Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Мета — Кубок світу!
(Огляд мс Юхима Лазарєва)
обзор,  20.08.2011 - 30.08.2011

Минулої неділі в російському Ханти-Мансійську 128 гравців розпочалися змагання на Кубок світу — один з етапів боротьби за шахову корону-2014.

Отже, старт

Турнір проходить за нокаут-системою. У першому відбірковому раунді — 64 матчі, в кожному з яких можуть стати вирішальними вже дві основні партії з «класичним» регламентом часу на обміркування ходів. У разі 1:1 — додаткові міні-матчі за скороченим контролем («швидкі шахи», а якщо й тоді рівновага, то «бліц»). Так само в усіх наступних відбіркових раундах, а в фінальному матчі гратимуть не дві, а чотири основні партії.

У перших зустрічах першого раунду жоден українець не програв. Граючи білими, львів’янин Василь Іванчук переміг Генрі Стіла з Південно-Африканської Республіки, киянин Руслан Пономарьов — Роберта Гвазе (Зімбабве), а харків’янин Антон Коробов — китайця Чжу Цзяньчао. Внічию зіграли: білими — одесит Юрій Дроздовський з росіянином Олександром Мотильовим, чорними — харків’янин Олександр Моїсеєнко з турком Барісом Есеном і мукачівець Захар Єфименко з чехом Властимилом Бабулою. А харків’янин Павло Ельянов зіграв чорними внічию з львів’янином Ярославом Жеребухом. Їх змусив зустрітися рейтинговий розклад матчів. А відтак, на жаль, лише один з них вийде в другий раунд.

Учора були зіграні другі партії матчів першого раунду. У разі раху-нку 1:1 сьогодні відбудуться додаткові двобої (тай-брейки).

А боротьба в цьому КС-2011 йде не лише за один почесний приз. Троє гратимуть у змаганнях восьми претендентів на участь у матчі з чемпіоном світу, який визначиться наступного року в двобої Ананд — Гельфанд. Отож у заключному раунді відбудеться також, окрім фінального, матч за третю путівку між тими, хто програв у півфіналі.

Нові формати

Тепер повернімося до сторінок літопису Кубка світу, з яких розпочався наш огляд у попередньому «Куточку».

…2000 року змагання за Кубок світу було поновлено — за ініціати-ви президента ФІДЕ Ілюмжинова. Формат був інший: проведено в Китаї лише два турніри водночас. Два Кубки — чоловічий і жіно-чий.

Спочатку — чотири одноколові класифікаційні турніри в групах (по 6 учасників), по двоє переможців яких виходять у наступний етап — за нокаут-системою. Наш Іванчук у цей етап пробився, та в чвертьфіналі програв Ананду — 0,5:1,5. Індієць у півфіналі, подолавши Гельфанда (Ізраїль), а в фіналі — росіянина Бареєва, став володарем Кубка (вже без якогось «Гран-прі»), а незабаром того ж року виграв і чемпіонат світу ФІДЕ.

А в жіночому Кубку до чвертьфіналу пробилася наша Наталія Жукова з Херсонщини (тоді ще й перша чемпіонка Європи), там перемогла китаянку Ван Пінь — 1,5:0,5, а в півфіналі подолала в’єтнамку Хоанг Тхан Транг. На жаль, у фіналі вона поступилася з мінімальним рахунком елітарній китаянці Сюй Юйхуа… З цього приводу в пресі з’явився римований сумний жарт гросмейстера Ігоря Зайцева:

В степу під Херсоном

Колишуться трави —

Нема на китайських

Гросмейстерш управи?..

Це запитання, між іншим, і досі поки що залишається злободен-ним!

Естафета нокаут-систем

Тим часом уже в розпалі були чемпіонати світу, також запроваджені президентом ФІДЕ Кирсаном Ілюмжиновим за нокаут-системою: хто програв матч — вибуває. Але цю систему незабаром піддали різкій критиці, бо ці міні-матчі можна було програти вже внаслідок якогось лиш одного помилкового ходу. Отже, підсумки деяких з отих ЧС інколи вважалися не дуже закономірними.

«Останньою краплиною» такого роздратування став ЧС-2004, ко-ли корону отримав узбек Касимджанов, рейтинг якого у «Топ-100» ФІДЕ відтак піднявся з 54-ї сходинки аж на 47-у!

Отож ФІДЕ вирішила надалі проводити ЧС інакше, а за нокаут-системою нехай розігрується Кубок світу!

Ті ж проблеми-курйози

Кубок світу-2005 виборювався в російському Ханти-Мансійську за такою ж нокаут-системою, як і чемпіонати світу ФІДЕ 1997-2004 ро-ків. Ця традиція збереглася і в КС 2007 та 2009 років, її дотримано й тепер.

Метою цих змагань було і залишається не лише здобуття почесної нагороди та високих призових сум. Також вони були і є одним з відбіркових змагань боротьби за світову корону.

У КС-2005 сталися ті ж курйози, що й у попередніх чемпіонатах світу ФІДЕ, які проходили за нокаут-системою. Долю багатьох матчів вирішували не лише шановна «класика» та прискорений «рапід», а то й «бліц». Стався навіть такий випадок, коли російський гросмейстер Вадим Звягінцев вилетів з розіграшу, не програвши своєму суперникові Юрію Шульману (США) взагалі жодної партії! Як це могло статися? Дуже просто. Всі основні та додаткові поєдинки між ними закінчилися внічию. Але в заключній партії типу «раптова смерть» (вона ще має назву «Армагеддон») Вадим, згідно з жеребом, грав білими, тому мусив обов’язково вигравати. Адже нічия вважалася перемогою того, хто грав чорними. Так і сталося: американець вийшов у наступний етап, хоча фактично не виграв жодної партії.

Два «срібла» Руслана

У КС-2005 українцям (їх було десятеро) щастило, м’яко кажучи, не дуже. Вже в першому раунді один з них заздалегідь був прирече-ний на «виліт». Адже Олександр Моїсеєнко та Юрій Кузубов змушені були грати один з одним. «Вилетів» Кузубов. Така ж доля в інших матчах спіткала Андрія Волокитіна, Сергія Карякіна та Євгена Мірошниченка. У другому раунді дуже болючої невдачі за-знав Василь Іванчук, програвши в «основний час» з мінімальним рахунком 0,5:1,5 болгарському гросмейстерові Івану Чепаринову (котрий був тренером тодішнього чемпіона світу Веселіна Топалова). Вибули також наші Павло Ельянов і Олександр Моїсеєнко. У третьому раунді зазнали невдач Захар Єфименко і Олександр Арещенко.

Успішно продовжував виступати з українців лише Руслан Понома-рьов. Киянин у чвертьфіналі блискуче розгромив елітного росіяни-на Євгена Бареєва, а в півфіналі взяв гору в «швидких шахах» над іншим російським супергросмейстером Олександром Грищуком. На жаль, для фінального матчу з вірменським гігантом Левоном Ароняном у Руслана, як він зізнався, вже забракло фізичних сил: в «основний час» — нічиї, а от у «рапіді» — 0:2.

У боротьбі за КС-2007 взяли участь лише п’ятеро наших. У пер-шому раунді вибув Ельянов, у другому — Волокитін. Не пощасти-ло знов Іванчуку — в третьому раунді, граючи на рівних з екс-чемпіоном Європи румуном Нісіпяну, львів’янин схибив у «бліці». У чвертьфіналі Пономарьов поступився американцеві Камському. Карякін дійшов аж до півфіналу, але там програв «латвійському іспанцю» Широву. Кубок у фінальному матчі виграв з рахунком 2,5:1,5 Камський.

Найуспішнішим для нас поки що був КС-2009. Щоправда, в пер-шому ж раунді програли Юрій Криворучко, Володимир Баклан і Захар Єфименко, у другому — Сергій Федорчук і, на жаль, знову Василь Іванчук (у матчі з 16-річним філіппінцем Со), котрий відтак у відчаї ледь не розлучився з шахами назавжди... Зате в трьох наступних раундах незмінно продовжували перемагати Понома-рьов і Карякін. Але тут обом на заваді став Гельфанд, у півфіналі подолавши Карякіна, а у фіналі — Пономарьова, Руслан героїчно провів весь турнір і «спіткнувся», вже торкнувшись Кубка. Основний час — чотири нічиї, «Рапід» — по дві перемоги і дві нічиї, і лише в «бліці»: спочатку — обмін перемогами, лише потім — поразка і вирішальна драматична нічия... (Мимоволі — спогад, як у недавньому фіналі турніру восьми претендентів на шахову корону Гельфанду точно в такому ж стилі поталанило взяти гору над росіянином Грищуком, отож саме він відтак схрестить зброю з чемпіоном світу Анандом...).

Отже, в центрі уваги — Кубок світу-2011. Хай нашим пощастить!

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle