Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Парадокси «правил поведінки»
(огляд мс Юхима Лазарєва)
огляд,  02.04.2012 - 05.04.2012

У законах проведення шахових турнірів недавно запроваджено деякі суттєві новації, котрі не сприймаються однозначно…

Якби спізнилася львів’янка...

Згадуючи про жіночий чемпіонат Європи, що проходив 2-18 березня ц.р. в турецькому місті Газіантеп, варто згадати одну досить-таки сенсаційну версію стосовно його умов і підсумків.

Як уже відзначалося, перед останнім, 11-м туром одноосібною лідеркою була львів’янка Анна Музичук (котра, на жаль, представляє з 2004 року Шахову федерацію Словенії), вже на ціле очко випереджаючи найближчих переслідувачок — росіянок Валентину Гуніну та Надію Косінцеву. Та в заключному турі Гуніна взяла гору над Музичук, свою партію виграла також Косінцева, Тож у всіх трьох — однакова сума очок, по 8,5. За додатковим показником (це — так званий «рейтинг-перфоманс») золоту медаль отримала Гуніна, срібну — Косінцева, а Музичук — бронзову.

У чому ж полягає сенсаційна версія? В тому, що якби Анна Музичук ну хоча б трохи спізнилася на заключну партію, то без гри стала б... чемпіонкою Європи!

Крах традиції

Річ у тім, що до правил шахових турнірів останнім часом дедалі активніше втручаються закони змагань з інших видів спорту, особливо — олімпійських.

Так (для тих, хто цього не знає), порівняно донедавна спізнення шахіста на турнірну партію призводило лише до того, що спеціальний "подвійний" годинник на шахівниці, який відміряє, скільки обидва суперники витратили часу на обмірковування своїх ходів, вмикався водночас із початком туру — незалежно від того, є за шахівницею один з гравців (а то й обидва!) чи ще ні. Коли відсутній за шахівницею гравець, у кого білі фігури, суддя вмикає його годинник, і той цокає доти, поки шахіст не сів за дошку та не зробив хід, відтак перетиснувши кнопку свого годинника на годинник свого суперника, час якого минає, поки він не з’явиться за шахівницею та не зробить хід, перемикнувши час на партнера. Аналогічно — коли немає гравця чорними фігурами: його суперник робить хід і натискує на кнопку годинника, перемикаючи час.

Відтак у того, хто спізнюється, лишається менше хвилин на обмірковування певної кількості ходів на певний час — це в «класичних шахах», скажімо, може бути 40 ходів на дві години. Спізнився на півгодини — на ті ж 40 ходів уже залишаються лише півтори години: це й було геть усе покарання за спізнення на гру.

Але ж у багатьох інших видах спорту діє інше правило: якщо хтось (скажімо, в боксі абощо) спізнився хоч на хвилину, а то й ще менше, то вже отримує поразку без гри.

Отаке ж правило ФІДЕ недавно запровадило й у своїх офіційних змаганнях. І почалося…

Шести грекам — нулі

Так, до речі, сталося цьогоріч наприкінці березня в шостому турі недавнього шахового чемпіонату Європи серед чоловіків — якраз того дня, коли вся Болгарія, де проходив турнір (як, між іншим, й Україна та багато інших держав), перевела стрілки всіх своїх поточних годинників на одну годину вперед — перейшла з зимового часу на літній. Тож і шостий тур ЧЄ розпочався на годину раніше, ніж усі попередні тури. Майже всі учасники, врахувавши цю особливість, коли було треба, перевели стрілки своїх наручних годинників куди треба, тож і вчасно прийшли на тур.

Але ні, не всі. Шестеро гравців з Грузії, де залишився зимовий час, не переводили своїх годинників, не знаючи про потребу в цьому. А коли прийшли на гру пізніше, дізналися, що їм усім у партіях цього туру вже зараховано поразки... В підсумку ж лише один з них — відомий суперелітний гросмейстер Баадур Джобава, вдало провівши фініш турніру, зумів «зачепитися» за 23-є місце — останнє, що давало право отримати приз, а також і ліцензію на участь у «Кубку світу»-2013...

А тут — усе навпаки!

Тепер повернімося до заключного туру жіночого чемпіонату Європи. Отож, уявімо собі, буцімто Анна Музичук спізнилася (випадково чи спеціально) на партію заключного туру з Валентиною Гуніною, тож отримала поразку без гри. Однакова кількість «офіційних» підсумкових очок у них обох відтак не змінилася б. А як додаткові показники, де враховуються лише реальні, фактичні результати ігор за шахівницею?.. Тут, як стверджують експерти, львів’янка зберегла б свою «золоту» перевагу над обома конкурентками!

Не буду надто ретельно вдаватися в технічні подробиці, але ж і так ясно, що в офіційній підсумковій таблиці у Музичук і Гуніної для визначення додаткового коефіцієнту (під назвою «рейтинг-перфоманс») врахували, що їм обом нараховано по 8,5 очка з 11 партій. А якби львів’янка отримала нуль за спізнення, то знову враховували б її фактичні 8,5 очка, але вже не з 11, а з 10 зіграних нею партій, а якраз ото в Гуніної — лише її реальні, фактично здобуті 7,5 з 10! Для Музичук це було б, ясна річ, добре, ще й як!

А от чи воно так справедливо — в принципі? Проблема...

Як бачимо, в шаховому господарстві — ще чимало головного болю від не дуже, мабуть, досконалих «правил поведінки».

Дверима грюкнув Мамедьяров

Ось, приміром, який гучний скандал, пов’язаний з отаким запізнен-ням, у тому недавньому чоловічому чемпіонаті Європи стався у восьмому турі, в якому азербайджанець Шахріяр Мамедьяров трохи спізнився на партію з грузином Шота Азаладзе (котрий, до речі, раніше сам отримав поразку за спізнення в шостому турі на партію з українцем Антоном Коробовим). Бакинець під час палкої дискусії з арбітрами доводив, що прийшов на тур лише на 10 секунд після його офіційного початку, а вони — що на півтори хвилини. Та судді заявили, що й 10 секунд досить для зарахування поразки. Відтак азербайджанський супергросмейстер, не стримавши обурення, негайно ж покинув турнір...

Це вплинуло на підсумки чемпіонату! Адже в «табелі про ранги» його 348 учасників азербайджанський шаховий гігант посідав аж другу позицію (після рейтинг-лідера турніру — італійця Фабіано Каруани), перебуваючи в «Топ-100» ФІДЕ на елітній 13-й сходинці. Згадаймо: ще позаторік він був учасником турніру восьми претендентів на світову корону... І в цьому чемпіонаті Європи Мамедьяров міг би на щось претендувати, але — не склалося, як бажалося, через новацію ФІДЕ.

Чи справді це — ідіотизм?

...Недавно знаний російський супергросмейстер українського роду Олександр Грищук (як і наш Василь Іванчук, він торік у Кубку світу здобув ліцензію на право участі в турнірі восьми претендентів на світову корону-2013) дав одному з інтернет-сайтів детальне інтерв’ю про нинішні шахові справи. Так ось, на запитання, зокрема, чи не опинявся він у такій ситуації, як оце грузинські шахісти, котрим записали програш за спізнення на 6-й тур чемпіонату Європи, Грищук відповів різко:

«Щоб отримати нуль за спізнення на партію — ні. Приблизно 80 відсотків кар’єри я провів, коли цього ідіотського правила не було»...

А щодо цієї точки зору — судіть самі, шановні читачі!

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle