Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
19.06.2017
Турниры
Шаховий центр Києва запрошує на бліц та рапід!
15.06.2017
Знай наших
Отколовшееся время: про юбилейный вечер в честь 80-летия 5-кратного чемпиона мира Юрия Марковича Гордиана
07.06.2017
Турниры
Запрошуємо на серію кваліфікаційних турнірів!
07.06.2017
Турниры
Неделя шахмат: победа Зубова; лига Франции; Иванчук на Кубе; чемпионат Европы (обзор мг Михаила Голубева)
02.06.2017
Турниры
Турнир для шахматистов 4 разряда и безразрядников
Невже насправді пощастило чемпіону?
(огляд мс Юхима Лазарєва)
огляд,  01.06.2012 - 07.06.2012

Таке запитання спричиняють обставини боротьби за шахову корону...

Умови — лотерейні!

Отже, 42-річний Ананд відстояв титул чемпіона світу в матчі з 43-річним Гельфандом. 12 основних партій за класичним регламентом часу (6:6) та чотири додаткові з швидких шахів (2,5:1,5). В Індії — національне свято, в Ізраїлі — не дуже... Це ясно. Інше пи-тання — наскільки закономірно нині отримав корону її багаторічний володар? Тут точки зору експертів — різні.

Аргументи за — очевидні: хто нагорі — той і найсильніший.

Аргументів проти — вистачає. Головний: чемпіону пощастило, що суперник у нього був далеко не з найуспішніших гросмейстерів світу. Порівняти хоча б їхні позиції в «Топ-100» ФІДЕ: рейтинг Ананда (2791) — четвертий, Гельфанда (2727) — аж двадцятий. Та й за віком претендент — ветеран. Не те, що хоча б, скажімо, Карлсен, Аронян і Крамник — у них і рейтинги вищі, ніж в Ананда, та ще вони в розквіті років і талантів.

А чому ж Ананду довелося грати не з кимось із найуспішніших? (Тут йому справді пощастило!).

Бо умови турніру восьми претендентів на участь у матчі за корону дехто з учасників порівнював з лотерейними. Нокаут-матчі в ј та Ѕ фіналу — по чотири партії (лише в фіналі — шість) з класичним контролем, у разі нічиєї — матчі зі швидких шахів («рапіду») та блискавичних («бліцу»). Між етапами — лише по два дні перепочинку...

Рейтинг-лідер світу Магнус Карлсен був настільки обурений цими жорсткими умовами турніру, що відмовився брати в ньому участь (хіба тут Ананду не пощастило?). А в самому змаганні іменитіші учасники тільки те й робили, що поступалися менш успішним! Отже, результати справді дуже були схожі з лотерейними. А Гельфанд все ж був, мабуть, найкраще підготовлений, тож і випередив усіх.

Цикл — ганебний?

Варто звернути увагу на досить гострі висловлювання 13-го чемпіона світу Гаррі Каспарова.

Ще рік тому, приміром, він після закінчення в Казані цього «турніру восьми» претендентів на участь у матчі з Анандом, коли виступав у програмі «Час гостей» на радіо «Свобода», де розмова йшла на політичні теми, отримав запитання й про шахові справи. А відповідаючи, не стримався: «Цілком ганебний був цикл претендентів у Казані! ФІДЕ показала повну неспроможність організувати все це. Мало того, що то були короткі матчі, вони ще ознаменувалися скандалом у матчі Крамник — Раджабов, коли в бліц-партії вирішальної миті зламався годинник. А крім того — результативність: із 30 партій, зіграних у турнірі з класичних шахів, результативних — лише три!»

До слова, чи мимоволі не виникає відтак у вас, шановний читачу, порівняння турніру в з цьогорічним двобоєм Ананд — Гельфанд у Москві, в якому з 12 «класичних» партій результативних — лише дві?!

А в тому виступі Каспарова пролунали й інші критичні докори щодо стану справ у шаховому господарстві — на адресу президента ФІДЕ, з таким висновком: «діяльність Ілюмжинова — шахового Остапа Бендера, але з набагато похмурішою репутацією, — на часі припиняти».

Не раз висловлювалися думки, що коли б у ј та Ѕ фіналу в «основний час» гралися не 4, а хоча б 6 партій, а в фіналі — 8, то такої ганьби в Казані не сталося б...

А в матчі Ананд — Гельфанд також були свої проблеми. Про них варто розповісти, починаючи зі спогадів.

Геть привілей!

Коли 1946 року пішов із життя четвертий чемпіон світу Олександр Альохін, повну владу в організації змагань за корону захопила ФІДЕ, розпочавши їх 1948-го проведенням п’ятиколового матч-турніру найуспішніших гросмейстерів (переміг Михайло Ботвинник). А 1950-го вперше проведено відбірковий турнір претендентів на корону, його виграв Давид Бронштейн (родом з Києва). Його матч з Ботвинником закінчився внічию — 12:12, і чемпіон зберіг свою корону: таке було традиційне правило з самого початку ПРОВЕДЕННЯ ЧС.

Ця традиція зберігалася ледь не до кінця минулого століття. А з початку нинішнього все стало йти інакше.

Матчі за «абсолютну» корону, починаючи з «об’єднувального» (2006 року), проводилися лише з 12 партій. До того ж, у разі підсумку 6:6 було скасовано «привілей» чемпіона — залишати йому корону. Натомість запровадили тут, як і в матч-турнірах за нокаут-системою, тай-брейки (додаткові міні-матчі за різко скороченим регламентом — «рапід», «бліц», «Армагеддон»).

Це спричинило різку критику з боку низки шахових авторитетів (зокрема, екс-чемпіонів світу, рейтинг-лідерів тощо). Уже перший матч за такою системою (2006 р., Еліста), в якому Крамник переміг Топалова після 6:6 у додатковому матчі зі швидких шахів (нічия, виграш, нічия і виграш).

Обуренню вже тоді не було меж: мовляв, 12 партій — надто мало: навіть одна поразка в них може стати вирішальною, а тай-брейки взагалі — лотерея. Мовляв, один помилковий хід може вирішити долю матчу, тож домінує не клас гри, а майже сліпий випадок.

Та після того, як у двоколовому ЧС-2007 короною заволодів Ананд, його матч-реванші з екс-чемпіонами світу Крамником (2008 р.) та Топаловим (2010 р.) проходили за тим же принципом — «геть привілей!». Щоправда, до тай-брейків там не доходило: все вирішував «основний час».

А в ЧС-2012 дійшло!

Ціна однієї помилки

Оцінюючи підсумок першої половини матчу — шість нічиїх, експерти звертали увагу на те, що суперники в них діяли нерідко надто обережно: побоюючись поразок, уникали якогось ризику. Відзначали: 12 партій у матчі буде справді надто мало, бо ціна однієї-однісінької критичної помилки дуже зростала.

Та все ж у сьомій партії — перший удар!

Його завдав чемпіонові, граючи білими, претендент. Ананд після партії сказав, що настільки невдало розіграв дебют, що вже не міг знайти рятівний план оборони.

А у восьмій партії внаслідок гостро розіграної дебютної стадії після 14-го ходу білих виникла ситуація, де чорним слід було відступити конем, який перебував під нападом. Але тоді в білих була б позиційна перевага.

Тому Гельфанд ризикнув — вирішив завдати контрудару, створивши небезпеку білій турі. Та виявилося, що він розрахував не всі головні варіанти дальшої гри.

Один з них він прогледів — це був 17-й хід білих, після якого чорний ферзь опинився в безвихідній пастці, відтак і змушений був негайно загинути. Тож одразу Гельфанд і склав зброю.

Розглянемо текст цієї партії — тоді все стане ясно без слів.

Ананд — Гельфанд

8 партія

Староіндійський захист

1.d4 Kf6 2.c4 g6 3.f3 c5 4.d5 d6 5.e4 Cg7 6.Ke2 0-0 7.Kec3 Kh5 8.Cg5 Cf6 9.C:f6 ef 10.Фd2 f5 11.ef C:f5 12.g4 Te8+ 13.Kpd1 C:b1 14.T:b1 Фf6 15.gh Ф:f3+ 16.Kpc2 Ф:h1 17.Фf2. 1:0.

По-спортивному — справедливо

Наступні чотири партії проходили вже в хвилюючій напруженій боротьбі. На думку Володимира Крамника, Гельфанд діяв цілеспрямованіше, але Ананд, хоча «втратив удар», але захист у нього, як і досі, був на високому рівні. Тож у підсумку — бойові нічиї, рахунок — 6:6.

Відтак перший додатковий міні-матч — чотири партії з швидких шахів.

Гельфанд кілька років тому заявив відверто, що краще за нього в «рапід» і «бліц» грає тільки Ананд. І тут так і сталося. Чемпіон виграв другу партію, решта три — нічиї. І корона залишилася в нього.

Якщо по-спортивному, то все — справедливо. Найважливіше — результат. Хіба не так?

Надія наша — Іванчук!

А що ж далі в боротьбі за світову корону?

13-31 березня 2013 року в Лондоні має проходити турнір восьми претендентів на участь у наступному матчі з чемпіоном світу Анандом. Одним з його учасників буде віце-чемпіон світу Ге-льфанд. Решта семеро, як уже не раз повідомляла «МУ», це: рейтинг-лідери списку «Топ-100» ФІДЕ Карлсен, Аронян і Крамник; пе-реможець серії «Гран-прі» Раджабов; а також переможці Кубка світу Свідлер, Грищук і наш Іванчук, на якого — всі надії України! Успіхів вам, Василю!

...А щодо запитання в заголовку цього огляду — судіть самі, ша-новні читачі!

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.03.2017
Именинники марта
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Вадим Шишкин
5 - Владимир Тукмаков
7 - Петр Коробков
9 - Виталий Кириченко
10 - Анна Зозуля
12 - Эдуард Андреев
13- Елизавета Соловьева
14 - Дмитрий Беркович,
Сергей Федорчук
17 - Оксана Грицаева,
18 - Василий Иванчук
22 - Елена Бойцун, Вадим Малахатько, Назар Фирман
25 - Марта Литинская
27 - Михаил Бродский
30 - Станислав Ильин.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.02.2017
Именинники февраля
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Михаил Фейгин
3 - Татьяна Меламед,
Алексей Аверьянов
4 - Виктор Савинов
6 - Евгений Кобылкин,
Леонид Милов
7 - Владимир Роговский
8 - Юрий Солодовниченко
12 - Александр Боднар
13 - Мария Танцюра
17 - Елена Ильчук,
Виктория Чуливская
19 - Светлана Иванова
20 - София Лещенко,
Виктория Сорокина
24 - Орест Грицак
25 - Владислава Калинина, Владимир Баклан, Алексей Косиков
26 - Владимир Ретинский
28 - Анна Музычук, Владимир Охотник
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.01.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
30.11.2016
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.11.2016
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2016
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2016
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle