Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Юрій САХАРОВ:
легендарний «Пан Інспектор»
Юхим Лазарєв / майстер спорту,  10.10.2012
Цієї осені майже непомітно минула пам’ятна дата — 90 років з дня народження Юрія Сахарова, одного з найвидатніших і найяскравіших українських шахістів, на життя якого впливали й не лише звичайні події.

НАЩАДОК ЗАХАРІЯ

Спочатку — щодо прізвища. У журналі «Україна» №37 за 1968 р. в нарисі про нього автор цих рядків згадував:

«На стіні — намальований олією портрет у почорнілій рамці. Людина в мундирі з аксельбантами та еполетами, наче з кінокартини «Гусарська балада». Але яка дивна схожість із господарем квартири!..

— Портретові, — розповідає господар, — понад сто років. Це наша родинна реліквія, що переходить з покоління до покоління. А зображений на ньому мій далекий предок, прадід чи прапрадід, прізвище якого було Захарій. Звичайний український селянин, він став у царській армії вахмістром і під час війни з турками 1829 року полонив якогось там пашу. За це його винагородили офіцерським чином і «облагородженим» прізвищем. Так Захарій став Сахаровим. Відтоді в нашому роду було чимало військових».

ЕТАПИ УСПІШНОСТІ

Тепер — про спортивний шлях. Енциклопедичний словник «Шахматы» (Москва, 1990) висвітлює його досить стисло, в якихось десяти рядках:

«Сахаров Юрій Миколайович (18.9.1922, Донецьк — 26.9.1981, Київ), радянський шахіст, майстер спорту СРСР (1956), міжнародний майстер ІКЧФ (1971). Тренер. Шаховий журналіст. Учасник багатьох чемпіонатів України: 1966 і 1968 — 1-е місце, 1960 — 1-2 м. (з Л. Штейном). Чемпіон Києва (1948, 1949, 1961) і ДСТ «Авангард» (1962). Учасник 5 чемпіонатів СРСР; найкращі результати: 1965 — 7-е м.; 1967 — 6-е м»

До цих досягнень можна додати ще кілька. Його двічі включали до складу збірної СРСР на традиційний матч із командою Югославії, тоді — однією з щонайсильніших у світі — 1966 року в Сухумі (3 очка з 5) та 1968 року в Сочі (3,5 очка з 4). Ще: 1972 та 1976 рр. двічі виступав у збірних командах СРСР — переможцях Всесвітніх олімпіад, що їх проводила Міжнародна федерація гри в шахи за листуванням (ІКЧФ).

ШЛЯХ У МАЙСТРИ

У його житті сталося чимало подій...

Позаяк після початку війни з Гітлером 18-річного хлопця не взяли до армії як «сина ворога народу» — його батька 1937 року було страчено (а потім, як і годиться, реабілітовано), він опинився в окупованому Донбасі, звідки примусово загнано на рабську працю. Йому доводилося трудитися в окупованій Бельгії на вугільних шахтах. Після визволення союзниками Сахаров, як мені потім розповідав, вступив до армії США й зі зброєю в руках дійшов до Ельби, звідки повернувся в Україну. Відтак оселився в Києві, де одружився й став навчатися заочно в університеті, водночас — працювати. Трудився в Укрспорткомітеті на посаді інспектора (шахісти його іменували — «Пан Інспектор») — керував справами шахів і ще чотирьох видів спорту, паралельно виступав у шахових турнірах. Навесні 1951 року в півфіналі чемпіонату СРСР у Львові блискуче взяв перше місце і виконав неймовірно високий тоді норматив майстра спорту.

Але звання не отримав, і в чемпіонаті СРСР не виступив. Хтось «настукав» на нього — тож арешт, звинувачення. Від версії, буцімто він співпрацював з окупантами, Сахаров вдібився. Тоді прокурор поставив питання руба: «А чому ви не вступили в партизанський загін?» Зрештою, дали йому 25 років — за те, як потім казав, що впродовж кількох місяців провоював проти німців у армії США. «Якщо це — злочин, — сказав він згарячу після вироку в своєму останньому слові, — то я відмовляюся надалі розуміти російську мову й надалі розмовлятиму лише українською, поки не скасують вирок». Ясна річ, ця заява не полегшила його долі.

Утім, 1956 року — повна реабілітація! І — присвоєння звання майстра спорту!

ВИДАТНИЙ ТРЕНЕР

Відтак грав у турнірах досхочу, а працюючи в спорттоваристві «Авангард», сумлінно займався також тренерською роботою, де досяг неабияких успіхів. Не раз юнацька збірна УРСР під його орудою отримувала медалі на всесоюзних командних чемпіонатах. Про те, як було нею здобуто перше «золото», дозволю собі процитувати «Куточок шахіста» в газеті «Молодь України» ще за 19 вересня 1958 року:

«Готуючись до командних змагань, — зазначав автор цих рядків, — майстер Юрій Миколайович Сахаров провів велику роботу по виявленню і вихованню талановитих молодих шахістів, яким належало захищати на цих змаганнях честь нашої республіки. Команда виїхала у Ленінград з однією метою — здобути нарешті почесний Кубок. Вісім юнаків і четверо дівчат знали, що за їхньою грою всі українські шахісти стежитимуть з особливою надією: адже «доросла» збірна України виступила на першості СРСР дуже незадовільно — п’яте місце. Молоді виправдали надії. Вони перемогли з розгромним рахунком 9,5:2,5 команди Ленінграда і РРФСР...» Далі — без подробиць: у вирішальному матчі з командою Москви українці взяли гору з рахунком 7:5 і повезли Кубок у Київ.

Мені особисто, до слова, поталанило зіграти під орудою Юрія Миколайовича в юнацькій збірній України лише 1950 та 1951 років, коли вона здобувала срібні медалі. Пам’ятаю, між іншим, як після матчу з Азербайджаном він нагородив мене за перемогу над Вовочкою Багіровим (до слова, — майбутнім гросмейстером) дуже смачною шоколадкою.

Після того, як «команда Сахарова» 1962 та 1963 рр. знову стала «золотою», його вшанували званням заслуженого тренера України.

...ЯК ПО КЕТОВІЙ ІКРІ!

Та все ж його політична, скажемо так, репутація відновилася не повністю. Зокрема, виїзд на зарубіжні турніри заборонявся. Лише 1968 року, коли він удруге став чемпіоном України, дозволили йому виїзд (разом з іншим дворазовим чемпіоном України Юрієм Ніколаєвськом) на участь у міжнародному турнірі — аж у Болгарії! Звідти надсилав мені листи. Ось уривок першого з них (зверніть увагу на мову!):

«Здоров був, пане Фімкув! Їхали з карколомними пригодами, згорів геть сусідній вагон, але нас Бог помилував, добре, що це трапилося поблизу станції. Якби нас своєчасно не відчепили, то поїхали б до куркиної цурки. Потім доля над нами змилувалася, і все пішло, як по кетовій ікрі. У турнірі грають 15 верблюдів і два гроси, 7 міжнародних та шестеро Гецьків, у тому числі ми. Погода паскудна, як холера, але жити можна. Дають нам на харчі талони, але на них не можна брати коньяку і курева, чим усі незадоволені, бо з’їсти 7 льовиків тяжко...» (до слова: болгарська валюта — лев).

«Гецько» Сахаров блискуче здобув перший приз — і перший бал на титул міжнародного майстра. Але спробу виконати другий бал йому влада так і не подарувала. Тож він перейшов на заочні турніри за листуванням, де заборон уже не було. Там отримав і звання, і золоті олімпійські медалі.

ТРАГІЧНИЙ ФІНІШ

...На світанку 26 вересня 1981 року ті, хто вийшов на перон у Бучі, залізничній станції поблизу Києва, жахнулися: поблизу однієї з колій лежав закривавлений, геть розшматований труп літнього чоловіка. Розслідування виявило: то був Сахаров Юрій Миколайович, старший тренер із шахів Центральної ради спорттовариства «Авангард». Напередодні він електричкою виїхав сюди з Києва, щоб на своїй дачі провести вихідний у колі сім’ї. Та марно чекали на нього жінка і діти... Нещасний випадок? Вбивство? Самогубство? Висновок слідства не було оприлюднено.

...У шаховому клубі «Авангард» турніри пам’яті видатного українського шахіста проводилися досить часто. На жаль, традиція припинилася. Чому б її не відродити?

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle