Новою сенсацією відзначився «ендшпіль» третього світового чемпіонату серед жіночих команд, який щойно завершився в Туреччині.На що спроможні наші розумниці?
Так, це була ще одна сенсація. Жіноча збірна Китаю, котра виграла обидва попередніх ЧС (2007 та 2009 років), упевнено йшла також і до свого третього «золота». Впродовж семи турів вона не лише просто-таки вела перед, а ще й відзначилася тим, що переконливо виграла всі сім матчів. Особливо сенсаційно, нагадуємо, в п’ятому турі перемогла росіянок — переможниць Олімпіади-2010 та командного чемпіонату Європи-2011. Рахунок — 4:0! Здавалося, китаянки — непереможні. Ось яке було розміщення команд після сьомого туру: Китай — 14 командних очок (23,5 особистих), Індія — 11(20,5), Росія — 10(15,5), Україна — 8(16,5), В’єтнам і Грузія — по 8(15,5), Вірменія — 6(15,0), Туреччина — 4(9,5), Греція — 1(7,5), Північно-Африканська Республіка — 0(1,0).
Отже, китаянкам досить було у восьмому турі виграти, а то й навіть зіграти внічию матч з українками, щоб надійно забезпечити собі третє чемпіонське «золото». Можливо, саме через це лідери намагалися грати якомога надійніше, сподіваючись на свій екстра-клас (адже українки, як уже зазначалося, тут виступали «другим ешелоном» — без суперелітної Катрі Лагно).
Українська ж команда надала відпочинок своїй досвідченій лідерці Анні Ушеніній, довіривши зустрітися з чемпіонкою світу Хоу Їфань (її рейтинг — 2600) 19-річній Марії Музичук (лише 2462). Чи встоїть юна львів’янка в цьому нерівному двобої?
Встояла! Результат — почесна нічия. Також унічию зіграли Інна Гапоненко та Тетяна Василевич.
Вирішальний поєдинок проводила досвідчена Наталія Жукова, котра тут виступала найкраще в нашій команді: досі в шести зустрічах — три виграші та три нічиї. Та ось і сенсація: українка в цій партії перемогла китаянку, забезпечивши успіх своїй команді — 2,5:1,5!
А що ж трапилося в інших матчах передостаннього туру? Шахістки Індії, отримавши шанс щільно наблизитися до команди з Піднебесної, не зуміли ним скористатися, програвши грузинкам — 1:3. Відтак китаянки остаточно закріпилася на чолі чемпіонату, але все ж — з болючою поразкою від талановитих українок.
Інші матчі туру: Росія — ПАР — 4:0, В’єтнам — Вірменія — 1,5:2,5, Греція — Туреччина — 3,5:0,5. Перед останнім туром попереду бу-ли: Китай — 14(25), Росія — 12(19,5), Індія — 11(21,5), Україна — 10(19), Грузія — 10 (18,5), Вірменія — 8(17,5), В’єтнам — 8(17)…
В останньому турі наша збірна зустрілася з командою В’єтнаму. Знову не грала Ушеніна. Українки нікому не програли, але, на жаль, нікому з них не вдалося «взути» в’єтнамку! Отже, 2:2.
Інші результати: Китай — Індія — 2,5: 1,5; Росія — Вірменія — 2:2; Грузія — Туреччина — 3:1; Греція — ПАР — 4:0.
Отже, підсумки: 1. Китай — 16 командних очок з 18 можливих, вісім матчевих перемог і одна поразка — від України (27,5 особистих очок); 2. Росія — 13 (21,5); 3. Грузія — 12 (21,5); 4. Індія — 11 (23); 5. Україна — 11 (21); 6. Вірменія — 9 (19,5); 7. В’єтнам — 9 (19); 8. Греція — 5 (15); 9. Туреччина — 4 (11); 10. ПАР — 0 (1).
На результат українок вплинув невдалий старт: після почесної нічиєї з Індією — поразки від Росії та Туреччини. В наступних шести матчах — уже чотири переконливі перемоги (в тому числі — над Китаєм!) і дві бойові нічиї (з Грузією та В’єтнамом). Цього вистачило нашим лише для п’ятого місця. Але і його, враховуючи відсутність у команді елітарної Катрі Лагно, можна вважати певним успіхом. Головне: українки ще раз показали, що спроможні перемагати всіх, виступаючи навіть «другим ешелоном».
До того ж, участь збірної України в чемпіонаті світу розглядалася також і як вагомий етап її підготовки до Всесвітньої шахової Олімпіади-2012. Отож, оце завдання команда під керівництвом гро-смейстера Михайла Бродського виконала.
І ще: перемога наших розумниць над досі непереможними чемпіонками світу вписала яскраву сторінку в літопис шахової України. Слава їм!
Нагорода — одеситу!
Як відомо, світова шахова спільнота шляхом голосування фахівців визначає найуспішнішого гравця року, котрому вручається приз, однойменний з кінематографічним, — «Оскар». Як уже повідомляв «Куточок», цю нагороду за торішні здобутки отримав норвежець Магнус Карлсон. Але знедавна стали відзначати й досягнення тренерів — це взяла на себе ФІДЕ (де, до слова, керівником комісії тренерів є гросмейстер Адріан Михальчишин — громадянин України, віце-голова Львівської обласної федерації шахів, проте, водночас, входить до Шахової федерації Словенії; подібні «дублі» в інших популярних видах спорту, здається, неможливі).
Цьогоріч, виявляється, медаль Михайла Ботвинника як тренер-2010 отримав одеський гросмейстер Володимир Тукмаков, під керівницт-вом якого збірна України яскраво стала торік чемпіоном 39-ї Всесвітньої шахової Олімпіади.
На жаль, цю подію було відзначено не в Києві й Одесі, а в Баку, адже Володимир Борисович ще цієї весни, внаслідок принципового конфлікту з ФШУ погодився на контракт з Азербайджаном у ролі тренера (капітана) його збірної команди. Там йому вже не так щастило, як у нас: з оцією новою для нього командою він не відразу знайшов у всьому спільну мову, вона досить скромно виступила цьогоріч... але то вже не наші турботи. Головне для нас, аби гідно перейняв естафету в Тукмакова нинішній «коуч» збірної України львівський гросмейстер Олександр Сулипа. Команда поки що дебютувала під його орудою цього річ на чемпіонаті світу, здобувши «бронзу» (після Вірменії та Китаю, але витіснивши на 4-е місце Росію), а потім на чемпіонаті Європи, де в чільній п’ятірці фінішували Німеччина, Азербайджан, Угорщина, Вірменія та Росія, а Україна опинилися аж на 15-й сходинці... Не те, що наша жіноча збірна, яка там фінішувала все ж четвертою — також під орудою нового тренера — харківського гросмейстера Михайла Бродського.
Календар «суперчемпіонатів»-2012
Які міжнародні змагання щонайвищого світового та європейського рангу заплановано провести наступного року?
Всесвітня шахова Олімпіада має відбутися в Туреччині у Стамбулі з 27 серпня по 9 вересня. Нагадуємо: переможцями попередньої Олімпіади-2009 вийшли збірна України та жіноча команда Росії.
Матч за світову корону між її володарем Вішванатаном Анандом (Індія) та переможцем турніру восьми претендентів-2011 Борисом Гельфандом (Ізраїль) вирішено провести в Москві 10-31 травня.
Чемпіонат світу серед жінок (64 учасниці змагатимуться за нокаут-системою) планується провести в Росії з 10 листопада по 3 грудня. Того ж року завершиться розіграш «Гран-прі» ФІДЕ, переможниця якого стане учасницею матчу за світову корону-2013. Як відомо, три перших етапи «Гран-прі» відбулися цьогоріч, а три завершальні наступного року проведуть: у квітні — турецький Стамбул, у червні — вірменський Джермук і у вересні — російська Казань.
Чемпіонати Європи: серед жінок — у Туреччини з 1 по 14 березня, «генеральний» — у Болгарії з 19 березня по 4 квітня.
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту