Уже багато років 20 липня — це Всесвітній День шахів. А торік він став і державним святом України — так вирішила Верховна Рада.Народження свята
Однією із знаменних подій в історії шахів стала та, що відбулася в Парижі влітку 1924 року. Тоді в столиці Франції урочисто проходили Восьмі літні Олімпійські ігри. А до їхньої програми було включено (вперше!) змагання з інтелектуального спорту. Назва — «Всесвітня шахова олімпіада любителів». Саме так: адже згадаймо, що до участі в стартах «п’яти кілець» багато років і близько не підпускали так званих «профі»; на щастя, цю заборону давно вже скасовано. Тоді ж до участі в цьому турнірі було включено лише тих, хто не отримував призів як фінансових нагород у змаганнях ентузіастів «гімнастики розуму». Тож і переможець турніру, яким став латвієць Герман Маттісон, отримав офіційно одну нагороду — золоту олімпійську медаль. І т. д. і т.п.
А в день завершення цього турніру узяв старт і перший Конгрес щойно започаткованої ФІДЕ (FIDE) — Міжнародної федерації ша-хів (французькою мовою: «Federation Internationale Des Echecs»)
Цю дату — 20 липня — стали згодом відзначати (з 1966 року) як Міжнародний День шахів.
Але, на жаль, боротьба за включення «інтелектуального боксу» до Олімпійських ігор ще триває. Та це — інша тема.
Український прорив
Упродовж років Незалежності шахи в Україні стали не лише одним із найпопулярніших, а й одним з найуспішніших національних видів спорту. «Золотий дощ» на всесвітніх і європейських змаганнях прикрашав не лише наших провідних гросмейстерів, а й обдаровану юнь.
Отож пропозиції щороку відзначати День шахів і в Україні лунали не один рік. Одним з її ініціаторів активно виступив, між іншим, ще років вісім тому президент Сумської обласної федерації шахів Микола Тимошенко. Зрештою, торік цей проект було знов ініційовано та розглянуто торік Федерацію шахів України, яка й підготувала цілу низку інших заходів щодо популяризації та розвитку «гри мудрих» у державі. Ці пропозиції відтак знайшли підтримку в державних структурах, зокрема, серед народних депутатів — представників усіх політичних напрямків.
Отже, торік 5 жовтня парламентським Комітетом з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму було проведено Круглий стіл, на якому розглянуто широкий спектр питань на тему — «Про стан і проблеми розвитку шахів в Україні» (зокрема, і щодо Дня шахів в Україні).
Це засідання відкрив голова цього Комітету Павло Костенко, а з доповіддю виступив президент ФШУ Віктор Капустін.
В обговоренні теми взяли участь: народні депутати України Олег Гуменюк, Олександр Волков, Володимир Даниленко, Віталій Заблоцький, Олександр Зац, Юрій Колоцей і Євген Константинов, заступник Голови Державної служби молоді та спорту України Юрій Сизенко, директор Департаменту спорту вищих досягнень цього Міністерства Олександр Артем’єв, віце-президент ФШУ, президент Федерації шахів Києва Павло Куфтирєв, а також представники громадськості та засобів масової інформації. У результаті було ухвалено рішення Комітету ВР щодо обговорених питань, а також рекомендації для їхнього розгляду в парламенті.
За кілька тижнів після наступного опрацювання цих документів на черговому засіданні Верховної Ради серед інших питань розглядався запропонований народним депутатом, учасником отого Круглого столу (між іншим — сумчанином) Володимиром Даниленком шаховий законопроект. Після активного обговорення було ухвалено такий офіційний текст рішення.
Постанова Верховної Ради України
Про проголошення Дня шахів в Україні
Враховуючи вагомі досягнення українських шахістів у змаганнях на міжнародному рівні, з метою привернення уваги суспі-льства, органів державної влади і громадських об’єднань до шахового спорту як високоінтелектуального, доступного і наймасовішого виду спорту, забезпечення державної підтримки і розвитку шахів, примноження потенціалу та популяризації шахів серед молоді, зміцнення міжнародного авторитету України завдяки досягненням шахістів, Верховна Рада України постановляє:
1. Проголосити 20 липня Днем шахів в Україні.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
невідкладно з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з питань щорічного відзначення Дня шахів в Україні із залученням представників Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, інших міністерств, відомств та громадських організацій;
Впродовж трьох місяців з дня прийняття цієї Постанови розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про Загальнодержавну програму розвитку шахів в Україні.
3. Рекомендувати Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України розглянути можливість введення факультативів із занять шахами у загальноосвітніх навчальних закладах.
4. Рекомендувати обласним та районним державним адміністраціям здійснювати щорічну підготовку відзначення на місцях Дня шахів України.
5. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.
6. Ця постанова набирає чинності з моменту її прийняття.
Голова Верховної Ради України В. ЛИТВИН
Київ, 1 листопада 2011 року
№3985-VI
За прийняття цієї Постанови проголосували 277 народних обранців (з 343 зареєстрованих), у тому числі — представники всіх парламентських фракцій та позафракційні депутати.
А сьогодні?
Що було зроблено для реалізації завдань Постанови — окрема тема. А поки що ФШУ запланувала на сьогодні проведення низки заходів на честь Дня шахів. Серед запрошених почесних гостей: президент ФІДЕ Кирсан Ілюмжинов, Голова Державної служби молоді та спорту України Равіль Сафіуллін, Президент Національного Олімпійського Комітету України Сергій Бубка, а також міжнародні гросмейстери, олімпійські чемпіони з шахів у складі збірної України Павло Ельянов, Захар Єфименко та Олександр Моїсеєнко.
…Між іншим: чемпіон України Руслан Пономарьов нині бере участь у супертурнірі, що проходить у німецькому Дортмунді з 13 по 22 липня ц.р., а лідер збірної України Василь Іванчук є учасником «суперу» в голландському Амстердамі (14 — 22 липня ц.р.)
Далі буде.
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту