Незабаром супергросмейстери продовжать боротьбу в змаганнях на першість світу.У Лондоні — восени?
Цьогоріч у травні заплановано провести в Москві матч за шахову корону між її володарем, індійцем Вішванатаном Анандом (4-й рейтинг у «Топ-100» ФІДЕ на 01.01.2012 р.) та переможцем турніру восьми претендентів, який проходив торік у російській Казані, ізраїльтянином Борисом Гельфандом (16).
А незабаром має відбутися передостанній етап наступного циклу змагань на першість світу — турнір восьми претендентів на участь у матчі з тим, хто стане в отому двобої між Анандом і Гельфандом шаховим королем-2012. Де, коли? Найсвіжіша версія ФІДЕ — Лондон, цьогоріч, з 23 жовтня по 13 листопада.
Хто братиме в ньому участь? Згідно з традицією, передовсім — той, хто в Москві програє матч за шахову корону — Гельфанд або Ананд.
Ще — троє переможців торішнього розіграшу Кубка світу, що проходив у Ханти-Мансійську, а саме: росіяни Петро Свідлер (13-й рейтинг ФІДЕ) та Олександр Грищук (11), і славетний лідер шахової України Василь Іванчук (8).
Решта четверо: інші рейтинг-фаворити «Топ-100» ФІДЕ — норвежець Магнус Карлсен (1), вірменин Левон Аронян (2), росіянин Володимир Крамник (3) і азербайджанець Теймур Раджабов (5). На-гадую, що 4-й рейтинг — в Ананда. Тож задіяна майже вся супереліта.
Варто згадати, що в циклі боротьби за корон-2012 турнір восьми претендентів на неї в Казані-2010 проходив без таких яскравих фігур, як Карлсен та Іванчук. Норвежець, маючи право виступити в ньому, відмовився, протестуючи проти хибної, на його думки, системи змагань першості світу. А Іванчука з його визначною успішністю ФІДЕ вкотре проігнорувала. Тож і склалося тоді твердження, що той турнір був своїм складом і форматом розіграшу — неповноцінний. 13-й чемпіон світу Каспаров навіть охрестив його «ганебним».
Тепер уже склад претендентів — винятково сильний. Суперечки спричиняють лише місце і час проведення турніру. Скажімо, на його організацію претендував Азербайджан, обіцяючи повністю взяти на себе фінансування. Але тут вірменин Аронян, заявив, що в такому разі в ньому не гратиме.
Карлсен — проти!
А Карлсен, хоча цього разу вже не проти формату «турніру восьми», виступає проти терміну його проведення. У зв’язку з тим, що навесні нині вже не проводяться «супер» в іспанському Лінаресі та «Амбер-турнір» у Монако, єдиним наступним реальним змаганням екстра-класу в другому кварталі цьогоріч, наголошує рейтинг-лідер, буде Меморіал Михайла Таля, перенесений з осені на червень. Але ж вересні-жовтні, як і торік, проводитиметься фінал серії «Великий шолом», у якому Магнус уже класифікувався. А між цим «супером» і турніром восьми претендентів на корону перерва надто мала — лише десять днів.
Норвежець ставить питання: чому ФІДЕ призначає «турнір восьми» саме на цей незручний термін, а не, приміром, на перше півріччя-2012, тож висловлює сподівання, що графік змагань претендентів зазнає змін (якщо буде взято до уваги також фінансову кризу в Європі) — з метою захисту та підтримки організаторів змагань високого рівня. «Вікінг» висловив побажання почути думку щодо термінів проведення турніру претендентів і від інших його учасників.
Олімпійські напрями
На недавній Президентській раді ФІДЕ, що відбулася в Об’днаних Арабських Еміратах, було вкотре обговорено питання щодо місця та термінів проведення турніру восьми претендентів на світову корону. Остаточне рішення буде ухвалено до 29 лютого ц.р. Також підтвер-джено, що Всесвітня шахова Олімпіада (а водночас — і Конгрес ФІДЕ) відбудеться цьогоріч у турецькому Стамбулі з 27 серпня по 10 вересня. Створено ще спеціальний комітет для підготовки проекту включення шахового спорту до програми проведення зимових Олімпійських Ігор-2014 в російському курорті Сочі.
Наступну Президентську раду заплановано провести 5 та 6 квітня ц.р. в столиці Калмикії м. Еліста — водночас із відзначенням 50-річчя президента ФІДЕ Кирсана Ілюмжинова.
У Юрмалі — Іванчук!
У Юрмалі (Латвія) стартував турнір зі швидких шахів (по 15 хвилин на партію плюс по 6 секунд на кожен хід), присвячений пам’яті видатного латвійського шахіста Володимира Петрова (1906 — 1943) — триразового чемпіона Риги (1926, 1932, 1936), неодноразового переможця національних чемпіонатів і учасника семи Всесвітніх шахових олімпіад у складі збірної Латвії (1928 — 1939), якого в СРСР було незаконно репресовано, та посмертно реабілітовано…
58 учасників (серед них — 25 гросмейстерів) виходять на старт відбіркового турніру. До чотирьох його переможців приєднаються персонально запрошені: українець Василь Іванчук, росіянин Олександр Морозевич, азербайджанець Шахріяр Мамедьяров і латвієць Олексій Широв. Фінал (колова система) відбудеться 18 — 19 лютого.
Успіху вам, Василю!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту