Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Колоритні одеські річниці
(історичний нарис)
Юхим Лазарєв / майстер спорту з шахів,  11.11.1999
Українська перлина біля моря вже понад століття робить вагомі внески в скарбницю вітчизняних шахів. Славетні чемпіони, успішні тренери, яскраві турніри, активні клуби, навіть і сторінки традиційного гумору...

Про такі шахові здобутки наразіскладається в Одесі книга! А цього року, продовжуючи нинішню київську традицію, також і Одеса відзначає відразу кілька своїх досить пам’ятних «круглих» і «напівкруглих» дат, пов’язаних з вагомими шаховими подіями минулих часів.

Але раптом...

— Підсудний Альохін Олександр Олександрович засуджується до смертної кари!

Таким вироком завершився суд в Одесі навесні 1919 року над найсильнішим на той час шахістом колишньої Російської імперії. Судді не брали це до уваги. Адже Одеса тоді перебувала під червоною владою, яка витіснила звідти білогвардійців. І ось до чекістів надійшло анонімне донесення, буцімто Альохін вів контрреволюційну діяльність. Його було заарештовано і негайно ж ув’язнено в камеру одеської буцегарні на Єкатеринінській площі, 6. Тож після смертного суддівського вироку 26-річний гросмейстер світового екстра-класу (між іншим, дворянського походження!) був, здавалося б, приречений на неминучу загибель. Можна собі уявити, що відтак у в’язниці пережив Альохін!

Але раптом жорстокі одеські чекісти отримали термінову телеграму з Києва з грізним наказом: негайно звільнити з-під варти Олександра Олександровича Альохіна! Що й було зроблено.

Якби не ця вказівка, шахова історія пішла б з часом іншим шляхом. Адже Альохін, ставши 1920 року переможцем першої всеросійської олімпіади в Москві та незабаром емігрувавши до Франції, 1927 року в матчі за шахову корону взяв гору над її володарем Хосе-Раулем Капабланкою і став п’ятим чемпіоном світу.

Хто врятував Альохіна?

Але то вже інша тема, чимало подробиць якої загальновідомі. Більше тає-мниць приховує інше — хто ж врятував Альохіна від смерті, встигнувши в темпі надіслати куди треба і кому треба тривожний сигнал?

Англійська журнальна публікація ще 1937 року стверджувала: коли з Москви приїхав до Одеси один з вождів жовтневого перевороту в Росії, тодішній більшовицький народний комісар (тобто міністр) з військових і морських справ, голова Реввійськради Лев Троцький, то начебто він відвідав у в’язниці засудженого до розстрілу Альохіна, зіграв з ним у шахи, і хоча зазнав жорстокої поразки, сприяв скасуванню вироку.

Та вже в наступній книзі — «Геній шахів Альохін», виданій у Берліні (1953) цю легенду було взято під сумнів, а з часом з’ясувалося, що Троцький 1919 року в Одесі не з’являвся. У цій же книзі оприлюднена інша версія: серед п’яти суддів, які були зобов’язані підписати смертний вирок Альохіну, виявився один, котрий з поваги до славетного шахіста відмовився поставити свій підпис, і це йзвільнило гросмейстера з-під варти. Чи мо-гло бути таке — ставить питання в книзі «Александр Алехин — непобежденный чемпион» (Москва, 1992) її автор Юрій Шабуров.

Версія Богатирчука

Тим часом авторитетну відповідь на це дав у своїх мемуарах, надрукованих ще 1978 року в Сан-Франциско, легендарний український шахіст Федір Богатирчук (1892—1984), який тоді мешкав у Канаді. Згадуючи про те, що йому розповідав за тих часів одеський шахіст Яків Вільнер про перебування Альохіна в цьому місті, Богатирчук стверджує:

«Вільнер сказав мені, що, працюючи в одеському трибуналі, він дізнався про вирок за кілька годин до моменту його виконання і негайно надіслав телеграму тодішньому голові Українського раднаркому Раковському з проханням урятувати Альохіна. На щастя, Раковський чув про шаховий геній Альохіна і негайно зв’язався прямим проводом з одеським ЧК. Далі відомо тільки одне: Альохіна тієї самої ночі було звільнено і скеровано в розпорядження товариша Раковського».

Якщо в згаданій праці Шабурова про таку версію — ані слова, то в книзі «Алехин», яка вийшла друком також у Москві того ж року (коли відзначалося століття з дня народження Альохіна), але на кілька місяців пізніше, її автори — батько і син Ліндери — вже версію Богатирчука (хоча лише в трьох реченнях і не згадуючи його прізвища, адже він — емігрант) називають реалістичнішою. А посилаються вони на статтю американського шахіста Емануїла Штейна, надруковану 1980 року.

Знову ж таки, питання: чи американський автор сам-один докопався до версії про Вільнера, або ж просто переписав її з мемуарів Богатирчука, які вийшли друком за два роки до цієї його статті?

Перший чемпіонат України

Тепер на часі перейти до особи того, хто ж справді врятував майбутнього шахового короля. Крім цього подвигу, Яків Семенович Вільнер (1899—1931) зробив також і незрівнянний внесок до літопису шахових чемпіонатів України. Адже 85 років тому обдарований одесит став переможцем першого з них (до речі, в запеклій конкуренції зі згаданим Федором Богатирчуком, тоді киянином, який став першим віце-чемпіоном)!

...Після завершення жахливої громадянської війни стала на теренах Шевченкового краю проводитися його новою владою українізація державних структур, шкіл, виховних і культурних установ тощо. Вона тривала майже десять років, поки не почала зазнавати кривавих ударів — відомо звідки і від кого... Але як непогано все це починалося! До речі, в структурі оформленої наприкінці 1922 року держави під назвою СРСР в її складі виникла УСРР — Українська соціалістична радянська республіка (як відомо, таку назву вона мала, поки на початку 1937 року Надзвичайний ХІV Всеукраїнський з’їзд рад не прийняв новий закон — про Конституцію УРСР, де в назві нашої країни переставили друге і третє слова).

Взяла тоді новий старт і українська шахова культура, що мала давні традиції. Зокрема, ентузіасти «мудрої гри» з Харкова (тодішньої столиці), Києва, Полтави, Кам’янця-Подільського та інших міст республіки, не кажучи вже про Одесу, ще 1923 року почали готувати проведення першого чемпіонату України з шахів, під час якого планували також провести й з’їзд аматорів, як тоді повідомляв московський часопис «Шахматы», — з метою організації Всеукраїнської шахової спілки. Найбільше зусиль до цього доклав найавторитетніший тоді в республіці гравець, єдиний у ній маестро Федір Богатирчук. Але й помічників у нього знайшлося чимало.

Тож оцей турнір і з’їзд почалися 29 березня 1924 року в Києві. З метою визначення їхніх учасників і представників у багатьох містах України відбулися змагання. Переможців цих змагань запрошували взяти участь в головному змаганні — чемпіонаті республіки, а призерів включали до турніру любителів, що проводився паралельно. Призами були тоді аж ніяк не гроші, а шахові видання.

Підсумки чемпіонату: Я.Вільнер (Одеса) — 9 очок з 10; Ф.Богатирчук (Ки-їв) — 8,5; М.Сорокін (Київ) — 7,5; С. Тихенко (Київ) — 5,5; Д.Григоренко (Харків) і А.Гуєцький (Житомир) — по 5; А.Гаєвський (Кам’янець-Подільський), А.Грінберг (Київ) і Е.Лернер (Вінниця) — по 4; Г.Ластовець (Полтава) — 2,5; В.Єршов (Ніжин) — 0 очок.

У турнірі любителів переміг Б.Драгомирецький з Кам’янця-Подільського.

Особистий ювілей

Яків Вільнер був одним з найсильніших шахістів України 20-х років минулого століття. Чемпіонати республіки він вигравав тричі: не лише перший (1924), а й другий (1925), а також і третій (1928), розділивши 1—2 місця з харків’янином Володимиром Кириловим. Брав він участь також у п’яти чемпіонатах СРСР (1923—1929). Найкращий в них результат — 1924 року: розділив 6—8 місця і отримав звання майстра. До цього турніру, між ін-шим, в СРСР тільки якась дюжина гравців мала це найвище тоді в державі шахове звання, з них в Україні — лише Богатирчук...

Крім участі в турнірах, Вільнер активно займався шаховою композицією в жанрі складання задач. Переміг у Всесоюзному чемпіонаті шахових композиторів 1929 року в розділі триходових задач, був також призером ряду конкурсів.

Про його позашахове життя-буття мало що відомо. В кількох енциклопедичних словниках немає даних про день і місяць його народження, є тільки рік — 1899. Навіть не пощастило знайти у різних виданнях хоча б одного його фотопортретика. Хіба що дружній шарж... Але, як повідомив нещодавно автора цих рядків телефоном з Одеси тамтешній відомий історик шахів Юрій Ткаченко, останні ретельні дослідження вказують на дату народження Вільнера в жовтні. Обіцяв уточнити....

Отже, наразі минає 110 років з дня народження першого чемпіона України, і цю дату в Одесі відзначатимуть активно.

Вільнер прожив лише 32 роки. В Одесі, зверніть увагу, він став об’єктом таких політичних цькувань, що втік до Пітера. Та прожив отам недовго: вразила тяжка хвороба...

Наступні дати

Шахова Одеса не збирається зупинитися на згаданих подіях. Наприкінці цього року рівно 100 років минає від того часу, як у ній розпочався так званий «Південно-руський турнір» — фактично перший в історії неофіційний всеукраїнський чемпіонат (згадаймо: слово «Україна» за часів Російської імперії вживали з острахом). І хто виграв це змагання? Представник Одеси Борис Верлинський! Він же 1929 року, перемігши в шостому всесоюзному чемпіонаті, який проходив в Одесі, отримав уперше в країні офіційне звання гросмейстера СРСР. На жаль, за два роки після того Москва протизаконно скасувала цей титул. Але 1935 року його відновила, першим вшанувавши ним Михайла Ботвинника. А заслуги Верлинського проігнорувала...

Це — окремі теми. Ще до них повернемося.

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту з шахів

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle