Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Якось 30 років по тому,
або Дракон, що приносить щастя
Дмитро Нагорний,  04.04.2013
У кінці 1983 року мене запросили у Москву на фінальну передачу в клубі знавців «Що? Де? Коли?»

Тоді, якщо пригадуєте, Новорічні програми перетворювались на справжнє шоу за участю у музичних паузах зірок естради. Моєму захопленню не було меж. І ось почався запис передачі. Це було 27 грудня, а в ефір вона мала вийти 30-го, напередодні Нового року. Нашій команді телеглядачів, питання яких найбільше сподобались організаторам, протистояла шістка найсильніших гравців – легендарні і непереможні Сергій Ільїн, Нуралі Латипов, Микита Шангін, Віктор Сіднєв, Володимир Сєдін та капітан Олександр Бялко. Дивовижні гравці, які знають майже все. Але той вечір був явно не їхнім. І хоч як старався ведучий Володимир Ворошилов їм допомогти, відповіді знавців були далекі від істини.

І ось за рахунку 3:0 на нашу користь стрілка вовчка зупинилась на моєму запитанні. Оператор взяв мене крупним планом, а Володимир Ворошилов промовив: «Вопрос Дмитрия Нагорного из Києва» - і мені дали мікрофон. Трошки хвилюючись я сказав: «Дорогі знавці, в теорії шахових дебютів є багато різних початків. Наприклад італійську та іспанську партію названо так тому, що їх придумали італієць та іспанець. Ряд дебютних варіантів названі місцем, де вони були вперше застосовані: схевенингенський, московський, ленінградський варіанти. Багато початків названо іменем засновника. Серед інших: захист Німцовича, Рагозіна, Тарраша. А звідки походить назва – варіант дракона в сіціліанському захисті?». Це було моє запитання гравцям.

На жаль, та передача в ефір так і не вийшла. Справа в тім, що сама гра завершилась повним фіаско команди клубу – 0:6. Представник відділу пропаганди ЦК КПРС, який був на передачі, повідомив про це на Політбюро, і казали, що сам тодішній генсек Костянтин Черненко розпорядився «не псувати Новорічного настрою радянським людям». Адже тоді ця передача була найбільш рейтинговою і найпопулярнішою у Радянському Союзі, а за знавців вболівали десятки мільйонів людей. Наступного дня було терміново записано зовсім іншу гру з іншими запитаннями та іншими телеглядачами. Там була «інтрига». Пам’ятаєте, за рахунку 5:5 Олександр Бялко на останніх секундах хвилини добув вогонь з каменю та мотузки. Сценарій був блискучий, «телеглядачами» були працівники «Останкіно». Ну, а перед нами вибачились за те, що передача в ефір не вийде, а моральною компенсацією були два квитки в круїз по Середземному морю.

Подивившись запис нової передачі, я повернувся додому. Але назавжди запам’ятав, як знавці обговорювали моє запитання. Бялко першим сказав: «Думайте, может был такой гроссмейстер?». Седін: «Дракон?» Бялко: «Ну, может Драконов». Сіднєв: «Кажется, был Самогонов или Макогонов». Латипов: «Ребята, а с драконами это не связано?» Сіднєв: «Точно!» Ільїн: «Стоп, Фишер со Спасским играли в Исландии». Латипов: «А там нет драконов?» Седін: «Да они давно вымерли, как мамонты и динозавры. Там гейзеры только» Шангін: «Это связано с Филиппинами, точно!». Бялко: «А при чем тут Филиппины?» Шангін: «Ну, там играли Карпов с Корчным». Ільїн: «В Маниле?» Шангін: «Нет, в Багио». Латипов: «Может там остались драконы?». Бялко подивився на нього як на божевільного. Шангін: «Все, ребята, я точно понял. Этот вариант впервые применил Корчной, после того, как удрал из Союза. Вот и назвали его драконом». Ільїн: «Да нет. Такое название было еще до рождения Корчного, а его, дессидента, после побега называли просто – претендент, без фамилии». Ребята, а вот этот, как его, молодой, ну Вайнштейн раньше был с Баку, тут не при чем?» Шангин: «Каспаров?» Ильин: «Да, да!». «А как он может быть связан? Да и вообще-то, он по маме Каспарян. Это ему Михаил Ботвинник порекомендовал так». А, может, Таль имел кличку «Дракон», запитав Латипов? Или Алёхин? У відповідь тиша. Прозвучав гонг і Седін запропонував: «Ну что, отвечаем?» Бялко: «Но у нас же нет нормальной версии» і запропонував взяти додаткову хвилину – всі погодились. Ворошилов: «Прошу вас, один раз в игре вы имеете такое право». Ільїн: «А какие животные есть в шахматах?» Бялко: «Слон и конь». Ільїн: «А ладья и ферзь, что?» Бялко: «Это не животные. Ладья, это тура, а ферзь – королева». Сіднєв: «А с Кубой это не связано?» Бялко: «А при чем тут остров Свободы?» - Сіднєв: «Ну оттуда Капабланка». Шангін: «Точно. Его звали Хосе-Рауль, а это по испански, наверное дракон. Все, я отвечаю». Сіднєв звертається до Ільїна – «Серега, ты ж играешь в шашки». «А при чем здесь шашки», дивується Ільїн. Бялко: «Еще версии». Але більше версій у них не було. Поруч зі мною стояв співак Боярський і тихо запитав чи це пов’язано з живим драконом? Я відповів, що частково. Михайло стенув плечима. Час обговорювання завершився, і знавці вирішили скористатися допомогою клубу. Оксана Петрунько наполягла, що цей варіант вперше було застосовано в рік дракона. Сміливість озвучити цю версію взяв на себе капітан. «Відповідь прийнята» промовив ведучій і надав мені слово. Я пояснив, що положення чорних пішаків в цьому варіанті нагадує вигнуту спину живого дракона, звідти й пішла назва. В залі залунали оплески та сміх одночасно. Особливо сміялась Алла Пугачова. Рахунок став 0:4 і ведучій поставив музичну паузу.

З-за лаштунків з’явилась чарівна Надія Чепрага і повела мене танцювати. А потім ще й примусила підспівувати їй. Пригадуєте, була така пісня «Кружат водовороты». Чудові були спогади! Прикро, що цього не бачили десятки мільйонів телеглядачів, думав тоді, але вже 30 грудня моя кохана дівчина запросила мене до себе додому, щоб познайомити зі своїми батьками. Саме й привід був, день народження її матері, тепер моєї тещі. В компанії їх друзів я не осоромився. Перемагав присутніх у карти і шашки. А в шахи, даючи фору грав не дивлячись на дошку. Ну, а потім всі почали дивитись телевізор. Саме починалась гра в клубі «Що? Де? Коли?» для всіх, наче у прямому ефірі. Ну тут я і видав. Зігравши по Станіславському з паузами, трохи «думаючи» дав відповіді на одинадцять відомих мені запитань. Усі гості наче оніміли і були шоковані, а моя дівчина гордо видала: «Ну що я вам казала, що мій Дмитро – геній!». Ніколи в житі я себе не відчував таким знаменитим. У тиші, що запала, у мене (а вже чарок 5 випили) несподівано вирвалось: «Дорогі мамо і тато моєї коханої! Я прошу руки вашої доньки і хочу, щоб ви прийняли мій скромний Новорічний дарунок – путівки в круїз!». У майбутньої тещі сльози радощів з очей, каже: «Синок, ми все життя мріяли про такого зятя, а батько з гордістю подивився на своїх друзів і розцілував мене. Знали б вони, що знавці допомогли мені стати героєм вечора».

Що наше життя – гра!

P.S. Колись один з найзеленіших проспектів красеня Києва – Ворошилова, вирішили перейменувати й оголосили конкурс на найкращу назву. Я запропонував назвати його проспектом … Ворошилова, але не на честь маршала Климентія Єфремовича, а Володимира Яковича, котрий вигадав дивовижну гру «Що? Де? Коли?» А на зекономлені виділені кошти побудувати поруч з рестораном «Червона Рута» Палац інтелектуальних ігор, де б грали від «Що? Де? Коли?» і турнірів картярів до шахових супертурнірів. Один з архітекторів зробив унікальний проект п’ятиповерхового дива. Цікаво й те, що вся споруда обійшлась б набагато дешевше ніж лише зміна документації і вивісок на новий Лісний проспект, як врешті його назвали. А шкода. Зараз українська передача зникла з ефіру, бо знавцям немає де зібратися. Та пародія на легендарну телегру, яка є зараз – звісно нічого спільного з тією великою програмою немає. А ще в нашій столиці немає міського шахового клубу. Неймовірно! До речі, гарне запитання для іншої популярної телепередачі – «Перший мільйон». В якому з перелічених міст України немає шахового клубу? А – Бердичів, В – Кривий Ріг, С – Київ, D – Жмеринка. Цікаво, якщо б у цю гру грав Олександр Попов, якби він відповів? Хоча, навіщо йому перший мільйон...

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle