Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Кубок світу-2011. Українсько-російське «дербі» (огляд мс Юхима Лазарєва)
Ханти-Мансійськ,  28.08.2011 - 20.09.2011

Боротьба за Кубок світу — у вирішальній стадії. До півфінального квартету пробилися двоє українських гросмейстерів!

Етапи великого шляху

У попередньому «Куточку» мова йшла спочатку про третій раунд Кубка світу та про основні партії восьми матчів четвертого раунду, в яких визначилися троє переможців — азербайджанець Раджабов переміг росіянина Яковенка — 1,5:0,5, виграли обидві партії росіянин Свідлер у Камського (США), а чех Навара — в юного українця Жеребуха. У решті п’яти матчах, де рахунок основних партій був 1:1, минулого четверга проводилися додаткові поєдинки.

Героями того дня були обидва українці. Іванчук у «швидких ша-хах» («рапіді») упевнено переміг елітного китайця Бу Сянжі — 2:0. Набагато важче довелося Пономарьову в міні-матчах з кубинцем Ласаро Брусоном (ім’я якого, до слова, пишуть латиницею «Lazaro Bruzon», що в деяких наших виданнях передають як «Лазаро Брузон», не знаючи, що в іспаномовних традиціях — вимовляти літеру «z» не як «з» або «ц», а тільки як наше «с», і не інакше, наприклад, інший кубинець Perez Dominguez — це Перес До-мінгес).

Отже, після двох нічиїх в «основний час» першу партію в «рапіді» Пономарьов, граючи білими в класичному стилі, виграв. Здавало-ся б, залишився ще один крок? У наступному поєдинку, граючи чорними, киянин довго тримав рівновагу... Проте лише одна його помилка призвела до поразки. Отже, 1:1 плюс 1:1=2:2. Тож довелося грати наступний «рапід», але вже зі скороченим контролем часу — по 10 хвилин кожному. Першу партію (вже білими) Пономарьов також програв. Уже він опинився під «дамокловим мечем» — необхідно було, граючи чорними, тільки перемогти. Таке завдання — неймовірно тяжке. Проте знову дався взнаки високий клас чемпіона України. Він створив суперникові стільки проблем, що той з ними не впорався. Знову — 1:1, а в сумі вже — 3:3.

Тепер на черзі — бліц, п’ятихвилинки. Тут уже Руслан зрештою взяв гору: нічия плюс перемога! Підсумок — 4,5:3,5 на його ко-ристь.

Отож обидва українці пробилися в чвертьфінал.

Тай-брейки принесли також перемоги: в «російському дербі» — Олександру Грищуку над чемпіоном Європи Володимиром Поткі-ним, ще й азербайджанцю Вугару Гашимову над Петером Нільсе-ном з Данії, а угорці Юдіт Полгар — над кубинцем Пересом Домінгесом. (Останній двобій, між іншим, був схожий за сюжетом з двобоєм Пономарьов — Брусон. У перших трьох міні-матчах — 3:3 (тільки перемоги!), а в бліці — нічия і виграш угорки.

Дивовижні сюрпризи

Згадуючи драматичні події минулих етапів Кубка світу, не зайве згадати про матч третього раунду (1/16 фіналу) між українцем Олександром Моїсеєнком і чехом Давидом Наварою, який відзначився просто-таки надзвичайними сюрпризами.

Перший сюрприз полягав у тому, що в мас-медіа після основного матчу між ними було надруковано, буцімто Навара виграв — 1,5:0,5. Який же був подив, коли наступного дня з’ясувалося, що основний матч закінчився з результатом 1:1, а Навара взяв гору лише наступного дня в додаткових поєдинках. Цей факт ми вже повідомляли в «Куточку», але без подробиць. У чому ж річ?

Другий сюрприз: виявляється в другій основній партії цього матчу (перша закінчилася внічию) відбувся своєрідний «обмін люб’язностями».

Ось що розповів журналістам Навара: «На 35-у ході я торкнувся ненароком одразу двох фігур — короля і слона. Я хотів піти сло-ном на d6, але зачепив також короля. Причому Моїсеєнко ствер-джує, що до короля я доторкнувся спочатку. Але в цьому я не пе-вен, адже будь-який хід королем призводив до втрати фігури. Про-те Моїсеєнко не став наполягати, щоб я ходив саме королем».

А ось що сказав Мойсеєнко: «Навара на 35-у ході спочатку доторк-нувся до короля. Тоді я сказав йому: король ходить. Але я розумів, що мій суперник припустився помилки з необережності, він же не міг просто так прогавити фігуру. Тому я не став змушувати його ходити королем».

Третій сюрприз стався наприкінці цієї партії, коли Моїсеєнко опинився в безнадійному становищі. І раптом Навара запропонував нічию, в такий спосіб по-лицарському сплативши йому «борг честі». А коли вони потиснули один одному руки, глядачі, в тому числі журналісти, вирішили, що відтак Мойсеєнко поздоровляє суперника з перемогою...

Додаткові партії, відома річ, принесли успіх Наварі, вивівши його в 1/8 фіналу (а там, нагадуємо, він переміг ще одного українця — Жеребуха).

Четвертий сюрприз став несподіваним наслідком попередніх. Об-мін лицарськими вчинками Моїсеєнка та Навари став ледь не найяскравішою з подібних благородних подій у шаховій історії. Ві-дгомін був ще й який!

Зокрема, відтак губернатор Ханти-Мансійського автономного округу в складі РФ Наталія Комарова встановила приз «За чесну гру», який напередодні початку 1/8 фіналу Кубка світу було в урочистій обстановці вручено українському та чеському гросмейстерам...

Між іншим, Моїсеєнко — не перший з українських шахістів, який «чесній грі» віддав перевагу над «грою за правилами». Кілька років тому поздоровляли з аналогічним вчинком на зарубіжному турнірі Василя Іванчука...

Прорив у півфінал

Отже, в п’ятницю взяв старт чвертьфінал. Хто ж з ким схрестив зброю в боротьбі за вихід у півфінал?

Іванчук (рейтинг 2765, у «Топ-100» — 7-й) і Раджабов (2752 — 13), Грищук (2757 — 9) і Навара (2705 — 42): ці матчі мали визначити двох півфіналістів, які зустрінуться в боротьбі за вихід у фінал. Інших півфіналістів визначають підсумки матчів Пономарьова (2758 — 8) з Гашимовим (2756 — 11) та Свідлера (2740 — 16) з Полгар (2701 — 48).

Як бачимо, в чільну вісімку турніру пробилися лише представники елітного «клубу 2700», в тому числі гравці першого ешелону «Топ-100».

У першому турі з восьми партій цих матчів унічию закінчилися сім. Лише Іванчук упевнено переграв Раджабова.

Здавалося б, у наступній партії українець завершить матч виходом у півфінал. Але недарма 24-річний азербайджанець уже не пер-ший рік входить до світової еліти і дедалі підвищує свої показники (цього року вже брав участь у турнірі восьми претендентів на корону). Тож коли стало відомо, що після другої партії матчу рахунок став 1:1, серця мільйонів уболівальників за лідера шахової України охопило тривожне хвилювання... Воно тривало і наступного дня, коли перша партія додаткового «рапіда» закінчилася внічию. Невже і тут у другій партії молодість візьме гору над класом і досвідом?

Аж ніяк! Іванчук виграв і вийшов у півфінал!

Легше до півфіналу пробився Пономарьов, перемігли Гашимова — 1,5:0,5. Чемпіон України відтак зустрічається зі Свідлером, який у чвертьфіналі виграв у Полгар — 1,5:0,5. А суперником Іванчука став Грищук, котрий, між іншим, подолавши Навару — 2,5:1,5, начебто «помстився» йому за те, що Моїсеєнка та Жеребуха...

Отже, в півфіналі ніби схрестили зброю шахові команди України та Росії! Нагадуємо: переможці матчів зустрінуться в двобої за Кубок світу. Ті, що програють, проведуть між собою поєдинок за «бронзу». Троє медалістів отримають, крім грошових призів, ліцензії для участі в наступному турнірі восьми претендентів на матч з чемпіоном світу.

Успіху вам, шахові герої України!

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle