Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Що гальмує «український прорив»?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту / "Молодь України",  13.04.2011
Українські шахісти дедалі успішніше виступають на міжнародних аренах різного рангу. Та є в них і болючі проблеми…

ТРИВОЖНІ СИГНАЛИ

Одне з найболючіших питань розвитку «гри мудрих» в Україні — становище в клубах і школах, де наша юнь гартує свій інтелект, а найобдарованіші з неї здобувають перемоги на міжнародних змаганнях, прославляючи Україну.

Розгляд одного з напрямів цієї теми пропонує читачам «Куточка» Роман Клімашов, багаторазовий керівник різних міських, національних і міжнародних федерацій шахів і шашок (зокре-ма, в період 1980 — 1992 років обіймав посаду державного тренера збірної СРСР з шахів по місту Києву), міжнародний арбітр. Між іншим, у «Молоді України» за 10 — 13 липня 2009 р. було надруковано інтерв’ю з ним під назвою «Розумні люди — генофонд української нації». Отже…

Якби в телевізійній грі «Як виграти мільйон» було поставлено питання, в якому з міст України немає шахово-шашкового клубу — Василькові, Бердичеві або Києві, навряд чи нормальна людина відповіла, що в Києві.

На жаль, це так. Куди подівся блискучий львівський Палац шахів, в якому під керівництвом великого тренера Віктора Карта шліфу-вали свою майстерність супергросмейстери Олександр Белявський, Андрій Михальчишин, Олег Романишин, Марта Літинська, Ірина Чолушкіна, Василь Іванчук? Куди поділися київські клуби спорттовариств «Спартак», «Динамо», «Буревісник», «Локомотив»? Не чутно про Одеський шаховий клуб профспілок на вулиці Жуковського, 33, з його видатним директором Едуардом Пейхелем. Понад 50 клубів в Одесі й Одеській області було створено цим невтомним організатором.

На тлі цих монстрів скромно працював Кримський шаховий клуб у Симферополі на Набережній. До нього теж тягнулися кігті в багатьох бізнесменів і керівників. Але не віддали блискучий особняк на Набережній ні Гостєв — тогочасний голова Кримського спорткомітету, ні наступний голова спорткомитету після Гостєва, срібний призер Олімпійських ігор з боксу Сергій Доценко. Боксери, що пам'ятали загальне правило шашок — бити обов'язково, берегли цей центр інтелекту в Криму. І сьогодні керівництво Криму береже цю прекрасну спортивну споруду.

Сьогодні в архітектурному пам'ятнику на Набережній розташований Кримський республіканський позашкільний навчальний заклад «Дитячо-юнацька шахово-шашкова спортивна школа» («ДЮШШСШ»), кою вже 16 років керує один з кращих й динамічних українських організаторів, але скромний у побуті Віталій Макарович Жук.

Не перераховуватиму всі його титули і звання, для цього знадобиться ще сторінка, але ним разом із президентом Федерації шахів і шашок Автономної республіки Крим (у Криму — об'єднана федерація) Федором Кисельовим започатковано чимало цікавих справ, про які хотілося б розповісти детальніше.

А усе починалося багато років тому. Повернімося і почитаємо, що пишуть історики.

На території Криму шахи як вид спорту беруть свій початок у жовтні 1908 року, коли у будівлі, яка нині є пам'ятником архітектури місцевого значення, де сьогодні міститься «ДЮШШСШ», був організований перший на території півострова шаховий гурток. На базі цього гуртка почали регулярно проводитися різні турніри за участю провідних шахістів того часу. Цей гурток став родоначальником системної підготовки шахістів Криму. 1986 року після реконструкції будівлі в ньому було відкрито шахово-шашковий клуб, який 2004 року постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим було перейменовано на Кримську республіканську дитячо-юнацьку шахово-шашкову спортивну школу.

У стінах Симферопольського шахово-шашкового клубу робили перші кроки до своїх майбутніх перемог Сергій Карякін, який свого часу був наймолодшим гросмейстером світу з шахів, олімпійським чемпіоном-2004 з шахів у складі збірної України, а також чинний чемпіон світу з шашок міжнародний гросмейстер Сергій Белошеєв.

Також у клубі займалися такі відомі нині гросмейстери, як Тетяна Василевич, Адам Тухаєв, Діана Арутюнова, Юрій Айрапетян.

Нині в Школі вдосконалюють свою спортивну майстерність молоді зірочки українських і світових шахів Ірина Андренко і Марія Танцюра, а також бронзовий призер чемпіонату світу серед дітей до 8 років Олександр Тряпишко та інші відомі шахісти.

Участь учнів «ДЮШШСШ» у всеукраїнських і міжнародних змаганнях дозволила Автономній Республіці Крим 2007 року вперше в історії посісти перше місце серед регіонів України за рівнем розвитку шахів згідно з рейтингом тодішнього Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту.

Окрім цього, 2010 року 9 спортсменів Школи взяли участь у чемпіо-натах світу і Європи серед юнаків і дівчат, зайнявши при цьому п'яте (І. Андренко), шосте (М. Танцюра) і десяте (А. Тряпишко і В. Шемякін) місця. Беручи участь у V юнацьких іграх України з шахів І. Волков завоював срібну медаль, а В. Іщук став бронзовим призером. Також 2010 року чемпіонами і призерами чемпіонатів України в різних вікових групах ставали М. Танцюра — 9 медалей, М. Потапова — 3 медалі, А. Тряпишко — 3 медалі, Т. Алекса-ндрова — 2 медалі, а в лютому 2011 року М. Танцюра стала чемпіонкою України з шахів серед дівчат до 18 років.

Нині в «ДЮШШСШ» працюють два відділення, в яких навчаються 310 дітей, що складають 25 груп: 14 займаються шахами, 11 — ша-шками. Серед учнів є переможці та призери чемпіонатів міст, Криму і України, а також учасники першостей Європи і світу. На постійній основі працює тренерська рада у складі 14 тренерів-викладачів і адміністрації, проводяться спортивно-масові заходи. За період з 2005 по 2011 роки в Школі було проведено понад 600 заходів різного рівня з шахів і шашок.

На базі Школи ведеться вся шахово-шашкова робота в Симферополі та в АР Крим, а також проводяться всеукраїнські і міжнародні змагання як серед дітей, так і серед дорослих, у тому числі традиційні міжнародні меморіали Героїв СРСР (двічі) А.-Х. Султана і Я.І. Чапичева, а також — дев’ятого чемпіона світу з шахів Т. Петросяна, участь у яких беруть участь провідні спортсмени країн ближнього і далекого зарубіжжя.

Розповідь про Школу була б не повною, якщо не згадати, що 2009 року в її стінах на громадських засадах було створено єдиний в Україні Музей шахів, у якому зібрано експонати, що розповідають про історію розвитку шахів у різних країнах (вхід у музей безкоштовний і відкритий для всіх бажаючих). Відкриття музею було висвітлено не лише в республіканських, але й у всеукраїнських і міжнародних мас-медіа.

Ось що можуть створити кілька енергійних організаторів за підтримки і допомоги керівництва республіки. Але…

P.S. Останньої хвилини з Симферополя надійшло до редакції повідомлення: спроби позбавити Україну ще однієї фортеці шахово-шашкового спорту тривають. Невже керівництво Криму це дозволить? — ставить питання Роман Миколайович Клімашов.

Ми й надалі продовжуватимемо інформувати читачів про ситуацію з шаховим життям у всіх краях нашої Батьківщини.

ЕХ, ОДЕСА!..

Проблеми виникли також і в обох збірних України. Одеський грос-мейстер В’ячеслав Ейнгорн, під орудою якого наша жіноча команда здобула на Олімпіадах «золото» 2006 року та «срібло» 2008-го, пішов у відставку. ФШУ не стала поновлювати з ним контракт цього року. Бо учасниці збірної, яка торік на Олімпіаді була лише дев’ятою, написали листа до ФШУ з проханням його замінити. ФШУ оголосила конкурс на заміну, подали заяви претенденти. Обранцем став харківський гросмейстер Михайло Бродський.

А недавно пішов у відставку також наставник чоловічої збірної України, переможниці Олімпіад 2004 та 2010 років, інший одеський гросмейстер — Володимир Тукмаков, який місяць тому відзначив своє 65-річчя. Наскільки нам відомо, ніяких претензій з боку команди до нього не було. Але в нього якраз були не раз серйозні питання до ФШУ. Згоди так і не дійшли, тож розійшлися. Негайно ж до екс-тренера збірної України Тукмакова звернувся сайт Chess-News і отримав од нього дуже детальне інтерв’ю, наприкінці якого він, між іншим, мимохіть зауважив, що його досі не було удостоєно звання «Заслужений тренер України»…

Хто ж прийде на зміну Тукмакову? ФШУ оголосила конкурс претендентів…

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle