Славетний Римський Папа Іван Павло ІІ (1920-2005) був і майст-ром з шахів.Україна пам’ятає...
Про це варто принагідно згадати в зв’язку з цьогорічними урочистостями, присвяченими 10-річчю історичного візиту в Україну Блаженного Понтифіка, котрий, як уже давно відзначається, покращив людство Європи і світу. У Києві в Українському домі влітку багатолюдною була виставка унікальних реліквій — «Папа, Україна, я». Минулого місяця в Одесу з’їхалися тисячі віруючих до собору Успення Пресвятої Богородиці, куди прямим рейсом з Ватикану привезли частинку мощів Івана Павла ІІ для постійного зберігання. Водночас йому було урочисто встановлено пам’ятник у Житомирі. У Львові на його честь — театральна вистава. Та не забуто про нього й в інших містах України!
Не забувають також, що геній польської нації, хрещений як Кароль Войтила (таке мирське ще ім’я Папи) має українське коріння (по матері). Ім’я Іван Павло ІІ він отримав 1978 року, коли очолив Свя-тий Престол, відтак прославившись на цій посаді винятковим благородством.
Відзначається, що багатогранне обдарування легендарного Понтифіка було помітне й на ниві «гри мудрих»!
Зустріч з президентом ФІДЕ
Зокрема, ось якими спогадами поділився президент Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) Кирсан Ілюмжинов в інтерв’ю, надрукованому в колишньому київському щотижневику «События и факты» за 21-28 липня 2008 року:
«З Папою Римським Іваном Павлом ІІ я вперше зустрівся 1993 року. 1995-го я отримав од нього поздоровчу телеграму в зв’язку з моїм обранням на посаду президента ФІДЕ. Я дуже здивувався: невже сам Папа Римський за цим стежить?! При-чому поздоровив він мене найперший: 24 листопада мене об-рали, а 25-го ранком телеграма вже була в Лозанні, в штаб-квартирі ФІДЕ.
Коли приїхав до Папи в його резиденцію, подарував йому ша-хи. Він одразу ж розмістив позицію із завданням — мат за два ходи! Виявилося, що Папа — майстер спорту з шахів, ще має звання — майстер ФІДЕ з шахової композиції (тобто зі складання шахових задач і етюдів). І коли він працював у Кракові, місцева газета щотижня публікувала шахові задачі та етюди, які складав ксенз Кароль Войтила. Пізніше, вже будучи в Польщі Кардиналом, він випустив книгу про найкращі шахові композиції всіх часів».
Ось деякі інші подробиці.
Рандеву з Каспаровим
Ще 1938 року архієпископ Кракова Адам Сапека звернув увагу, що в міській гімназії виділяється різнобічністю своїх обдарувань 18-річний учень Кароль Войтила, серед захоплень якого були, зокрема, філологія, поезія, театр, футбол, горосходження, а також — і теологія тощо. Того ж року він ще й публікував у студентському часописі Ягеллонського університету Кракова свої шахові задачі.
Розшукав і оприлюднив цю інформацію ще наприкінці минулого століття часопис «Шахова Італія», запропонувавши увазі своїх читачів три юнацькі композиції Кароля Войтили — майбутнього Папи Римського. Головний редактор цього видання Адолівіо Капече високо оцінив рівень цих задач. Не залишилася відтак у стороні й польська преса.
Ставши Папою, Іван Павло ІІ зустрічався з тринадцятим чемпіоном світу з шахів Гаррі Каспаровим. Коли той уперше відвідав Рим у цьому ранзі, його запросили в гості до Ватикану, де Папа мав з ним тривалу розмову, цікавлячись подробицями справ у шаховій спільноті. Фото, де було зафіксовано це рандеву, надрукували в багатьох виданнях.
А наприкінці 1999 року на урочистостях у Парижі з нагоди 75-річчя ФІДЕ представник Ватикану, зокрема, повідомив, що Римський Папа досі просиджує за шахівницею по дві години щодня!