З вісьмох українських гросмейстерів, які взяли старт у змаганні за Кубок світу, в першому раунді перемогли семеро…Сенсація в «дербі»
«Куточок» уже повідомив про перші партії, проведені нашими земляками в стартовому раунді змагань за Кубок світу, що тривають у російському Ханти-Мансійську. А що було далі?
З рахунком 2:0 взяли гору Василь Іванчук над Генрі Стілом з ПАР, Руслан Пономарьов над Робертом Гвазе (Зімбабве) і Антон Коро-бов над китайцем Чжу Цзяньчао. З рахунком 1,5:0,5 перемогли: Олександр Моїсеєнко — турка Баріса Есена та Захар Єфименко — чеха Властимила Бабулу. Двома нічиїми завершився основний матч в «українському дербі» між досвідченим 28-річним хврків’янином Павлом Ельяновим і 17-річним львів’янином Яро-славом Жеребухом. А в першому ж додатковому «рапіді» Ельянов — дворазовий олімпійський чемпіон у складі збірної України — зазнав від юнака поразки з рахунком 0,5:1,5 і вибув з розіграшу. Сенсація!
Напружено проходив двобій між 27-річним одеситом Юрієм Дроз-довським (рейтинг 2614) та іменитим 42-річним росіянином Олександром Мотильовим (2685). Спочатку — по дві нічиї в основному двобої та в першому додатковому «рапід»-матчі. Потім у другому «рапіді» одесит, програвши першу партію, виграв другу. Далі в бліц-матчі — дві нічиї. Зрештою — «Армагедон» (або «раптова смерть»): в останній партії, згідно з жеребом, у росіянина були чорні фігури, тож нічия дарувала б йому перемогу. Та українець переміг і вийшов у другий раунд!
Шляхи до корони
Тепер — трохи про деякі цікаві деталі боротьби за звання чемпіона світу, до котрої підключилися нині учасники нинішнього розіграшу Кубка світу.
Як уже знають наші читачі, Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) відмовилася після чемпіонату світу-2004 проводити їх у турнірах за нокаут-системою. Цей формат було передано змаганням на Ку-бок світу.
А чемпіонат планети 2005 року спробували вдруге в історії шахів організувати за коловою системою (кожен учасник грає з кожним). Нагадаємо: вперше подібний турнір відбувся 1948 року, хоча досі понад півстоліття чемпіон світу визначався лише в матчах між володарем корони та претендентом на неї. Така склалася традиція, і ці поєдинки викликали не менший інтерес у світі, ніж, скажімо, донині — двобої за чемпіонські титули в боксі. Та ось 1945 року наказав довго жити чинний тоді четвертий чемпіон світу Олександр Альохін (між іншим, він вимагав, аби його прізвище вимовлялося тільки «Алєхін», але світ з цим не погодився). Відтак ФІДЕ взяла цей вантаж на свої плечі й для початку організувала п’ятиколовий матч-турнір 1948 року, в якому корону виборювали п’ятеро гросмейстерів, зігравши кожен з кожним по п’ять партій. Її здобув радянський гросмейстер Михайло Ботвинник (100 років з дня його народження нині відзначає шахова спільнота).
Однак ФІДЕ надалі повернулася до традиційної системи матчів між чемпіоном і претендентом, якого стали визначати відбіркові змагання.
Потім, як ми вже відзначали, був експеримент з чемпіонатами світу за версією ФІДЕ за нокаут-системою, на зміну якому ФІДЕ спробувала повернутися до турніру типу «кожен з кожним». Але не зовсім так, як було 1948 року. Тепер уже не п’ятеро, а восьмеро учасників схрестили зброю, і зіграли один з одним не по п’ять, а по дві партії. Чемпіоном світу ФІДЕ в аргентинському Сан-Луїсі став тоді болгарин Веселін Топалов.
Далі, наступного року, — «об’єднувальний матч» у столиці Калми-кії Елісті між чемпіоном світу ФІДЕ Топаловим і загальновизнаним, хоч і неофіційним, «класичним» чемпіоном світу росіянином Крам-ником, котрий (не без гучних «туалетних скандалів» під час матчу) отримав уже «абсолютну» корону — як офіційну, так і загальнови-знану.
То що? Повернулися відтак до традиції «матч чемпіона і претендента»? Аж ніяк. Усе ще свербіло ФІДЕ бажання ще раз перевірити простішу, здавалося б, колову систему. Тож і провели такий ЧС-2007 у Мексиці. Як і в Аргентині — вісім учасників у два кола. Та переміг уже національний герой Індії Ананд, який, між іншим, 2000 року виграв і чемпіонат світу ФІДЕ. Згадайте, до речі, що втратив оце звання він у ЧС-2001, де дійшов лише до півфіналу, а там чемпіона розгромив наш Іванчук!
Отак поки що скінчилися чемпіонати світу за системою матч-турнірів «кожен з кожним». ФІДЕ повернулася до найстарішої традиції — матч між володарем корони і претендентом.
Ананд уже провів два таких матчі. Суперниками були ті, кому не пощастило в попередніх змаганнях за корону. Він 2008 року переміг Крамника, а торік — Камського. Тим часом довго-довго тривали відбіркові змагання кандидатів на участь у матчі за корону з її володарем, фіналом яких став цього року матч-турнір восьми найуспішніших претендентів. Його переможець Гельфанд гратиме наступного року двобій з Анандом.
А в боротьбі з ким тріумфатор оцього матчу надалі відстоюватиме свій чемпіонський титул?
ФІДЕ вирішила: 2013 року має знову відбутися матч-турнір восьми претендентів, як оце було цього року. Хто ж будуть оті восьмеро?
Як уже повідомляв «Куточок», трьох з них визначить розіграш Кубка світу, що триває нині в Ханти-Мансійську.
Ще один — той, хто програє матч за корону-2012.
Ще троє — інші гросмейстери, в яких буде найвищий пересічний рейтинг за показниками «Топ-100» від 01.07.2011 по 01.01.2012. Саме в надії на це, мабуть, такі володарі високих рейтингів, як Карлсен, Аронян, Крамник і Топалов, вирішили не брати участі в боротьбі за нинішній Кубок світу-2011.
Останнім учасником турніру претендентів-2013 буде обранець країни, яка проводитиме це змагання (але щоб його рейтинг не був нижчий, ніж 2700). Тож чому б не провести цей турнір в Украї-ні?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту