубіжні виступи радянських шахістів затверджували та матеріально забезпечували потужні державні і відомчі організації (щоправда, вони й здобуті там шахістами призи у валюті привласнювали вони відсотків на 90). Але відразу після здобуття Незалежності в Україні ще державних коштів не було.

За які ж гроші нашим гросмейстерам можна було їхати на Олімпіаду? Тодішніми лідерами чоловічої збірної України були львів’яни Василь Іванчук (він і досі — наш шаховий гетьман!), Олег Романишин, Олександр Белявський і Адріан Михальчишин. І ось вони зібралися, обговорили критичну ситуацію та дійшли такого висновку: хоч би там що, але заявити шаховому світу про Україну треба обов’язково! За будь-яку ціну!

Відтак вирішили: відмовитися од гонорарів за участь, а частину витрат на дорогу, розміщення в Манілі, харчування тощо взяти на себе! Знайшлися в Києві та особливо у Львові вже не дуже бідні бізнесмени, чиї фірми доброчинно на шахи також дещо «підкинули».

ОЛІМПІЙСЬКИЙ СТАРТ

Отже, влітку того року поїхали в Манілу. До речі, чоловічу збірну України в додаток до квартету львів’ян відтак поповнив і досить успішний тоді харківський гросмейстер Ігор Новиков.

А до складу нашої жіночої команди увійшли львів’янки Аліса Галлямова-Іванчук (перша дружина лідера українських шахістів), Марта Літинська та Ірина Чолушкіна, а також киянка Лідія Семенова — єдина тоді з українських шахісток, якій поталанило стати олімпійською чемпіонкою (у складі збірної СРСР-1988).

Саме нашим шахісткам і вдалося вперше прославити Україну медалями — спочатку срібними! За рахунок не лише високого класу гри, а й патріотичного ентузіазму.

А шахістам нашим, на жаль, тоді було ще замало класу гри тазавзяття — вони фінішували лише дев’ятими. Та зате ж сам факт їхнього дебюту в світових змаганнях світового рангу під прапором України — визначний! Врахуймо й те, що в олімпіаді брали участь 102 чоловічі команди!

«СРІБНО-ЗОЛОТИЙ» ЗЛЕТ!

Того ж року пізніше вперше наша спортивна держава отримала від гросмейстерів не лише «срібло», а й «золото»!

Перефразовуючи трохи класичну українську пісню, наші гросмейстери могли би її так заспівати: «Як ішли ми з Дебречина — додому, взяли звідти дві медалі — в дорогу!»

На командному чемпіонаті Європи, що проходив у листопаді-1992 в угорському Дебречині (таку українську назву мав нинішній Дебрецен) серед жінок блискуче перемогла збірна України — ті ж Галлямова-Іванчук, Літинська та Чолушкіна.

Тренером нашої блискучої жіночої команди був тоді видатний гросмейстер з Луганська Геннадій Кузьмин.

По-різному склалися потім їхні шахові та життєві долі. Аліса незабаром розлучилася з Іванчуком і повернулася до рідної Казані. Чолушкіна також з часом перебралася до тодішньої Югославії, де вийшла заміж. Лише Літинська залишилася в своїй Батьківщині, прославивши її ще й 2002 року золотою медаллю на шаховому чемпіонаті світу серед ветеранок. А цього року Львів урочисто вітав її з 60-річним ювілеєм.

Кузьмин ще багато років керував жіночою збірною України. Надалі цю естафету перейняв одеський гросмейстер В’ячеслав Ейнгорн.

Зробила там свій перший прорив на міжнародний п’єдестал і чоловіча збірна України. Ті ж Іванчук, Белявський, Романишин і Новиков, а також одесит В’ячеслав Ейнгорн, стали вперше віце-чемпіонами Європи!

Що ж, Іванчук і досі прославляє Україну. Романишин — взагалі вже легендарна постать. Белявський зберігає громадянство України, але виступає за Шахову федерацію Словенії. Новиков — також у від’їзді. На добру пам’ять заслуговує також тренер команди — міжнародний майстер з Одеси Михайло Підгаєць. Потім його на цій посаді замінив інший одесит — Володимир Тукмаков. А Підгаєць цього року пішов з життя. Вічна йому пам’ять!

СПАСИБІ СПОНСОРАМ!

Відзначимо, що на чемпіонат Європи-1992 наші гросмейстери їхали не за власний рахунок. Щоправда, держава тоді вже мала можливість надати їм фінансову допомогу, хоч і дуже скромну. А головну підтримку подарували спонсори ФШУ, яких також варто згадати добрим словом. Це — Виробниче об’єднання імені Артема (Київ), суднобудівний завод «Океан» (Миколаїв), Павлоградський хімічний завод (Дніпропетровська область), завод «Ленкузня» (Київ), Київський радіозавод, Український державний науково-виробничий центр АСПРУВ (Київ), ВО «Зоря» (Миколаїв). Спасибі їм!

ПРИЙОМ У ПРЕЗИДЕНТА

Про подібні досягнення представників інших видів спорту під прапором незалежної України тоді ще й мови не було. Отож і показово, що такий чудовий старт нашої шахової еліти не пройшов повз увагу найвищої державної влади.

18 грудня 1992 року вперше в історії України (на жаль, поки що нібито востаннє) її провідних шахістів урочисто прийняв тодішній Глава держави Леонід Кравчук.

До цієї знакової зустрічі були запрошені наші гросмейстери, які на командному чемпіонаті Європи здобули золоті та срібні медалі, та їхні тренери, а також — тодішній міністр Укрмолодьспорту, президент НОК України Валерій Борзов, керівники ФШУ та, ясна річ, журналісти (серед них, до речі, був і автор цих рядків, який працював у «Спортивній газеті».

У репортажі кореспондента Укрінформу, про цей прийом оприлюдненому в багатьох інших виданнях, зокрема повідомлялося:

«Президент тепло поздоровив спортсменів з успішним виступом на чемпіонаті Європи в Угорщині, підкресливши, що шахісти працюють на авторитет України, своїми перемогами створюють добрий імідж нашій державі, а також наголосив:

Думаю, що шахи — найпопулярніший вид спорту в України. До речі, знаю з історії, що перші шахові фігурки на території нашої країни було знайдено у Х—ХІІ століттях, і в наших далеких предків ця мудра гра була в пошані».

Ясна річ, творці шахового злету отримали там почесні відзнаки. Між іншим, наступні президенти України були не менш щедрі для гросмейстерів на ордени та звання. Інша річ — фінансові проблеми, які залишаються в нас дуже і дуже складними не лише для шахів, але й для інших видів спорту.

Це вже — інша тема. Наразі ще можна згадати, що того 2002 року ті ж спонсори вдало профінансували також участь української молоді в чемпіонатах Європи та світу серед юнаків і дівчат, які проходили в Голландії, Чехословаччині, Німеччині та Аргентині. На жаль, спонсорська підтримка не була такою щедрою, щоб забезпечити там нашим учасникам і тренерську підтримку. Тож найбільше серед них відзначилася 15-річна Інна Гапоненко з Херсона: спершу в чемпіонаті континенту серед дівчат до 20 років здобула срібну медаль, а потім у такому ж турнірі «до 16» стала чемпіонкою Європи. Ще було двоє срібних призерів у цих змаганнях, а Тетяна Василевич з Євпаторії стала віце-чемпіонкою світу серед дівчат до 16 років.

Отакий був перший «незалежний» рік шахістів України. Згадаймо ще наступний: на першому командному чемпіонаті світу серед чоловіків, де перемогла збірна США, українці стали срібними призерами, витіснивши Росію на третю сходинку. Далі до кінця 90-х років наші земляки та землячки в різноманітних змаганнях найвищого всесвітнього та європейського рангу вже не підіймалися вище «срібла». А потім...

«ЗОЛОТА ЕСТАФЕТА» ХХІ СТОЛІТТЯ

Дуже стисло нагадуємо нашим читачам ті найяскравіші успіхи української шахової еліти, про які принагідно вже більш-менш детально «МУ» повідомляла їм раніше.

2000 рік. Наталія Жукова стала переможницею першого в історії особистого чемпіонату Європи серед жінок!

2001 рік. Національна збірна України — Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, Володимир Баклан, В’ячеслав Ейнгорн, Олег Романишин і Вадим Малахатько — здобула перемогу в командному чемпіонаті світу. А в особистому чемпіонаті світу, що проходив у Москві, фіналістами стали Іванчук і Пономарьов, забезпечивши Україні золоту та срібну медалі!

2002 рік. Пономарьов, вигравши в Москві фінальний матч в Іванчука, здобув світову корону!

2004 рік. Національна збірна України — Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, Андрій Волокитін, Олександр Моїсеєнко та Сергій Карякін — чемпіон ХХХVІ Всесвітньої шахової олімпіади! А Василь Іванчук, крім того, став переможцем двох особистих чемпіонатів Європи — як з класичних, так і з швидких шахів.

2005 рік. Катерина Лагно — чемпіонка Європи серед жінок!

2006 рік. Переможниця Всесвітньої жіночої шахової Олімпіади — збірна України: Наталія Жукова, Катерина Лагно, Інна Гапоненко й Анна Ушеніна!

2007 рік. Василь Іванчук — чемпіон світу з блискавичних шахів. Катерина Лагно — вдруге чемпіонка Європи.

2008 рік. На Всесвітній шаховій олімпіаді «Кубок Нони Гаприндашвілі» за найкращий сумарний результат чоловічої та жіночої команд виборола Україна...

Отже, є про що нам приємно згадати нинішнього Дня незалежності та відтак підняти келихи за тих, хто на світовій та європейській шахових аренах прославив Україну, тож побажаймо їм — так тримати!

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle