Заслуговують на добре слово всі ті, хто брав участь у встановленні щорічного шахового свята в Україні...Варто згадати!
Наші читачі вже знають, що минулого місяця Верховна Рада ухвалила постанову про щорічне святкування в Україні «Дня шахів», яке відбуватиметься 20 липня (котре також є Міжнародним «Днем шахів»).
Повідомляємо ще деякі додаткові факти, пов’язані з цією визначною подією в історії шахової України тощо.
Передовсім — а який офіційний текст ухваленого рішення?
П О С Т А Н О В А ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про проголошення Дня шахів в Україні
Враховуючи вагомі досягнення українських шахістів у змаганнях на міжнародному рівні, з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади і громадських об'єднань до шахового спорту як високоінтелектуального, доступного і наймасовішого виду спорту, забезпечення державної підтримки і розвитку шахів, примноження потенціалу та популяризації шахів серед молоді, зміцнення міжнародного авторитету України завдяки досягненням шахістів Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
1. Проголосити 20 липня Днем шахів в Україні.
2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
невідкладно з дня прийняття цієї Постанови утворити організаційний комітет з питань щорічного відзначення Дня шахів в Україні із залученням представників Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, інших міністерств, відомств та громадських організацій;
протягом трьох місяців з дня прийняття цієї Постанови розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про Загальнодержавну програму розвитку шахів в Україні.
3. Рекомендувати Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України розглянути можливість введення факультативів із занять шахами у загальноосвітніх навчальних закладах.
4. Рекомендувати обласним та районним державним адміністраціям здійснювати щорічну підготовку відзначення на місцях Дня шахів України.
5. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму.
6. Ця Постанова набирає чинності з моменту її прийняття.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
Київ, 1 листопада 2011 року
N 3985-VI
Цю постанову офіційно було опубліковано 9 листопада ц.р. А відтак оприлюднено ще низку повідомлень на тему встановлення «Дня шахів».
Подяка
Зокрема, Федерація шахів України (ФШУ), привітавши на своєму офіційному сайті з цією визначною подією професіоналів та аматорів «гри мудрих», висловила подяку всім, хто брав участь у розробці та впровадженні цієї Постанови Верховної Ради, підкресливши, що «прийняття документу є результатом спільної роботи ФШУ, Комітету ВР з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму, групи народних депутатів, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Спортивного комітету України тощо, а також усіх, хто любить та підтримує шаховий розвиток у країні».
Як уже повідомляла «МУ», за прийняття Постанови Верховної Ради про проголошення «Дня шахів» в Україні висловилися 277 народних обранців з 343 зареєстрованих. Варто додати, що серед тих, хто проголосували «за», були представники всіх парламентських фракцій та позафракційні депутати.
А хто ж саме ініціював цю Постанову, хто особисто вніс її проект на розгляд Верховної Ради?
Ще в публікаціях «МУ» №№ 75-79 повідомлялося про те, що 5 жовтня ц.р. парламентським Комітетом з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму було проведено Круглий стіл щодо стану та проблем розвитку шахів в Україні. Це засідання відкрив голова цього Комітету Павло Костенко, а з доповіддю виступив президент ФШУ Віктор Капустін. Однією з обговорених пропозицій було проведення в Україні 20 липня «Дня шахів». Цю пропозицію тоді ініціювала, зокрема, ФШУ за підтримки Державної служби молоді та спорту України. Серед учасників того Круглого столу був і народний депутат Володимир Даниленко. А саме він і запропонував цей законопроект на тому пам’ятному засіданні Верховної Ради.
Сумська ейфорія
Пропозицію відзначати щороку 20 липня «День шахів» в Україні взагалі-то підтримували шахісти Сумщини вже впродовж семи років. Це повідомила авторка статті під назвою «Суми повертають шахам колишню популярність». («Робоча газета» за 30.11. 2011 р.) Наталія Лаврик із цього міста, зауваживши, що «сама ініціатива виникла після звернення президента Сумської обласної федерації шахів Миколи Тимошенка». Головне: на честь проголошення Дня шахів в Україні недавно в клубі інтелектуальних ігор «Інтелект» проведено обласний турнір із врученням традиційних нагород за заслуги в шаховому спорті. Таких почесних відзнак немає в інших регіонах України. Одну з них отримав і народний депутат Володимир Даниленко, котрий виступив у Верховній Раді з пропозицією встановити в Україні «День шахів».
Між іншим...
...Мені особисто не байдуже згадати добрим словом Суми — батьківщину моєї матері Євдокії Михайлівни (до слова, у свідоцтві про її народження вона — Явдоха). Між іншим, її батьки — мукомел Михайло Антонович Ходун і вчителька Марія Омелянівна Мірошниченко — 1933 року пішли з життя внаслідок тодішнього Голодомору та Геноциду, про які матуся згадувала з гнівом і гіркотою дуже часто...
А принагідно повертаючись до згаданої статті шановної Наталії Лаврик, підтримую її тривогу щодо поступового відставання в Україні дитячо-юнацьких шахів (особливо порівнюючи з успіхами наших провідних гросмейстерів). Між іншим, про це свідчать хоча б результати шістьох шахістів України на недавньому чемпіонаті світу серед юнаків і дівчат у вікових категоріях від 8 до 18 років, який недавно проходив у Бразилії (з них найвищий результат показав львів’янин Володя Медведик у турнірі «до 8» — 6,5 очка в 9 партіях і шосте місце). Тож цілком підтримую позицію сумської ентузіастки, що талановитих дітей у нас багато, але їм необхідні хоча б невеликі матеріальні ресурси та постійні тренери (адже шахи, підкреслює вона, це інтелектуальний розвиток нації).
Між іншим, ще про одну її пропозицію — відновити популярні молодіжні турніри «Біла тура». Але ж вони плануються і проводяться щороку! От і в чинному Календарному плані шахових змагань в Україні на 2011 рік, затвердженому ще рік тому тодішнім Міністерством сім’ї, молоді та спорту, є така графа: «Всеукраїнські змагання «Біла тура» — фінал». Термін: 04-10.06.2011 р. Місце проведення: Хмельницька область. Організація, відповідальна за проведення: Хмельницький облспорткомітет... Інше питання — яка реальність і успішність цих планів. Але то вже — інша тема.