10 років тому наймолодшим чемпіоном світу став 18-річний український гросмейстер Руслан Пономарьов.(Продовження. Початок див. «МУ» № 3 за 24.01.2012).
Шлях до світової корони
Нагадуємо: мова йде про те, що в чемпіонаті світу ФІДЕ-2001/2002 фіналістами стали українські гросмейстери Василь Іванчук і Руслан Пономарьов, «поставивши на коліна» 126 учасників з усіх інших країн земної кулі. У вирішальному матчі за шахову корону, що тривав з 16 по 23 січня 2002 року в московському готелі «Метрополь», переможцем став Пономарьов, представник Краматорська на Донеччині.
Стисло — про перебіг цього матчу, який мав складатися з восьми ос-новних двобоїв.
У першій партії, де білими грав Руслан, йому вдалося взяти гору вже на 23-у ході — львів’янин невдало розіграв уже дебютну стадію. У другій партії Іванчук почав дуже сильно, досягнув виграшної позиції, але в заключній стадії гри діяв неточно, і в підсумку — нічия. У третій зустрічі Пономарьову, граючи білими, не вдалося розвинути дебютну ініціативу, але вирішальної помилки він не припустився, тож Іванчуку довелося задовольнитися нічиєю на 47-у ході. У четвертій партії Василь білими діяв агресивно, Руслан уперто оборонявся, та наприкінці помилився і міг програти, але львів’янин у вирішальний момент не зумів скористатися цим шансом — нічия на 50-му ході. Рахунок став 2,5:1,5 на користь краматорця.
П’ята партія практично вирішила підсумок матчу. Іванчук, граючи чорними, тривалий час грав дуже сильно, та скориставшись помилкою суперника, міг швидко перемогти. Але, в свою чергу, також схибив, і не раз, тож на 64-му ході Пономарьов переміг. У трьох останніх партіях матчу йому для здобуття корони досить було зробити дві нічиї, чого він і досягнув на 27-му та 22-му ходах. Коли рахунок став 4,5:2,5 на його користь, восьму партію вже не треба було грати — матч закінчився. Це сталося 23 січня 2002 року.
Хвилюючий перебіг цього матчу був у центрі уваги не лише шахової спільноти, а й багатьох симпатиків «мудрої гри» в усьому світі. Уперше в понад столітній історії чемпіонатів світу боротьбу за корону в фінальному матчі вели винятково українські гросмейстери.
Ясна річ, ажіотаж охопив і всю нашу державу. Тодішній Президент України Леонід Кучма, як повідомили негайно після закінчення цього матчу мас-медіа, провів телефонну розмову з Русланом Пономарьовим і, привітавши його з перемогою, побажав новому чемпіонові світу подальших успіхів на шахових змаганнях, а також передав вітання його тренерам і родині.
Указом Президента України обох учасників фінального матчу було удостоєно державних нагород. Руслан Пономарьов отримав орден Ярослава Мудрого 5-го ступеня, Василь Іванчук — орден «За заслуги» 2-го ступеня.
Яскраво пройшло урочисте закриття цього матчу...
(Далі буде)
Іванчук іде вперед!
Різко змінилася ситуація в супертурнірі «А» традиційного шахового фестивалю екстра-класу в голландському Вейк-ан-Зеє. Після восьми турів упевнено вели перед рейтинг-лідери світового «Топ-100» норвежець Карлсен і вірменин Аронян, набравши по 5,5 очка. Але в дев’ятому турі Карлсен, граючи білими з представником Росії Карякіним, зазнав першої в турнірі поразки. «Вікінг», прагнучи грати на ви-граш, став діяти надто ризиковано, і екс-українець зумів відповісти вдалим контрударом. В одноосібні лідери вийшов Аронян, набравши після 10 туру 7,5 очка.
А на другу позицію вийшов наш Іванчук — після двох поспіль перемог у нього стало 6,5 очка. На 0,5 менше в Карлсена та азербайджанця Раджабова, по 5,5 набрали італієць Каруана і аме-риканець Накамура, по 5 — голландець ван Велі та американець Камський, 4,5 — Карякін, по 4 — азербайджанець Гашимов, ізраїльтянин Гельфанд, голландець Гірі та болгарин Топалов, 2,5 — чех Навара.
Учора на турнірі був вихідний день. Сьогодні гратиметься одинадцятий тур, у якому, зокрема, найвагомішими будуть партії Аронян — Навара, Іванчук — Гельфанд, Карлсен — Топалов і Раджабов — Гашимов. Завтра — дванадцятий тур (передостанній).
Чи пощастить Іванчуку в заключних трьох турах наздогнати Ароняна? Успіху вам, Василю!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту