Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
ФІДЕ — в оточенні гострих проблем
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту / "Молодь України",  06.05.2011
Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ), яка діє з 1924 року, останнім часом змушена вирішувати нагальні питання, пов’язані не лише з боротьбою за світову корону…

Турнір претендентів на корону

Щодо змагань за чемпіонський трон, то у російській Казані з 3 по 27 травня проходить матч-турнір восьми гросмейстерів, переможець якого наступного року схрестить зброю з чинним чемпіоном світу — індійцем Вішванатаном Анандом. Доволі й інших актуальних проблем. Деякі з них пов’язані з конфліктами… Як вони вирішувалися та вирішуватимуться надалі?

Про деякі з цих конфліктів наш «Куточок» торік повідомляв, але дуже стисло. Тепер — деякі подробиці та коментарі.

Принагідно згадаймо про гострий конфлікт, що спалахнув під час наближення виборів президента ФІДЕ, які мали відбутися минулої осені в російському Ханти-Мансійську під час Всесвітньої шахової Олімпіади.

Боротьба за посаду президента

Конкурентом Кирсана Ілюмжинова, котрий очолював ФІДЕ вже 15 років, був 12-й чемпіон світу Анатолій Карпов. Вони тоді обстоювали, крім різних особистих позицій, також і принципові.

Карпов торік у березні оголосив про своє бажання поборотися за цю посаду, «щоб урятувати шахи», підкресливши, що професіональні шахісти опинилися в небезпеці, що чимало гросмейстерів фактично не можуть існувати, а ФІДЕ не захищає їхніх інтересів.

До його передвиборної програми входили також удосконалення чинної системи боротьби за світову корону тощо, за перетворення шахів на сучасний професіональний спорт. Карпова в цьому активно підтримував 13-й чемпіон світу Гаррі Каспаров. Натомість Ілюмжинов, підкресливши, що професіональних турнірів стає дедалі більше, наголосив: ФІДЕ — це організація передовсім не для чемпіонів, а для всіх любителів гри. «Є таке визначення: «золотий мільярд», — зазначив він. — Мова йде про населення процвітаючих країн. Так ось, нині на планеті в шахи грають 500 мільйонів людей, а я хочу, щоб на Землі з’явився «золотий мільярд» розумних людей, які люблять цю гру».

Здавалося б, миролюбні позиції. Але…

Було ще чимало пунктів протистояння між ними, в тому числі — гостро конфліктних. Ця конкуренція впродовж кількох місяців до дня виборів перейшла миролюбну межу та дійшла до розгляду її в міжнародному Апеляційному суді в Лозанні. Коли відбулися вибори, за Ілюмжинова проголосували представники 95 національних шахових федерацій (переважно з країн Азії, Африки та Латинської Америки), а за Карпова — лише 55 (передусім — уся Європа, за винятком Росії). Карпов тоді заявив, що ці вибори — «то є сором для Росії, сором для шахів».

І що ж далі?

Ілюмжинов і Карпов «чокнулися»…

Після виборів Карпов усе ж привітав Ілюмжинова з перемогою, а той у відповідь сказав: «Давайте забудемо всі ці передвиборні нападки та з метою примирення підемо та й вип’ємо горілки!» Карпов згодився, вони пішли в ресторан, цокнули бокалами та повечеряли, а відтак Ілюмжинов запропонував Карпову посаду віце-президента ФІДЕ, враховуючи величезний авторитет у шаховій спільноті 12-го чемпіона світу.

А тепер Карпов сказав: ні. Та, зрештою, вони все ж домовилися, що він довічно представлятиме ФІДЕ в авторитетних міжнародних організаціях — МОК, ЮНЕСКО та ЮНІСЕФ, активним особистим членом яких є вже не один рік.

Дальші напрямки

Окрім того, до Ілюмжинова від імені Каспарова в Ханти-Мансійську підходив директор фонду Каспарова Михайло Ходорковський та заявив, що вони готові співпрацювати з ФІДЕ в галузі реалізації головної її програми — «Шахи в школі».

До цього можна додати, що мета цього напрямку роботи ФІДЕ — цещоб шахи були внесені в шкільні програми більшості зі 170 країн світу (таке вже запроваджується в Азербайджані, Вірменії, Молдові та Туреччині).

Між іншим, друга програма ФІДЕ — підготовка тренерів і арбітрів (цих фахівців у багатьох країнах явно недостатньо).

Львівська проблема

Зауважимо, що головою комітету тренерів у ФІДЕ вже не перший рік працює віце-президент Львівської обласної федерації шахів гросмейстер Адріан Михальчишин, який ще в минулому столітті посварився з Федерацією шахів України і перейшов у Шахову федерацію Словенії. Туди ж слідом за ним перейшла й одна з найсильніших нині шахісток світу — чемпіонка України 2003 року, чемпіонка світу-2010 серед дівчат до 20 років Анна Музичук, також громадянка України, нині львівська студентка.

До слова: недавно Адріан Богданович телефонував мені зі Львова та між іншим повідомив: провідні шахісти міста Лева досі не можуть збагнути, чому серед восьми віце-президентів і одинадцяти членів Виконкому Федерації шахів України є представники Києва, Харкова, Полтави та інших міст, а від такого визначного шахового центру нашої держави, як Львів — жодного. Є над чим подумати ФШУ в цьому напрямі?

Хто ж гратиме з Анандом?

Повертаючись до програм діяльності ФІДЕ, нагадаємо, що третьою з них є шахи в країнах, які розвиваються.

Отже, здійснюється гасло ФІДЕ: «Ми всі — одна сім’я». Ілюмжинов додає до нього й своє: «Шахи — гра, що об’єднує світ!». Що й казати, гасла гарні. Та проблеми в діяльності ФІДЕ — тяжкі. Одна з них — стосовно вічного питання про шляхи до світової корони.

На початку минулого року ФІДЕ визначила склад і місце проведення вже згаданого нами турніру восьми претендентів на матч з чемпіоном світу Віші Анандом.

Тоді право брати участь у цьому змаганні отримали: вірменин Левон Аронян і азербайджанець Теймур Раджабов — переможці серії Гран-прі; болгарин Веселін Топалов, який програв матч за шахову корону її володареві Ананду восени 2009 року; представник США Гата Камський, котрий 2008-го зазнав поразки в матчі з Топаловим за право зіграти наступного року матч з Анандом; переможець Кубка світу-2009 ізраїльтянин Борис Гельфанд; а також рейтинг-лідери «Топ-100» ФІДЕ — норвежець Магнус Карлсен і екс-чемпіон світу росіянин Володимир Крамник, і зрештою — оскільки турнір спочатку планувався в Баку, то восьму ліцензію отримав номінант Азербайджану Рустам Мамедьяров.

Але відтак пішли заміни.

Рік тому ФІДЕ з певних причин вирішила: проводити турнір не в Баку, а в Казані, проте залишити в складі його учасників Мамедьярова...

Протест Карлсена

А головне: заявив про свою відмову 19-річний Магнус Карлсен. Наймолодший учасник, який уже встиг у переконливому стилі виграти низку супертурнірів і стати рейтинг-лідером світу, вважався найцікавішим учасником «турніру восьми». Та раптом…

Сам він у своїй заяві про відмову грати в турнірі пояснював тим, що запроваджена ФІДЕ система боротьби за світову корону є недостатньо доцільною та справедливою. Серед його аргументів були такі, як, наприклад, надмірна (п’ятирічна!) тривалість розіграшу чемпіонського титулу — з 2008 до 2012 роки, а також формат турніру претендентів — три поспіль виснажливих матчі за нокаут-системою. Юний «вікінг» виступив і проти головного принципу: чому чемпіон світу не бере участі у відбіркових змаганнях наступного розіграшу, а грає лише з його переможцем? Зокрема, зазначає: «Це, начебто, якби переможець чемпіонату світу з футболу 2010 року автоматично кваліфікувався б у фінал чемпіонату світу 2014-го». Тож Карлсен пропонує надалі позбавити такої привілеї шахового короля — нехай грає в чемпіонаті світу на одних правах з іншими найсильнішими гросмейстерами.

Що ж «вікінга» спонукало?

Шахова спільнота по-різному поставилася до вчинку юного «вікінга». Висловлювалися версії, що до цього його спонукали ще якісь причини, крім принципових. Гаррі Каспаров, який цілий рік до того проводив з ним заняття, цю відмову Карлсена не схвалив, підкресливши, що хоча хлопець має ще дуже недостатній змагальний досвід, йому, судячи з усього, просто не хочеться грати в такому серйозному змаганні.

Мені, зокрема, згадалося, як ще в грудні 2008 року перед початком третього етапу серії «Гран-прі» Карлсен з неї вибув. Про це заявив тоді, між іншим, не він, а його батько Генрік Карлсен. Причина: протест проти радикальних змін, які щойно внесла тоді ФІДЕ в систему боротьби за звання чемпіона світу. Чи не тоді вже юний Магнус був налаштований, м’яко кажучи, не так агресивно, як його далекі предки — скандинавські вікінги?

Замість норвежця — українець

Шахова спільнота вже тоді сприйняла відмову Карсена в цілому не дуже схвально. Без нього кожен турнір уже не такий цікавий, а головне — не такий повноцінний. Так і тепер.

Заміну Карлсену в «турнірі восьми» нині ФІДЕ знайшла відразу. Москвич українського походження Олександр Грищук — третій у підсумках серії «Гран-прі». Крім того, він — законний номінант від Росії. Та й у рейтинг-листі ФІДЕ — в еліті.

Англійський демарш

Але сталася ще одна халепа. Матч між переможцем «турніру восьми» за світову корону з її володарем Анандом зобов’язувалася організувати навесні 2012 року в Лондоні фірма «Chess Promotions LTD (CPL)». Перемовини з ФІДЕ проходили нормально, та раптом англійці виставили якісь нереальні для їхнього виконання умови. Одразу ж з’явилася цілком ймовірна версія, що причина цього зриву — відмова Карлсена. Європа хоче бачити свого представника в захоплюючій боротьбі за корону, як оце вже було понад століття!

Увага: Казань!

Що ж вирішила ФІДЕ? Почекати, поки з’явиться новий претендент на проведення матчу за шаховий трон. Багато залежатиме від того, хто стане переможцем «турніру восьми».

Отже, наступного місяця увагу шахового світу буде прикуто до столиці Татарстану Казані, де схрестять зброю кандидати на участь у двобої за світову корону з його нинішнім володарем. Українцям доведеться, вважаю, вболівати за Грищука.

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle