Чемпіонати світу серед жінок уже проводяться за різними графіками щороку. Це спричинило нечувану ситуацію...З ким змагатися чемпіонці?
Кавардак у системі розіграшу змагань на першість світу, в чому давно вже затято звинувачують ФІДЕ «профі» та прості сим патики шахів, дійшов цього року в жіночих змаганнях до рідкісного парадоксу.
А саме: ви чули десь колись, що в якомусь виді спорту чемпіонові світу чи не доводилося б проводити матч за корону... з ким? З самим собою!
Але саме така ситуація склалася після того, як завершилися відбіркові змагання претенденток на звання чемпіонки світу. Чим саме? Шостим і заключним турнірним етапом серії «Гран-прі ФІДЕ». Ці відбіркові змагання претенденток на участь у матчі з чемпіонкою світу виграла... сама чемпіонка світу, 17-річна китаянка Хоу Їфань.
Досі ані в жіночих, ані (тим паче!) в чоловічих чемпіонатах світу такого й близько не могло трапитися. Претенденти чи претендентки завзято билися між собою за право зустрітися з королем чи королевою шахового світу, а він чи вона сиділи на троні й з інтересом спостерігали за змаганнями зазіхачів чи зазіхачок на свою корону...
У пошуках рятунку
То як же це сталося нині? Не дуже просто.
ФІДЕ свого часу вирішила, зрештою, нокаутувати кавардак на світовому шаховому рингу, коли чемпіонати світу проводяться то щороку, то з тайм-аутом у цілих п’ять років (хоча б найсвіжіший з них: Ананд здобув корону 2007-го, переможець турніру претендентів на неї визначився в Казані недавно, а матч між ними планують провести лише 2012-го). Як саме чинити надалі? ФІДЕ вирішила: твердо проводити чоловічі ЧС раз у два роки, а жіночі — навіть щороку!
І що ж? Планувалося: торік провести черговий жіночий ЧС за нокаут-системою за участю 64 спортсменок і, водночас, тоді ж завершити змагання претенденток на участь у наступному матчі за корону з чемпіонкою світу-2010.
Цими відбірковими змаганнями й була серія «Гран-прі ФІДЕ» з шести етапних турнірів, що почалася ще в березні 2009 року. З-поміж тих 20 шахісток, які взяли участь у цій серії, була й юна Хоу Їфань, котра в ЧС-2008 програла «з тріском» фінальний матч за світову корону москвичці українського роду Олесі Костенюк. Успішно виступаючи надалі, китаяночка долала етап за етапом у серії «Гран-прі ФІДЕ», а торік у грудні виграла й запланований чемпіонат світу. Після цього стала й переможницею «Гран-прі ФІДЕ», — учасницею матчу-2011 за корону… начебто з собою!
Світло в тунелі
ФІДЕ цю проблему розв’язала так: двобій з чемпіонкою світу прове-де срібна призерка «Гран-прі», 24-річна індіанка Гумпі Конеру (котра, нагадаємо, має, до того ж, і другий рейтинг у світовому «Топ-100» ФІДЕ, тоді як у Хоу Їфань — лише третій). Уже виріше-но, що вони схрестять зброю в матчі з 10 листопада по 5 грудня цього року в столиці Албанії Тирані з призовим фондом 200 тисяч євро.
А наступний жіночий ЧС заплановано провести 2012-го, вже за нокаут-системою (як і 2010-го, він тепер має бути кожного парного року), за участі 64 шахісток. Хто виграє, гратиме матч за корону восени 2013 року з переможницею нової серії «Гран-прі ФІДЕ», яка щойно розпочалася — так заплановано на всі непарні роки.
Серед 18 учасниць серії — вся жіноча шахова еліта на чолі з нинішньою чемпіонкою світу Хоу Їфань (отож, не виключено, що вона чи якась інша суперзірка також опиняться в ситуації «гра з самою собою»). З-поміж них — дві українські суперзірки: 21-річна донеччанка (родом зі Львова) Катря Лагно та на рік молодша львів’янка Анничка Музичук (на жаль, досі виступає за Шахову федерацію Словенії — ну скільки ж можна?)
Новий «Гран-прі»
Отже, 2 серпня в Ростові-на-Дону розпочався перший з шести турнірів цієї серії. У ньому, як буде й у кожному з них, 12 учасниць з 18 (одне коло). За перше місце нараховують 160 балів, за друге — 130, за третє — 110, далі — 90… і так до 10. Кожна учасниця має грати в чотирьох з шести турнірів серії. У трьох найкращих її виступах підсумують суму здобутих нею балів, отак визначать переможницю — претендентку на корону, яка гратиме матч з її володаркою наступного року.
Героїнею старту стала Хоу Їфань — поспіль чотири перемоги (над своєю суперницею — індіанкою Конеру, росіянками Галлямовою та Костенюк і над словено-українкою Музичук). Так тривало й надалі… Після восьмого туру вона одноосібно лідирувала, маючи в активі шість виграшів і дві нічиї.
Наша Катря Лагно спочатку трималася на другій позиції (перемогла Галлямову, росіянку Надію Косінцеву та вірменку Даніелян, зробила нічиї з росіянками Костенюк, Ковалевською та Тетяною Косінцевою), але поразки від Музичук і фіналістки ЧС-2010 китаянки Жуань Луфей погіршили її турнірне становище.
Оце фініш!
У партії дев’ятого туру Лагно — Хоу Їфань українка змусила чемпіонку світу вперше в цьому турнірі скласти зброю! А в наступному поєдинку Катря Лагно взяла гору (чорними!) над екс-чемпіонкою світу, болгаркою Стефановою... Ці дві яскраві перемоги на фініші (плюс нічия в останньому турі з рейтинг-лідеркою турніру Конеру, що вже майже нічого не вирішувало) допомогли юній українці здобути, набравши 7 очок, вагомий другий приз. На очко більше набрала чемпіонка світу Хоу Їфань.
Успішно виступила також Анна Музичук, розділивши з росіянкою Тетяною Косінцевою третій і четвертий призи (в них — по 6,5 очка).
Де ж і коли мають відбутися наступні п’ять турнірів цієї серії Гран-прі? Цього року їх мають приймати 1-19 вересня Шеньчжень (Китай) та 8-23 жовтня Нальчик (Росія). Наступного року: в квітні — Стамбул (Туреччина), у червні — Джермук (Вірменія), у вересні — Казань (Росія). Нагадуємо: переможниця серії за сумою трьох своїх найвищих балів у чотирьох турнірах 2013 року зустрінеться в матчі за корону з переможницею чемпіонату світу-2012, що проходитиме за нокаут-системою (64 учасниці).
Віримо, що серед успішних учасниць цих змагань будуть і українки Катря Лагно та Анна Музичук. Хай їм щастить!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту