Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Огляд: інтригу закручено хвацько!
Вейк-ан-Зеє,  12.01.2007 - 28.01.2007

мс Юхим Лазарєв «Спортивна газета»

Про підсумки супертуніру «Корус» у Вейк-ан-Зеє та розподіл «посад» у еліті.

ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА

Перед торішнім матчем з Топаловим росіянин Крамник вважався офіційним «класичним чемпіоном світу» (або — чемпіоном світу за «класичною версією»). В усіх інших головних номінаціях лідирував болгарський гросмейстер. Головне — він був легітимним чемпіоном світу за версією ФІДЕ, завдяки чому й брав участь в отому «об’єднавчому» двобої. Але, крім того, на той час Топалов не лише вже понад рік очолював рейтинг-лист ФІДЕ після того, як з активних гравців перейшов у гурт «неактивних» Гаррі Каспаров з феноменальним «Ело» 2812. Топалов зумів і цей показник перевершити на один пункт! Та ще й, ясна річ, здобувши «Оскар-2005», став і фактично найсильнішим серед діючих гравців.

Але після поразки в матчі з Крамником і провалу в листопадовому «турнірі чотирьох» у Голландії болгарин до початку цього року зберіг лише «активний» найвищий рейтинг, хоч і зменшений до 2783. Щонайвищий «Ело» (2812) повернувся до Каспарова, корона опинилася у Крамника, тож з титулами та цифрами все стало ясно, залишилося питання: хто ж у турнірній практиці краще грає. На нього і мав відповісти турнір у Вейк-ан-Зеє.

ТРИ СТАДІЇ — ТРОЄ ПЕРЕМОЖЦІВ

У «дебюті» змагання найкраще заявив про себе Раджабов — 4,5 очка з п’яти. У турнірному «міттельшпілі» ініціативу перехопив Топалов — 7,5 з десяти, випереджаючи Раджабова на ціле очко, а Крамника, Ананда, Ароняна та Свідлера — на півтора. «Ендшпіль» екс-чемпіон світу ледь не провалив (поразка від Свідлера, нічиї з Крамником і Раджабовим). Найпотужніше фінішував Аронян (2,5 з трьох). І в підсумку — троє переможців.

А ГОЛОВНИЙ ПРИЗ?

У подібних ситуаціях організатори турнірів передбачають: призи розділити порівну — це завжди, а крім того, визначають ще й головного переможця, вручивши йому якусь окрему нагороду — Кубок абощо. Для цього використовують різні варіанти додаткових показників. У Вейк-ан-Зеє вирішили не виділяти окремого тріумфатора, але одну почесну нагороду все ж підготували.

Кого ж з трьох нею ощасливити? Вирішили: поки що вручити Ароняну, для інших двох виготовити точнісінько такі ж і подарувати їх трохи пізніше. Чому саме Аронян? Слід гадати врахували те, що в міні-турнірі трьох переможців він зіграв найкраще: над Раджабовим — перемога, з Крамником — нічия. За подібним принципом ми розмістили учасників, у яких виявилося однакова кількість очок, у нашій підсумковій таблиці.

СЕРЕД ЛІДЕРІВ — ПОПОВНЕННЯ

Отже, знову виникає питання — хто ж лідер? Вейк-ан-Зеє-2007 відповіді, як бачимо, не дав.

Топалов, щоправда, залишається на чолі діючого рейтинг-листа, навіть додавши 7 пунктів (неофіційно). Але ще більше додали Аронян і Раджабов (десь по 16), та й не менше Крамник.

Особливо вражає 20-річний азербайджанець. Можна згадати, що на початку минулої осені він підписав з Топаловим — тоді ще чемпіоном ФІДЕ — контракт на матч за світову корону, який мав відбутися в Баку в квітні цього року. Для цього Азербайджан виділив призовий фонд у розмірі $1,5 млн. з яких дві третини мав отримати Топалов.

Багато хто тоді дивувався: яке моральне право має вести боротьбу за трон не дуже ще знаний бакинець, який у «топ-100» був лише одинадцятий. Та проект отой, як відомо, зірвав Крамник, віднявши в Топалова корону. Тепер у Раджабова з’явився козир — він фактично на рівних зіграв з обома шаховими королями! Його матч за корону — колись попереду.

ЧОМУ В РЕЙТИНГАХ — «ЛЯПИ»?

До речі, в кількох ЗМІ, що висвітлювали турнір (передусім — на сайті «ChessPro»), в таблицях результатів прізвища чомусь не всіх учасників супроводжували їхні найсвіжіші рейтинги згідно з «топ-100» ФІДЕ на 1 січня цього року. Чому — хтозна. Топалову, скажімо, залишили його торішній суперпоказник 2813, хоча новий у нього вже менший аж на 30 пунктів. Для читачів, як-то кажуть, дрібниця, проте неприємна. З повагою до них передруковуємо підсумкову таблицю з уточненими рейтингами.

У КАРЯКІНА — УСПІХ!

Навіть гра з цифрами свідчить, що цей турнір був успішним для юного Сергія Карякіна. Щоправда, торік у Вейк-ан-Зеє він виступив ще краще, набравши на 0,5 очка більше й розділивши 5—6 місця. Та все ж у цілому 17-річний українець і тут свій високий клас підтвердив, підвищивши свій рейтинг десь на вісім пунктів і відтак наблизившись до супереліти. Інший олімпійський чемпіон-2004 у складі збірної України Руслан Пономарьов залишився майже «при своїх».

РУКИ В БОКИ — ХОДИ ФЕРЗЕМ!

Останнім часом не вщухають розмови про те, буцімто гіганти шахів проявляють у грі нечесність — користуються підказками тощо. Варто згадати хоча б отой «туалетний скандал» під час торішнього матчу за світову корону в Елісті, коли команда Топалова звинувачувала Крамника в отримуванні під час партії протиправної комп’ютерної інформації.

А у Вейк-ан-Зеє під ударом опинився сам Топалов! Німецька газета «Зюддойче Цайтунг», посилаючись на інформацію голландців з турніру, стверджувала. ніби його менеджер Сільвіо Данаїлов з допомогою жестикуляції систематично щось радив своєму підопічному, коли той міркував над черговим ходом... Є свіжа новина: Данаїлов подає на цю газету судовий позов.

Варто повідомити тих, хто «не в курсі справи»: різноманітні спроби підказок у шахових змаганнях, часом і кумедні, практикуються з незапам’ятних часів, так само, як і малоефективні спроби перетнути їм шлях. Прикладів можна навести безліч. Але це — окрема тема. Поки що згадую свій дебют у всесоюзних змаганнях — виступ за збірну України в чемпіонаті СРСР серед юнаків 1950 року в Москві (де ми, до речі, стали срібними призерами). Серед учасників отам були майбутні чемпіони світу — Таль, Спасський...

Як тільки не сигналізували наставники команд своїм гравцям! Тренер оце чухає, скажімо, потилицю — отже, роби хід пішаком, за правим вухом — конем, за лівим — слоном, якщо схрещує пальці рук — ходи турою, а коли руки в боки — ясна річ, ходи ферзем! Певна річ, є безліч інших варіантів...

Наш наставник — легендарний Юрій Сахаров — казав нам, що це ще прадавня традиція, коли в кав’ярнях грали на гроші. Інша річ — доречна чи ні та підказка, чи збагне її суть гравець, чи згодиться з нею. Адже лише він вирішує, чим і куди ходити на шахівниці.

І хоча більшою повагою користується й не менш давня традиція — грати без підказок, як бачимо, триває й протилежна. Та хтозна — може щодо Топалова підозри були необґрунтовані?..

ТІЛЬКИ ВПЕРЕД!

Тим часом у турнірі «В» чудово виступив ще один олімпійський чемпіон-2004 у складі збірної України — Павло Ельянов. На очко випередивши найближчих переслідувачів, він здобув перший приз. Згадаймо: в «топ-100» на 01.01.2006 його рейтинг 2655 був 48-й, а за рік, зрісши на 20 пунктів, уже піднявся на 32-у позицію. І в українській «табелі про ранги» 23-річний харків’янин уже четвертий — слідом за Іванчуком, Пономарьовим і Карякіним, аж на 30 пунктів випереджаючи Волокитіна, котрий замикає чільну п’ятірку.

Ельянов гратиме у Вейк-ан-Зеє-2008 вже в турнірі «А». Чекаймо від нього нових кроків уперед!

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle