Юні «зірочки» України вдало виступили цього місяця в молодіжному чемпіонаті Європи.Золото і срібло
Ці змагання проводилися 10-21 вересня ц.р. в болгарському місті Албена серед юнаків і дівчат у вікових категоріях до 8, 10, 12, 14, 16 та 18 років. У дванадцяти турнірах (1039 учасників з 48 країн, швейцарська система, 9 турів) грали, зокрема, двоє міжнародних гросмейстерів, 27 міжнародних майстрів, 65 майстрів ФІДЕ і навіть 19 кандидатів у майстри ФІДЕ.
Найяскравіше українці виступили в змаганнях «до 16», де в турнірі юнаків чемпіоном Європи став, набравши 7,5 очка, Олександр Бортник з Миколаєва, а в турнірі дівчат срібну медаль (7 очок) здобула Марія Танцюра — родом з Криму, нині навчається в Харкові.
Ще п’ятеро представників України пробилися в десятки найсильніших.
У турнірі юнаків «до 10», набравши 7 очок, третє і четверте місця розділив 8-річний киянин Кирило Шевченко, про якого ми вже не раз писали. Торік він став бронзовим призером на чемпіонатах Європи та світу «до 8». На жаль, тепер «бронзи» його позбавив гірший додатковий показник. Але «Шева» все одно — в чільній трійці серед старших за віком! Нових успіхів йому!
У цьому ж турнірі юнаків «до 10» восьме місце посів (6,5 очка) Віктор Матвіїшен з Вінниці. Восьмою в цій же віковій категорії серед дівчат була також вінничанка — Надійка Шпанько (6 очок).
А старший брат чемпіона Європи Микола Бортник (також з Миколаєва) в турнірі юнаків «до 18», набравши 6,5 очка, фінішував четвертим.
Принагідно згадаймо про «Куточок» у № 60 «МУ» за 28.08.2011 р. під назвою «Олімпійські вершини синів України», де йшлося про всіх шахістів і шахісток, які, виступаючи під блакитно-золотим прапором нашої суверенної Держави, здобували золоті медалі в чемпіонатах світу та Європи 1992-2010 років. Отож, як бачимо, до цього почесного списку вже можна додати й перший тріумф-2011.
Між іншим, до того списку слід додати ще пропущені там з технічних причин результати. Які саме? 2002: переможниця чемпіонату Європи серед дівчат (до 10) — Марія Музичук. 2010: переможниця чемпіонату світу серед жінок з блискавичної гри — Катерина Лагно...
Отже, в цей список треба включити і прізвище чемпіона Європи серед юнаків (до 16) Олександра Бортника.
Хто скільки сплачує?
Ще кілька подробиць про цей чемпіонат.
Україну в ньому представляли 45 учасників у всіх вікових групах. Цікаво: а як вони відбиралися для виступу в цьому чемпіонаті?
Основними учасниками вважалися призери чемпіонатів Європи 2010 року в усіх вікових категоріях. Крім того, могли побажати також за рахунок держави та ФШУ (реальніше — за рахунок своїх батьків і спонсорів) зробити заявки на участь і всі бажаючі. Як повідомила на своєму сайті «ukrchess.org.ua» Федерація шахів України (ФШУ), всім претендентам на участь у цьому чемпіонаті пропонувалося сплатити до ФШУ для внеску в Європейський шаховий союз (ЕСU), такі суми:
— 65 євро від кожного з основних гравців;
— 156 євро від кожного з додаткових учасників, які посіли у фінальних змаганнях чемпіонатів України серед юнаків і дівчат місця з 1 по 12;
— 195 євро від кожного з додаткових гравців, які посіли у фінальних змаганнях чемпіонатів України серед юнаків і дівчат місця нижче 12 або взагалі не брали в них участі;
— 70 євро від кожного з усіх представників — організаторам змагання;
— від 30 до 110 євро — трансфер.
Ясна річ, не всім претендентам на участь у цьому чемпіонаті були доступні такі суми. З кожного — щонайменше по 260 євро (а то й по 350), а крім тогою, ще по 70 — від кожного з тренерів, батьків і т.д. Щоправда, деяку частину внесків для найсильніших гравців брала на себе ФШУ.
Та ці суми не йдуть у порівняння з тими, які вимагала Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) від кожного претендента на участь у чемпіонаті світу серед юніорів (офіційно — juniors), який проводила (у віковій категорії до 20 років) з 1 по 16 серпня ц.р. Індія. Це вам не Болгарія!
Отож у місті Шеннай (колишній Мадрас) турнір юнаків зібрав лише 126 учасників, а дівчачий — 69... А в Болгарії ЧЄ зібрав у сумі понад тисячу учасників і учасниць.
Без українців...
ЧС в Індії проходив за швейцарською системою в 13 турів. Серед юнаків переміг, набравши 10,5 очка, поляк Даріуш Сверш. Стільки ж очок, але гірший додатковий показник, у вірменина Роберта Ховтанісяна. Як бачимо, росте зміна для збірної Вірменії — олімпійського чемпіона 2006 та 2008 років і чемпіона світу-2011... «Бронзу» отримав (10 очок) індієць Сахай Гравер. Росте зміна для чемпіона світу Віші Ананда...
Турнір дівчат виграла перуанка Дейсі Корі — 11 очок. «Срібло» здобула росіянка Ольга Гиря — 10,5, а «бронзу» — грузинка Назія Пайкадзе — 10 очок.
А на яких місцях юні українці та україночки? На жодному! Наші, на жаль, цьогоріч не прикрасили цей чемпіонат світу своєю яскравою участю.
Є таке популярне шоу «Україна має талант»! Також вона має його і в шахах — ще й який! Але не вдалося розв’язати проблеми фінансування... На жаль…
Чекає Бразилія!
Що ж далі? Після цього чемпіонату світу «juniors» (тобто серед юніорів) до 20 років планується провести такий ЧС «youth» (тобто серед молоді) до 8, 10, 12, 14, 16 та 18 років. Торік у такому чемпіонаті в турнірі «до 12» золоту медаль здобула киянка Юлія Осьмак.
Цей ЧС має проходити цьогоріч 17-27 листопада в м. Колдас Невас (Бразилія). Як офіційно повідомив сайт ФШУ від 15.07.2011, для реєстрації бажаючих узяти участь у цьому змаганні треба було, зокрема, сплатити такі внески, які вимагає ФІДЕ:
— 70 євро від кожного з основних гравців;
— 168 євро від кожного з додаткових учасників, які посіли в фінальних змаганнях чемпіонатів України серед юнаків і дівчат місця з 1 по 12;
— 210 євро від кожного з додаткових гравців, які посіли в фіналь-них змаганнях чемпіонатів України серед юнаків і дівчат місця, нижчі 12, або взагалі не брали в них участі.
— 100 євро від кожного з усіх членів делегації.
Цього разу, слід вважати, бажаючих виступити в ньому від України — вдосталь. Та ж Юлія Осьмак, ті ж брати Олександр і Борис Бортники, Марійка Танцюра, Кирило Шевченко та багато інших яскравих талантів. Знайшлися б кошти. Де ви, спонсори?
Між іншим, за таких же умов чимало українських учасників молодіжних і юніорських чемпіонатів світу та Європи 1990-х років стали в 2000-х на чолі з Василем Іванчуком олімпійськими чемпіонами в складі збірної України, переможцями командних і особистих чемпіонатів світу та Європи... Є в кого брати приклад!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту