Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
ФІДЕ — під «золотим дощем»?
(огляд мс Юхима Лазарєва)
огляд,  24.02.2012 - 01.03.2012

Визначено місця та строки проведення двох основних цьогорічних змагань на першість світу — матчу за корону, а також турніру претендентів на участь у наступному двобої з новим чемпіоном планети.

400 глядачів плюс Інтернет

Остаточно врегульовано й затверджено умови матчу за світову корону між її володарем Вішванатаном Анандом (Індія) та переможцем турніру претендентів на неї Борисом Гельфандом (Ізраїль), що має проходити цьогоріч у Москві з 10 по 31 травня.

Наприкінці минулого місяця підписано контракт між Російською шаховою федерацією (РШФ) і найкрупнішим національним музеєм Росії Державною Третяковською галерею, згідно з яким матч проходитиме в Інженерному корпусі «Третяківки», в якому зала для гри вміщуватиме до 400 глядачів (вхід для них — вільний). Крім того, буде налагоджено пряму трансляцію партій в Інтернеті. Спонсором проведення цього матчу в Москві став підприємець Андрій Філатов. Призовий фонд — 2,55 мільйона доларів США. Переможець матчу, котрий отримає 60 відсотків цієї суми (переможений — 40), буде проголошений чемпіоном світу на два найближчі роки.

А змагання за те, кому поталанить стати його суперником у матчі-2014, заплановано провести також цьогоріч.

Невже, зрештою, пощастить уникнути тих нескінченних перенесень термінів проведення цих запланованих «суперматчів»!? Згадаймо: попередній чемпіонат світу, переможцем якого став Ананд, відбувся аж сім років тому, впродовж яких новий шаховий король відстоював свою корону лише в матчах-реваншах з екс-чемпіонами світу Топаловим і Крамником, а не з переможцем змагань між найсильнішими кандидатами на участь у матчі з володарем шахової корони.

Такий турнір восьми претендентів відбувся лише позаторік, а його переможець Гельфанд лише цьогоріч гратиме двобій з Анандом.

Усе це спричиняло розбрат у шаховому королівстві, дратувало й обурювало не лише його еліту, а й весь багатомільйонний загал ентузіастів «мудрої гри». Та нині, здається, є вже всі умови для вчасного проведення наступного турніру претендентів на матч із чемпіоном світу, що визначиться незабаром у Москві.

Як обирали номінанта?

Нагадуємо склад отого «турніру восьми». Один із них, як і завжди, — той, хто програє цьогорічний матч за корону, тобто Гельфанд або Ананд. Про це повідомляла «МУ» ще в № 11 за 17.02.2012 р. Ще троє — це переможці торішнього розіграшу Кубка світу: росіяни Петро Свідлер та Олександр Грищук і славетний гігант шахової України Василь Іванчук. Далі уточнюємо: ще троє — рейтинг-лідери «Топ-100» ФІДЕ, а саме норвежець Магнус Карлсен, вірменин Левон Аронян і росіянин Володимир Крамник. Уже семеро.

Восьмим учасником мав бути номінант (представник) організаторів турніру. Тут виникли певні проблеми. Бо спочатку щодо місця проведення «турніру восьми» заявки подали дві шахові федерації — Болгарії та Азербайджану. Якби гору взяли наші слов’янські сусіди, то їхнім представником у «турнірі восьми» міг стати екс-чемпіон світу Веселін Топалов, котрий в «Топ-100» ФІДЕ на 01.01.2012 р. посідає шосту сходинку. Та перевагу було віддано Кавказу, що взяв на себе геть усе фінансування турніру, висунувши своїм представником у «турнірі восьми» — Теймура Раджабова (а він у «Топ-100» ФІДЕ — п’ятий, тоді як четвертий — сам чемпіон світу Ананд).

Але, як відомо, з протестом виступив вірменин Левон Аронян, офіційно заявивши, що в Азербайджані він не гратиме.

Зрештою, пішли на компроміс. Азербайджан не відмовився від своєї обіцянки стати спонсором турніру «на всі сто», якщо навіть він проходитиме в іншій країні, аби його гравцем-номінантом залишався Раджабов. Проблема ж «де і коли» залишалася не дуже простою.

Як обирали арену та строки?

Вчасно з першим питанням допоміг американський бізнесмен Ендрю Полсон, котрий ще з 1993 року, очолюючи бізнесову компанію «Агон», працює в Росії. Він запропонував зі свого боку зробити все, що зможе, аби претенденти схрестили зброю в Лондоні. Азербайджан із цим погодився, залишившись спонсором турніру.

Столиця Англії також дала згоду, врахувавши, що в неї цьогоріч проходитимуть Літні Олімпійські ігри. В неї є вже і зразки. Коли на початку 2006 року в італійському Турині проводилися Зимові Олімпійські ігри, то майже слідом за ними тієї ж весни в тому ж місті господарі провели й Всесвітню шахову Олімпіаду, що помітно прикрасило враження всього цивілізованого світу від «свята п’яти кілець». Китай 2008 року після Літніх Олімпійських ігор у Пекіні провів і перші Всесвітні спортивні інтелектуальні ігри, до програми котрих увійшли також шахи... Та й Росія, готуючись до організації Зимових Олімпійських ігор 2018 року в Сочі, планує там водночас і шахову програму. Отже, Лондону було в кого брати приклад. І всі — за. А от із строками — це все до ладу.

Відомо, що рейтинг-лідер світу Карлсен висловив незгоду з тим, що «турнір восьми» в Лондоні призначено провести цьогоріч з 23 жовтня по 13 листопада. Бо лише за десять днів до нього закінчиться фінальний супертурнір серії «Великий шолом», де він також має грати. Надто вже коротка відстань... Але ФІДЕ і Лондон — за те, щоб прилучити видатний шаховий «супер» якраз до завершення в ньому Олімпійських ігор, бо це додатково працюватиме на престиж обох змагань.

Окрім того, «турнір восьми», стверджує президент ФІДЕ Ілюмжинов, нема куди переносити далі, бо наприкінці цього року терміново треба провести два «супери» (в Челябінську і Ташкенті) з нової серії «Гран-прі», чотири наступні етапи якої (в Парижі, Мадриді, Відні та Лісабоні) доведеться проводити 2013-го. Всі шість турнірів, між іншим, фінансуватиме згадана американська компанія «Агон», яка включила до свого бюджету чимало коштів на популяризацію шахів. Але це вже тема відбору до чемпіонату світу-2016... Поки ж, як бачимо, елітні шахи активно повертаються в Західну Європу, звідки ще недавно, здавалося б, стали переселятися в Азію...

Додамо, що підключається навіть Норвегія, де за часів «до Карлсена» великі шахи не проглядалися. Тепер там у Тремсе вони планують на 2013 рік Кубок світу (вже не в Ханти-Мансійську!), а нещодавно тамтешні спонсори вирішили провести в червні того ж року також і супертурнір (10 учасників на чолі з Карлсеном, в одне коло) з бюджетом 870 тисяч доларів. Ще раніше Норвегія взялася за організацію в себе Всесвітньої шахової Олімпіади-2014.

Як бачимо, всі багатомільйонні витрати — лише зі щедрих спонсорських кишень. До того ж, 20 відсотків з них — законно на рахунок ФІДЕ, що відтак опинилася під «золотим дощем». Чого б оце?

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle