Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Василь Іванчук — орденоносець! (огляд мс Юхима Лазарєва)
обзор,  20.08.2011 - 30.08.2011

Згідно з УКАЗОМ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 845/2011 «Про Про відзначення державними нагородами України з нагоди 20-ї річниці незалежності України», видатний український гросмейстер Василь Іванчук нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня за значний особистий внесок у становленні незалежності Укк України, утвердження її суверенітету та міжнародного авторитету, ту сумлінне та бездоганне служіння Українському народові.

Наші вітання лідерові українських шахістів!

Мета — Кубок світу!

Наприкінці цього тижня в російському Ханти-Мансійську 128 гравців розпочнуть змагання на Кубок світу — один з етапів боротьби за шахову корону-2014.

Олімпійська система

Серед учасників — 8 українських гросмейстерів. Це 28-річний киянин Руслан Пономарьов — срібний призер Кубка світу-2009, 42-річний львів’янин Василь Іванчук і 28-річний харків’янин Павло Ельянов — володарі високих середніх рейтингів у «Топ-100» ФІДЕ 2010-2011 років, а також 26-річний закарпатець Захар Єфименко, 31-річний харків’янин Олександр Моїсеєнко та його 26-річний земляк Антон Коробов, 27-річний одесит Юрій Дроздовський і 18-річний львів’янин Ярослав Жеребух, котрі здобули путівки на цей КС, пробившись на ліцензійні місця в чемпіонатах Європи минулого та цього років.

Турнір проходитиме за «олімпійською» нокаут-системою. У першому раунді відбудуться 64 матчі, в кожному з яких можуть стати вирішальними вже дві чільні партії з «класичним» регламентом. У разі 1:1 — додаткові міні-матчі зі скороченим часом на обмірковування ходів, за потреби — аж до «бліцу». Лише у фінальному матчі буде основних партій — не дві, а чотири. Так розігрува-лися й три попередніх КС-2005, 2007 та 2009 років.

Далі варто розповісти нашим читачам про деякі цікаві подробиці попередніх розіграшів Кубка світу, які беруть свій початок з 1988 року.

Крок ФІДЕ

Є давня традиція в спорті: проводити паралельні змагання не лише за звання чемпіона, а також і такі (за іншою системою), метою яких є Кубок. Керівники «гри мудрих» у цьому питанні дуже довго не радували ентузіастів практичною мудрістю.

Минуло аж понад століття, поки вони додумалися проводити в шаховому королівстві не лише чемпіонати світу. Перший з них, як відомо, офіційно відбувся 1886 року, коли матч за корону Вільгельм Стейніц виграв у Йоганна Цукерторта. Що ж, якраз 1985 року її у дванадцятого володаря Анатолія Карпова відвоював переможець матч-турніру восьми претендентів Гаррі Каспаров — і лише відтак виник новий шаховий проект під назвою «Кубок світу».

Тоді для Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) такий проект ще був геть чужий. У неї вистачало головного болю з наступними змаганнями за світову корону (нагадаємо: атаки Карпова на трон Каспарова відбувалися ще 1986, 1987 і 1990-го років, але безуспішно...). Ініціатором змагань за Кубок світу тоді виступила ГМА — так звана Гросмейстерська міжнародна асоціація (тодішній структурний підрозділ ФІДЕ), яка знайшла для них спонсора.

Паралельно з короною!

У чому була конкретна мета цього нового турніру світового масштабу? Річ у тім, що чемпіонати світу, які після «стихійних» матчів упродовж 1886—1937 років і смерті 1946-го чинного тоді володаря корони Олександра Альохіна, від 1948-го взяла під свою егіду ФІДЕ, відтак організовуючи їх системно з невблаганним інтервалом у три роки. Також усі матчі між Каспаровим і Карповим щороку по 1987-й викликали шалений інтерес у всьому світі, а наступний матч за корону планувався лише на 1990 рік, і така дистанція між двома змаганнями найвищого світового рангу надто вже тоді здавалася довгою. Тож у цей період ФІДЕ вирішила проводити ще одне.

Отож у період 1988—1989 років було проведено перший розіграш Кубка світу — нової нагороди, паралельної з короною.

Дебют «Гран-прі»

Коли читачі (особливо ті молоді, котрі наразі про цей перший Кубок світу ще не знають) дізнаються нині, за якою ж системою визначався володар цього нового в історії шахів призу, то можуть, мабуть, здивуватися… В чому ж річ?

А в тому, що ніякого фінального (захоплюючого!) матчу за Кубок проведено не було! Боротьба за нього велася в шести турнірах, які проходили один за одним у різних містах. Заздалегідь було визначено 25 учасників — найсильніших тоді шахістів світу з 12 країн (за рейтингом). Кожен з них мусив виступити лише в чотирьох з шести турнірів, а до підсумкового заліку йому зараховували… три найкращі результати!

«Що він таке верзе?» — таке запитання щодо автора цих рядків може спалахнути в голові молодого читача, котрий добре знайомий переважно зі свіжими форматами всесвітніх змагань. — Не інакше, як він сплутав отой Кубок світу з нинішніми серіями «Гран-прі», в яких саме й проводяться шість турнірів, учасники грають лише в чотирьох, а підсумовують свій доробок лише в трьох з них»…

Насправді ж — так і сталося. Можна й додати, що нагорода тому, хто завоював тоді Кубок світу, була 100 тисяч доларів і мала окрему назву. Яку? Тримайтесь: «Гран-прі» (тобто — «Великий приз»).

Тож ось звідки беруть свій початок не лише сучасний Кубок світу, а й нинішні серії «Гран-прі»!

Але є різниця: тоді Кубок світу і «Гран-прі» виборювалися в одному й тому ж розіграші. Тепер уже це різні змагання: Кубок світу — окремо, «Гран-прі» — окремо. Спільне між ними лише те, що вони обидва є етапами змагань претендентів на участь у матчі за шахову корону з її чинним господарем.

Перший володар — Каспаров

Та повернімося до першого Кубка світу. Коли й де проводилися його турніри?

1988: Брюссель (Бельгія), Бельфор (Франція), Рейк’явік (Ісландія).

1989: Барселона (Іспанія), Роттердам (Нідерланди), Шеллефтео (Швеція).

Стартовий турнір у Бельгії виграв Карпов, який заявив, зокрема: «самі собою умови «Гран-прі» спонукають усіх без винятку учасників грати з повною віддачею з першого до останнього туру».

Каспаров узяв старт у Кубку з другого етапу, що проходив у Франції, здобувши перший приз і там, і в наступному турнірі в Ісландії. А в Іспанії він розділив 1—2 призи з тодішнім югославом Любомиром Любоєвичем. У Голландії, де Каспаров не грав, переміг «господар поля» Ян Тімман, а в Швеції перший і другий призи розділили Каспаров і Карпов.

Система заліку підсумкових балів була така: за перше місце — 17, за подальші — мінус один за кожне нижче місце, плюс — сума очок у цьому турнірі.

Отже, в результаті Кубок і «Гран-прі» отримав Каспаров — 83 пункти. Далі: Карпов — 81, Салов — 68,5, Ельвест — 68 (обидва — СРСР), Любоєвич (Югославія) — 66,5, Нанн (Англія) — 65,5, Белявський (СРСР) і Шорт (Англія) — по 63,5, Тімман (Голландія) і Хюбнер (ФРН) — по 57,5, Соколов (СРСР) — 57, Портіш (Угорщина) — 56, Таль (СРСР) — 55,5, Сакс (Угорщина), Андерссон (Швеція) і Сейраван (США) — по 53,5, Ріблі (Угорщина) — 52, Спілмен (Англія) — 51, Ваганян — 49,5, Юсупов — 47,5, Спасський — 45,5 (усі троє — СРСР), Ніколич (Югославія) — 43,5, Корчной (Швейцарія) – 43, Х’яртарсон (Ісландія) — 40 і Ногейрас (Куба) — 37 пунктів.

Відзначився наш Іванчук…

Другий Кубок світу було заплановано на 1991-1992 роки (в проміж-ку між матчами за корону 1990 — 1993 рр.), але відбувся лише перший з шести турнірів — у Рейк’явіку (Ісландія). Його тоді блискуче виграв українець Василь Іванчук! Але надалі розіграш Кубка закінчився: спонсор збанкрутів…

Далі буде

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle