Міжнародна гросмейстерська «профспілка» отримує право розробляти світовий шаховий календар, а також — і персональне місце в турнірі претендентів на корону.Революційна угода з ФІДЕ
За підсумками офіційної зустрічі в Москві президента Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) Кирсана Ілюмжинова і президента Асоціації шахових професіоналів (АШП) ізраїльського гросмейстера Еміля Сутовського ухвалено та оприлюднено такі рішення (по пунктах у прес-лізі):
1. Президент АШП отримує місце в Президентській раді ФІДЕ, а також у всіх найважливіших комісіях, які займаються питаннями професіональних шахів.
2. Світовий шаховий календар відтак розроблятиме АШП, а ФІДЕ буде його затверджувати.
3. АШП отримує право номінувати десятьох арбітрів із числа своїх членів для суддівства на Всесвітніх шахових олімпіадах.
4. АШП отримує право провести 2012 року Кубок світу зі швидких шахів, чемпіонат світу зі швидких шахів серед жінок і чемпіонат світу з гри в Інтернеті.
5. Учасник, який показав найвищий результат у циклі турнірів, проведених АШП (АШП-тур) отримує право участі в Кубку світу ФІДЕ (у разі, якщо він не потрапляє туди згідно з рейтингом або за іншими критеріями).
6. Переможець АШП-туру в рік перед турніром претендентів на-ступного циклу отримує персональне місце в цьому турнірі.
Знаний шаховий оглядач Юрій Васильєв вважає, що в стосунках функціонерів ФІДЕ та «профі» стався феноменальний, революційний прорив. Так, але чи буде він успішним і на практиці?
Екскурс в історію
Інтереси провідних шахістів світу не завжди гідно враховувалися в рішеннях керівників ФІДЕ, особливо — з питань проведення змагань на першість світу. Конфлікти між ними тривають і досі...
Але 1987 року «профі» зробили крок уперед у захисті своїх інтересів, започаткувавши «Асоціацію гросмейстерів» (Grandmasters Association), підтриману потужним бізнесом. Її першим президентом був 13-й чемпіон світу Гаррі Каспаров. ФІДЕ визнала цю організацію, але рекомендувала їй увійти до її складу. Проте АГ відстоювала свою незалежність. Були між нею та ФІДЕ як співпраця, так і конфлікти. Зрештою, АГ 1993 року за ініціативою Каспарова переформувалася в ПША — «Професіональну шахову асоціацію», яка стала проводити свої чемпіонати світу окремо від ФІДЕ, що призвело до розколу в шаховому королівстві. Та незабаром і ПША наказала довго жити, але двовладдя тривало ще з десяток років, поки 2006-го не відбувся «об’єднувальний матч» за корону Крамник — Топалов.
Але ще раніше — в червні 2003 року на чемпіонаті Європи в Стамбулі, як відзначила преса, обурення гросмейстерів становищем у шаховому світі досягло «температури кипіння», і на вельми емоційному зібранні вони ухвалили рішення відновити організацію, що захищала б права гравців.
За це енергійно взялися французи. Незабаром у Парижі було зареєстровано Асоціацію шахових професіоналів. Відтак — масовий вступ у неї гросмейстерів, потім в Інтернеті пройшли вибори першого президента АШП — ним став авторитетний французький гросмейстер Жоель Лотьє. Утім, багато зробивши, з часом він перейшов на особистий бізнес. Його успішно змінив одеський ентузіаст шахів — президент банку «Південний» Вадим Мороховський.
Та ось наприкінці минулого року Асоціацію очолив ізраїльський гросмейстер Еміль Сутовський. Директором Ради АШП став Юрій Гарретт (Італія), секретарем — Бартоломій Мачея (Польща), скарбником — Павло Трегубов (Росія). До складу Ради увійшли також Олена Бойцун (Україна), Євген Наєр і Євген Романов (обидва — Росія), Сергій Мовсесян (Вірменія) і Марія Клінова (Ізраїль).
Друг України
35-річний президент АШП Еміль Сутовський (родом із Баку) — чемпіон Європи 2001 року (коли взяв гору в тайбрейку за 1-2 місця з українцем Русланом Пономарьовим, котрий, як ми знаємо, незабаром став чемпіоном світу)... Нині рейтинг Сутовського 2703 в «Топ-100» ФІДЕ на 41-му місці. Нині він відомий також як успішний тренер, а також умілий організатор — член комісії ФІДЕ з проведення чемпіонатів світу та Олімпіад. Зокрема, не раз прилюдно відстоював інтереси українських гросмейстерів. До слова, після блискучої перемоги збірної України на Олімпіаді-2010 Сутовський наголосив, що Іванчук — найгеніальніший шахіст на Землі...
Розповідаючи недавно в новорічному інтерв’ю про наступні проекти очолюваної ним Асоціації, Сутовський підкреслив: «Ми збираємося тісно співпрацювати з Українською шаховою федерацією — в мене особисто з нею дуже хороші контакти. І хочемо провести в Україні супертурнір з класичним контролем шахів». Ясна річ, колишній бакинець продовжує активно взаємодіяти також з Азербайджаном і Туреччиною.
Погляд з Києва
За словами — діла. Тож уже 12 січня ц.р. на сайті Федерації шахів України оприлюднене таке повідомлення: «З 1 січня 2012 року набула чинності новообрана Рада Асоціації шахових професіоналів. До складу Ради АШП із дев’яти членів входить голова Комісії з міжнародної кооперації ФШУ Олена Бойцун. Рада АШП повідомляє про можливість безкоштовно вступити в організацію до 31 березня 2012 року. Для цього необхідно заповнити анкету на офіційному сайті АШП».
Можу доповнити цю інформацію: до АШП станом на 01.01.2012 р. входили 270 шахістів (плюс французька та турецька федерації, які мають статус колективних членів), в тому числі — практично всі найсильніші гросмейстери світу. Тепер АШП розширюватиме свою діяльність, аби залучати більше молодих гравців, а також професіональних організаторів, тренерів, журналістів.
Щодо 28-річної представниці України в Раді АШП є деякі подробиці в її книзі обсягом понад 500 сторінок під назвою «В Оксфорді (видавництво «Теза», Вінниця, 2009), а саме: «Олена Бойцун проводила економічні дослідження в Університеті Оксфорда 2006-2007 років. Мешкає в Києві, працює над дисертацією, є членом постійного комітету Українського співтовариства Університету Оксфорда. Жіночий міжнародний майстер з шахів, займається маркетингом і піаром для шахових проектів. Володіє чотирма європейськими мовами і вивчає китайську».
Спогади про перебування в Англії авторка книги, між іншим, презентує від імені «Тамари Босоніж» у жанрі художнього прозового твору, насамкінець зазначивши: «Імена, характери персонажів і події, описані в книзі, вигадані. Будь-який збіг з реальними подіями та людьми цілком випадковий…»
Бажаємо вам, Олено Ігорівно, ще більш успішної діяльності в Раді АШП — на благо шахової України!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту