Український гросмейстер упевнено веде перед у фіналі серії «Великий Шолом», випереджаючи всіх найуспішніших шахістів світу з «Клубу 2800» — Ананда, Карлсена та Ароняна…Хто є хто?
У центрі уваги світового шахового загалу — «Chess Masters Final-2011» — заключний двоколовий турнір серії «Grand Slam» («Вели-кий Шолом») за участі найуспішніших супергросмейстерів.
Організатори передбачали, що список учасників очолять п’ятеро рейтинг-лідерів світу, а саме: 21-річний норвежець Магнус Карлсен (2823 — 1-й рейтинг у «Топ-100» ФІДЕ на 01.09.2011 р.), 42-річний чемпіон світу Вішванатан Ананд (Індія, 2817 — 2), 29-річний Левон Аронян (Вірменія, 2807 — 3), 36-річний Володимир Крамник (Росія, 2791 — 4), 21-річний Сергій Карякін (Росія, 2772 — 5).
Такий собі «суперчемпіонат світу»?
Але Крамник і Карякін відмовилися від участі внаслідок переванта-женості свого календаря.
Отже, залишилося в складі турніру троє рейтинг-лідерів. А що? Хі-ба мало? Все одно — лідери, та ще й які! Постійні. Між іншим, лише вони сформували своїми успіхами так званий «Клуб-2800» — згідно зі своїми найвищими рейтингами, до яких лідери «Клубу 2700» тільки ще наближаються, хоча й ті з них, хто грають у цьому турнірі, дуже і дуже авторитетні.
Особливо — наш 42-річний Василь Іванчук (2765 — 7), котрий недавно в розіграші Кубка світу здобув бронзову медаль і право взяти участь у турнірі восьми претендентів на матч за світову корону.
Авторитетним учасником є 25-річний Гікару Накамура (США, 2753 — 12).
Шостим учасником є 30-річний Франсіско Вальєхо (Іспанія, 2716 — 28). Його участь зумовлена тим, що спонсором і організатором цієї серії «Grand Slam» є комерційна фірма в іспанському Більбао.
На рекордному рівні
До слова, торік у фіналі цього турніру, який проходив у Більбао в два кола, було застосовано «футбольну» систему заліку очок: за виграш партії — 3, за нічию — 1.
Підсумки: переміг тоді Крамник — 10 «футбольних» очок, далі: Ананд — 8, Карлсен — 6 і представник Іспанії Широв — 4. А в тра-диційній системі підрахунку розподіл місць був той же: Крамник — 4, Ананд — 3,5, Карлсен — 2,5, Широв — 2.
А взагалі нинішній «Grand Slam» — уже четвертий за ліком. Перший турнір 2008 року виграв екс-чемпіон світу Веселін Топалов (Болгарія), другий, 2009-го — вірменин Левон Аронян. Що цікаво: наступного 2010 року середній рейтинг турніру досягнув тоді показника 2788, що стало світовим рекордом у цій сфері!
А цьогоріч таке досягнення можна було б перевершити, коли б не відмова Крамника та Карякіна з їхніми високими рейтингами, а також включення Вальєхо. Та все одно пересічний показник турніру 2780 — дуже і дуже високий. Як і в попередньому «Chess Masters Final-2010», нинішній фінал належить до найвищої (поки що?) ХХІІ категорії складності, до якої входять змагання з середнім рейтингом від 2776 по 2800 (між іншим, щодо ХХІІІ категорії від 2801 по 2825 — до неї нині не дотягнувся б навіть турнір за участі шести рейтинг-лідерів, включаючи шостого — Топалова.
Перший тайм вже вони відіграли…
Є ще одна відмінність: цьогорічний турнір уже проходить у двох містах. Перше коло відбулося в бразильському Сан-Паулу, а вже друге буде в Більбао.
Минулої суботи завершилося перше коло. Підсумки (за «футбольною» системою): Іванчук — 10 очок з 15 можливих, Накамура — 7, Ананд, Аронян і Карлсен — по 6, Вальєхо — 3. За традиційною системою: Іванчук — 3,5, Накамура — 3, Ананд, Аронян і Карлсен — по 2,5.
Браво, Василю!
Сподіваємося, що й у другому колі буде не гірше, тож «Grand Slam».
До слова, турнір проводиться з таким контролем часу на обмірковування ходів: 90 хвилин на 40 ходів, потім 30 хвилин до кінця партії з додаванням 10 секунд на кожен хід, починаючи з 41-го.
Тепер — деякі подробиці першого кола. Передусім — враження від «футбольної» системи заліку очок. Як відомо, головна її мета — геть нічиї. Що ж, з 15 партій — 7 нічиїх, і 8 результативних, з яких 5 — «заслуга» аутсайдера Вальєхо. А саме — його чотири поразки і одна перемога. Але над ким?
Над рейтинг-лідером Карлсеном! У свою чергу, норвезький геній відреваншувався в зустрічі з Іванчуком. Зате українець в інших своїх чотирьох двобоях зробив лиш одну нічию, а взяв гору в трьох — не лише над Вальєхо, а й над Анандом і Ароняном! Оце результати!
Одразу впадає в око: поза партіями аутсайдера Вальєхо очікувана безкомпромісність «гігантів» досить скромна: з 10 поєдинків між ними — тож 7 нічиїх і лише три результативних. Усі три — в партіях Василя Іванчука (з Анандом, Ароняном і Карлсеном). Тож чи не виникне питання: чи доцільна «футбольна» система в ша-хах?
Цікаво, що з цього боку покаже другий тур — у Більбао?
У шостому турі, яким розпочнеться друге коло, зустрінуться: Іванчук — Накамура, Карлсен — Ананд і Вальєхо — Аронян.
Тяжка втрата
Федерація шахів України з глибокою скорботою повідомила, що в Ізраїлі на 62-му році пішов з життя міжнародний гросмейстер Костянтин Лернер — чемпіон України 1978 і 1982 рр., віце-чемпіон СРСР 1984 р., переможець багатьох міжнародних турнірів, і висловила щире співчуття рідним і близьким покійного. Приєдную-чись до цих співчуттів, можу додати, що Костянтин багато років був одним із найсильніших шахістів Одеси (де народився 28.02.1950 р.) та України. Успішно виступав у складі збірної України, зокрема, в 15-му командному чемпіонаті СРСР 1981 року, де вона стала переможницею, а також в інших змаганнях минулого століття. Переїхавши в Ізраїль, Костянтин Лернер однак не вийшов зі складу Федерації шахів України, яку продовжував представляти в турнірах, що фіксувалися в документах ФІДЕ, в тому числі в рейтинг-листах шахістів України. В останньому з них (на 01.09.2011 р.) він уже з досить скромним показником 2515 зупинився на 55-й позиції. Що ж: вік, стан здоров’я… Та є що про нього добрим словом згадати. Вічна йому пам’ять!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту