Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Футбол — дорожчий набагато!
Юхим Лазарєв, майстер спорту / "Молодь України",  28.10.2011
Які ж в «інтелектуальному боксі» (так колись охрестив жартома шахи супергросмейстер української літератури Максим Рильський) наші національні перспективи?

Віктор Капустін: «В Україні шахи перебувають на периферії уваги»

(Закінчення)

Початок перекладу цього ексклюзивного інтерв’ю для сайту «Спортобоз», яке журналіст Іван Вербицький взяв у президента Федерацїі шахів України Віктора Капустіна, було надруковано в «МУ» №№ 77 І 78 за 21 та 25 жовтня ц.р.

Отже, заключні запитання:

— Улітку в Києві було проведено ювілейний, 80-й чемпіонат України — поза сумнівом, найсильніший за складом учасників і найкращий в організаційному плані за всю історію цього турніру. Такий рівень підтримуватиметься і наступних років?

— Я б хотів наступного року провести чемпіонат з аналогічним розмахом. Але є дві проблеми. Перша: Євро-2012. Червень — найкращий місяць з точки зору їхнього календаря, але внаслідок футбольної першості континенту проведення якихось інших змагань водночас в Україні недоцільно. Друга проблема: шахова Олімпіада в Стамбулі. Вона розтягнеться з серпня до середини вересня. Отже, до Олімпіади проведення чемпіонату України неможливе. Після Олімпіади? Все залежить від того, який буде календарний план наших провідних шахістів.

— На цей час заплановані деякі престижні турніри. Крім того, люди будуть знесилені після Олімпіади.

— Наразі ми в пошуку оптимальних варіантів. Я сказав шахістам, що рівень забезпечення буде не гірший, ніж 2011-го. Наскільки мені відомо, наш провідний гросмейстер Василь Іванчук в одному з інтерв’ю вже дав згоду на участь у чемпіонаті України-2012. І Руслан Пономарьов сказав, що братиме участь, якщо все буде нормально. Інакше кажучи, ми спроможні вийти на ще вищий рівень. Але головне питання — узгодження календаря.

— Чи існують якісь позитивні зрушення стосовно проведення на території України елітних міжнародних турнірів?

— Поки що федерація не має змоги проводити міжнародні змагання. На хороший турнір високого рівня, типу London Chess Classic, потрібно 300-500 тисяч доларів. Це якщо ми хочемо задіяти спортсменів найвищого рівня. Коли говорити про дешевші змагання, як-от чемпіонат Європи серед жінок, то він коштуватиме 200-250 тисяч доларів. Федерація поки що не може гарантувати та сплатити таку суму. Якщо ми знайдемо спонсорів або щось у цьому напрямі зробить держава, то турнір проведемо без проблем.

— Останнім часом в Україні досить часто бував президент ФІДЕ Кирсан Ілюмжинов. Судячи з усього, ви легко знайшли з ним спільну мову. І це при тому, що на попередніх президентських виборах ви підтримували опонента Ілюмжинова — Анатолія Карпова...

— Я завжди розмежовую ділові взаємини з доброзичливістю до тієї чи іншої позиції. Тому в мене ніколи не було особистої ворожості до Ілюмжинова або до тих, хто разом з ним перебуває в керівництві ФІДЕ. Кирсан Миколайович це збагнув. Спочатку не розумів, але коли ми особисто переговорили й він двічі приїздив у Київ, то все стало на свої місця. Підтримувати когось на тих або інших виборах — це нормально, це ознака демократичності. Інша річ, що я розкритикував оці вибори в Ханти-Мансійську — і не відмовляюся від жодного слова. Проте нам треба співробітничати, і ми працюємо. В нас насправді чудові взаємини.

— Таке враження, що часті приїзди Ілюмжинова особливо на ставлення керівництва України до шахів не вплинули...

— На жаль, мушу з вами погодитися. Прохання Кирсана Миколайовича зустрітися з Міністром освіти Дмитром Табачником залишилося без відповіді. Водночас Ілюмжинов зустрічався з головою Державної служби молоді та спорту Равілем Сафіулліним, з президентом Національного олімпійського комітету Сергієм Бубкою та іншими людьми. Також відзначу, що президент ФІДЕ приїжджав сюди не тільки, щоб зустрітися з можновладцями, а й для того, щоб віддати данину поваги нашій федерації, досягненням українських шахістів. Йому хотілося налагодити робочі взаємини так, як і мені. Ці взаємини було налагоджено, проте зрушень у ставленні до шахів в Україні після його візитів не сталося. Шахи перебувають на периферії уваги, в тому числі — з боку держави.

— У вашому житті шахи стали пріоритетом давно?

— Я не професійний гравець, радше — плохенький гравець-аматор. Грав з шести років, батько навчив. Навіть чемпіоном району був, коли навчався в шостому чи сьомому класі. Але відтоді в шахи грав рідко. Це не той вид спорту, що завжди був зі мною... Просто ситуація склалася так, що друзі запропонували мені знайти спонсорів для чемпіонатів України. Ми їх знайшли, провели чемпіонат... Відтак, оскільки Петров ішов у відставку, мені запропонували очолити шахову федерацію. Я вагався кілька місяців. Пішов у штаб-квартиру федерації, подивився на ті руїни. Мені просто стало жаль. Я зрозумів: щось треба робити. Тоді згодився. Не задля вигоди. Хоча нині хтось прораховує, для чого я це зробив. Зізнаюсь: якщо хтось захоче мене замінити, я тільки потисну руку цій людині.

— Але якщо ви включилися в глобальну боротьбу на міжнародному шаховому рівні, тож отак просто покинути своє захоплення не можете...

— Пропозиція від Карпова і Каспарова мені надійшла вже після того, як я став президентом української федерації. Вони запропонували ввійти в їхню команду. Я тоді ще не сильно тямив у міжнародних шахових інтригах, але мені було цікаво. Тим більше, що йшлося про співпрацю з такими видатними людьми. Розумієте, за місяць я вже розумів, що переможе той, хто переміг. Але я ніколи не кидаю справу на половині шляху, тож у цьому розвитку ми дійшли кінця. Це був урок на все життя, те, що запам’ятовується.

— Ви — людина не бідна і, якщо не помиляюся, любите футбол. Чому тоді зайнялися шахами, а не віддали данину моді та не взяли якийсь футбольний клуб?

— По-перше, футбол набагато дорожчий. По-друге, шахи — це тихий інтелектуальний розвиток. Футбол — яскравіший, більш екстраверсійний, видовищний. Напруження шахів — внутрішнє. Щоб оце напруження відчути, треба побувати на визначних міжнародних турнірах, поспостерігати за партіями при повній тиші в залі. Спершу в мене було страхітливе відчуття. Під час Олімпіади сидять сотні людей, котрі тихо переживають такі стреси, такі миттєвості в своєму житті, творчості, інтелектуальному розвитку, що це треба називати внутрішнім видовищем. Мені дуже до вподоби спостерігати емоції, що не виходять на поверхню, як ото у футболі, — вигуками, жестами, іншими речами. Як на мене, внутрішні емоції в кожної людини — щиріші...

Р.S. Ознайомивши шановних читачів з повним обсягом фактичного виступу президента ФШУ, сподіваємося, що обговорення висвітлених у ньому актуальних проблем дальшого розвитку шахів в Україні (особливо — пов’язаних з результатами в змаганнях як її провідних гросмейстерів, так і юних талантів) на сторінках нашої газети триватиме й надалі. А яких точок зору з цих питань дотримуються наші читачі? Чекаємо!

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle