24 листопада у Полтаві стартує 75-й чемпіонат України серед чоловіків. Організатори, на жаль, не змогли зібрати оптимальний склад, але турнір все ж обіцяє стати одним з найкращих в історії українських шахів. Серед 32-х учасників, які змагатимуться за нокаут-системою, аж 18 гросмейстерів! (Як тут не згадати, що буквально кілька років тому на чемпіонатах суперничали переважно кандидати у майстри.) Прикро лише, що з різних причин не зможуть поборотися за медалі володарі найвищих в Україні рейтингів — Василь Іванчук, Руслан Пономарьов та Сергій Карякін. Зокрема, Іванчук у ці дні грає на супертурнірі «Меморіал Капабланки» в Гавані. Згоду на виступ у кубинській столиці Василь дав ще рік тому, коли переможно завершив Меморіал-2005.
Уже за традицією, чоловічий чемпіонат прикрасить своєю присутністю та грою олімпійська чемпіонка у складі національної збірної Катерина Лагно. А незабаром сядуть за дошки й інші наші шахові примадони: 26 листопада в Одесі стартує жіноча першість країни, яка, однозначно, стане найсильнішою за всю історію їх проведення.
КОМЕНТАР
Віктор ПЕТРОВ, президент Федерації шахів України:
— Багато у кого виникло питання: чому саме Полтаві довірили проведення головного українського турніру року? Відповідь проста: у першу чергу тому, що чемпіонат взяв під свій патронат голова Полтавської обладміністрації Валерій Асадчев. Він всебічно розвинена людина, має три вищі освіти, захоплюється спортом, зокрема, шахами. Тому коли виникла ідея провести змагання у Полтаві, федерація одразу підтримала її. Додам, що у полтавчан є багатий досвід проведення національних першостей — щоправда, з шахової композиції. Тепер вони відкрили нову сторінку.
— Вже третій рік поспіль чемпіонат проходить за нокаут-системою. Вона стане традиційною?
— Навряд. Життя не стоїть на місці, завжди треба щось міняти. Я особисто вважаю, що наступного року варто провести суперфінал за круговою системою. Це стало б серйозним поштовхом для розвитку українських шахів. Хоча, звичайно, у нокаута також є багато плюсів — боротьба проходить безкомпромісно, часто трапляються сенсації...
— Результати чемпіонату будуть впливати на формування національної збірної України?
— Ми завжди схилялися до думки, що чемпіон країни має грати за збірну. Проте не завжди так виходило... Ще один важливий момент. Якщо у Полтаві переможе шахіст з високим рейтингом, то ми постараємося включити його до складу учасників міжнародного супертурніру «Аеросвіт-2007». Акцент на рейтингу чемпіона я зробив тому, що ми маємо забезпечити змаганню у Форосі високу категорію — мінімум 18-ту! Занижати «планку», підняту на «Аеросвіт-2006», ми не маємо права.
— 26 листопада стартує ще один чемпіонат України — жіночий. І пройде він в Одесі, яку зараз по праву можна вважати провідним шаховим центром країни...
— Справді, в Одесі цього року вже пройшло кілька визначних змагань, а тепер стартує ще й чемпіонат України, в якому виступатиме майже вся наша еліта, за винятком Катерини Лагно. Вона дуже хотіла грати у чоловічому турнірі (до речі, батько її родом з Полтави), тому ми, зваживши всі плюси й мінуси цього кроку, пішли Каті на зустріч. Зате, незважаючи ні на які нюанси, вийде на старт титулована одеситка Наталка Жукова. Вона зараз готується стати мамою, однак вирішила будь-що зіграти перед своїми вболівальниками.
Що стосується шахового буму в Одесі, то в цьому, без сумніву, велика заслуга нового президента місцевої федерації Вадима Мороховського, який є головою правляння банку «Південний» і палким прихильником мудрої гри. А взагалі Одеса й раніше була шаховим містом. Згадаємо, наприклад, легендарного Юхима Геллера, нинішніх маестро — тренерів національних збірних України серед чоловіків та жінок Володимира Тукмакова та В’ячеслава Ейнгорна. Останній, до речі, 23 листопада відсвяткував 50-річний ювілей, з чим принагідно, я його вітаю від імені всієї шахової громади.
— Вікторе Михайловичу, на завершення хотілося б знати вашу думку щодо підсумків матчу Топалов — Крамник.
— У цілому поєдинок видався цікавим та напруженим. Проте загальне враження, на мою думку, зіпсувала поведінка членів болгарської делегації. Вона була недостойною і зганьбила шахи. Та все ж переміг Крамник, і я впевнений, що мало знайдеться людей, які б не погодилися з тим, що росіянин — абсолютний чемпіон світу.
75-й чемпіонат України серед чоловіків
(Полтава, 24 листопада — 3 грудня, нокаут-система, 32 учасники)
1 раунд (24—25 листопада)
Ельянов (Харків, 2658) — Жеребух (Львів, 2321)
Арещенко (Краматорськ, 2640) — Твердохлєбов (Полтава, 2348)
Моїсеєнко (Харків, 2632) — Богинін (Єнакієво, 2352)
Мірошниченко (Донецьк, 2627) — Жорник (Харків, 2377)
Баклан (Київ, 2622) — Айрапетян (Сімферополь, 2403)
Єфименко (Краматорськ, 2612) — Онищук (Івано-франківськ, 2427)
Криворучко (Львів, 2581) — Кравців (Львів, 2446)
Бродський (Харків, 2571) — Тарлєв (Харків, 2457)
Дроздовський (Одеса, 2552) — Лагно (Донецьк, 2459)
Кузубов (Краматорськ, 2554) — Тухаев (Сімферополь, 2464)
Голощапов (Харків, 2552) — Кислинський (Київ, 2495)
Тимошенко (Київ, 2550) — Шкуро (Херсон, 2499)
Коробов (Харків, 2543) — Кононенко (Дніпропетровськ, 2501)
Грицак (Львів, 2542) — Зінченко (Дніпропетровськ, 2503)
Невєров (Харків, 2538) — Сумець (Одеса, 2523)
Зубов (Миколаїв, 2537) — Височин (Київ, 2531)