У міжнародному спортивному календарі стають традиційними змагання з різних видів розумового спорту (в тому числі — шахів)Другий старт
У Китаї вдруге проходять Всесвітні інтелектуальні спортивні ігри (Sport Accord World Mind Games), до програми яких входять, зокре-ма, чемпіонати з шахів — блискавичних («бліц»), швидких («ра-під») і не дивлячись на дошку («блінд»).
Кожен такий турнір проводиться серед чоловіків і жінок. У них — солідний призовий фонд. Зокрема, переможець кожного з трьох таких чемпіонатів серед чоловіків отримує по 11 тисяч доларів США, серед жінок — по 8 тисяч «баксів».
У чоловічих турнірах беруть участь 16 супергросмейстерів із 12 країн, з-поміж яких — українці Василь Іванчук і Руслан Пономарьов. На чолі 16 учасниць жіночих змагань — чемпіонка світу Хоу Їфань. Україну представляє Катерина Лагно.
У «рапіді» (швейцарська система, 7 турів) гравцям надається по 20 хвилин на партію плюс по 10 секунд на кожен хід. У «бліці» — кругова система, «п’ятихвилинки». У «блінді» (швейцарська система, 7 турів) — по 20 хвилин на партію плюс по 20 секунд на кожен хід.
Варто згадати про те, як починалися такі Ігри. Адже в них успішно виступили українські шахісти, здобувши не одну медаль — від однієї золотої до кількох срібних і бронзових.
Усе починалося дзвінко!
Перші Всесвітні інтелектуальні ігри (1-st World Mind Sport Games) проходили в жовтні 2008 року — також у Китаї, зі схожою шаховою програмою: без «блінду», зате не лише в особистих турнірах, а й у командних. «Молодь України» тоді досить детально висвітлювала ці змагання. В них нашу державу (як і чимало інших) представляла передовсім перспективна молодь — призи були скромні.
У «бліці» відзначилися найяскравіше 24-річний одесит Юрій Дроз-довський і 18-річний львів’янин Мартин Кравців. Вигравши всі попередні півфінальні матчі, вони розіграли в фінальному «україн-ському дербі» золоту та срібну медалі. Перемігши з рахунком 2:1, чемпіоном Ігор з «бліцу» став Кравців.
Потім Кравців і Дроздовський плюс 23-річний харків’янин Антон Ко-робов і 22-річний львів’янин Юрій Криворучко в складі збірної України здобули в командному «бліці» бронзову медаль.
Також третє місце зайняли в тому ж блискавичному турнірі між «мікст-командами» тодішні чемпіони України — харків’янин Валерій Авескулов і кримчанка Тетяна Василевич.
У наступних змаганнях з «рапіду» в особистому чемпіонаті другу медаль Ігор здобув Коробов: цього разу після бронзової — вже срібну! А в командному «рапіді» збірна України (Коробов, Дроздовський, Криворучко, Авескулов і Кравців) вийшла в півфінал, де подолала команду США, але в фіналі програла національній збірній Китаю, тож отримала срібні медалі.
У жіночому командному «рапіді» збірна України (кримчанка Тетяна Василевич, тодішня донеччанка Наталія Здебська, киянка Катерина Должикова, Інна Гапоненко з Херсона та кримчанка Діана Арутюнова) в півфіналі розгромила росіянок, а в фіналі поступилися явно сильнішим китаянкам. Отож — «срібло».
У загальнокомандній першості явно всіх переважав Китай. А зате другою на п’єдесталі була Україна.
Відзначимо, що наставниками наших земляків на цих Іграх-2008 були тодішні старші тренери чоловічої та жіночої збірних України — одеські супергросмейстери Володимир Тукмаков і В’ячеслав Ейнгорн.
...Між іншим, а які ще види змагань, окрім шахових, входили також до програми Перших Всесвітніх інтелектуальних спортивних ігор?
Ось які: китайські шахи («сяньчжі»), шашки, японська гра «ГО» та (увага!) картярський бридж!
Що ж тепер?
Поки що відомі підсумки «рапіду» та «бліцу».
Гору в «рапіді» взяв китаєць Ван Хао, набравши 5,5 очка з 7 можливих. Далі: Вугар Гашимов (Азербайджан) – 5 очок; Гата Камський (США) — 4,5; Леньєр Домінгес (Куба), Руслан Понома-рьов (Україна) і Олександр Грищук (Росія) — по 4; Шахріяр Мамедьяров (Азербайджан), Ван Юе (Китай), Максім Ваш’є-Ляграв (Франція) та Сергій Карякін (Росія) — по 3,5... На жаль, наш Василь Іванчук, набравши 2 очка, фінішував 16-м.
Хоч як це може здатися дивним, але серед жінок у «бліці» переду-вали шахістки не китайського роду, а українського! Перемогла екс-чемпіонка світу Леся Костенюк (Росія) — 6 очок. Срібну медаль здобула донеччанка Катерина Лагно — 4,5 очка. Стільки ж, але з гіршими додатковими показниками, набрали Нана Дзагнідзе (Грузія) і Ю Веньюн (Китай). По 4 очка отримали Дронаваллі Гаріка (Індія), чемпіонка світу Хоу Їфань (Китай) і «словенська українка» Анна Музичук...
У «бліці» серед чоловіків усі 16 учасників провели одноколовий турнір. Переміг француз Максим Ваш’є-Ляграв — 12 очок у 15 партіях (11 виграшів, 2 нічиї, 2 поразки). На 1,5 очка відстав росіянин Олександр Грищук. «Бронзу» здобув азербайджанець Шахріяр Мамедьяров — 10 очок. Четвертим був екс-українець Сергій Карякін — 9,5. По 9 очок набрали азербайджанець Вугар Гашимов, іспанець Франсиско Вальєхо і наш Василь Іванчук. 8,5 — угорець Золтан Алмаші, 8 — Руслан Пономарьов…
А серед жінок у «бліці» перемогла чемпіонка світу, китаянка Хоу Їфань — 11,5 очка. Далі: екс-чемпіонка світу, болгарка Антоанета Стефанова і «словенська українка» Анна Музичук — по 9,5; «російська українка» Леся Костенюк і грузинка Нана Дзагнідзе — по 9; Дронаваллі Гаріка з Індії та «грецька українка» Олена Дембо — по 8; тільки наша (!) Катря Лагно — 7,5; «американська українка» Ганна Затонських, вірменка Еліна Даніелян і китаянка Ю Веньюн — по 7; «французька українка» Ельміра Скрипченко — 6 і т.д.
Шестеро провідних учасниць, як бачимо, — українського роду. На-шого цвіту — по всьому світу! На жаль?
Заключні змагання «наосліп» фінішували вчора…
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту