Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Огляд: інтригу закручено хвацько!
Вейк-ан-Зеє,  12.01.2007 - 28.01.2007

мс Юхим Лазарєв «Спортивна газета»

Про підсумки супертуніру «Корус» у Вейк-ан-Зеє та розподіл «посад» у еліті.

ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА

Перед торішнім матчем з Топаловим росіянин Крамник вважався офіційним «класичним чемпіоном світу» (або — чемпіоном світу за «класичною версією»). В усіх інших головних номінаціях лідирував болгарський гросмейстер. Головне — він був легітимним чемпіоном світу за версією ФІДЕ, завдяки чому й брав участь в отому «об’єднавчому» двобої. Але, крім того, на той час Топалов не лише вже понад рік очолював рейтинг-лист ФІДЕ після того, як з активних гравців перейшов у гурт «неактивних» Гаррі Каспаров з феноменальним «Ело» 2812. Топалов зумів і цей показник перевершити на один пункт! Та ще й, ясна річ, здобувши «Оскар-2005», став і фактично найсильнішим серед діючих гравців.

Але після поразки в матчі з Крамником і провалу в листопадовому «турнірі чотирьох» у Голландії болгарин до початку цього року зберіг лише «активний» найвищий рейтинг, хоч і зменшений до 2783. Щонайвищий «Ело» (2812) повернувся до Каспарова, корона опинилася у Крамника, тож з титулами та цифрами все стало ясно, залишилося питання: хто ж у турнірній практиці краще грає. На нього і мав відповісти турнір у Вейк-ан-Зеє.

ТРИ СТАДІЇ — ТРОЄ ПЕРЕМОЖЦІВ

У «дебюті» змагання найкраще заявив про себе Раджабов — 4,5 очка з п’яти. У турнірному «міттельшпілі» ініціативу перехопив Топалов — 7,5 з десяти, випереджаючи Раджабова на ціле очко, а Крамника, Ананда, Ароняна та Свідлера — на півтора. «Ендшпіль» екс-чемпіон світу ледь не провалив (поразка від Свідлера, нічиї з Крамником і Раджабовим). Найпотужніше фінішував Аронян (2,5 з трьох). І в підсумку — троє переможців.

А ГОЛОВНИЙ ПРИЗ?

У подібних ситуаціях організатори турнірів передбачають: призи розділити порівну — це завжди, а крім того, визначають ще й головного переможця, вручивши йому якусь окрему нагороду — Кубок абощо. Для цього використовують різні варіанти додаткових показників. У Вейк-ан-Зеє вирішили не виділяти окремого тріумфатора, але одну почесну нагороду все ж підготували.

Кого ж з трьох нею ощасливити? Вирішили: поки що вручити Ароняну, для інших двох виготовити точнісінько такі ж і подарувати їх трохи пізніше. Чому саме Аронян? Слід гадати врахували те, що в міні-турнірі трьох переможців він зіграв найкраще: над Раджабовим — перемога, з Крамником — нічия. За подібним принципом ми розмістили учасників, у яких виявилося однакова кількість очок, у нашій підсумковій таблиці.

СЕРЕД ЛІДЕРІВ — ПОПОВНЕННЯ

Отже, знову виникає питання — хто ж лідер? Вейк-ан-Зеє-2007 відповіді, як бачимо, не дав.

Топалов, щоправда, залишається на чолі діючого рейтинг-листа, навіть додавши 7 пунктів (неофіційно). Але ще більше додали Аронян і Раджабов (десь по 16), та й не менше Крамник.

Особливо вражає 20-річний азербайджанець. Можна згадати, що на початку минулої осені він підписав з Топаловим — тоді ще чемпіоном ФІДЕ — контракт на матч за світову корону, який мав відбутися в Баку в квітні цього року. Для цього Азербайджан виділив призовий фонд у розмірі $1,5 млн. з яких дві третини мав отримати Топалов.

Багато хто тоді дивувався: яке моральне право має вести боротьбу за трон не дуже ще знаний бакинець, який у «топ-100» був лише одинадцятий. Та проект отой, як відомо, зірвав Крамник, віднявши в Топалова корону. Тепер у Раджабова з’явився козир — він фактично на рівних зіграв з обома шаховими королями! Його матч за корону — колись попереду.

ЧОМУ В РЕЙТИНГАХ — «ЛЯПИ»?

До речі, в кількох ЗМІ, що висвітлювали турнір (передусім — на сайті «ChessPro»), в таблицях результатів прізвища чомусь не всіх учасників супроводжували їхні найсвіжіші рейтинги згідно з «топ-100» ФІДЕ на 1 січня цього року. Чому — хтозна. Топалову, скажімо, залишили його торішній суперпоказник 2813, хоча новий у нього вже менший аж на 30 пунктів. Для читачів, як-то кажуть, дрібниця, проте неприємна. З повагою до них передруковуємо підсумкову таблицю з уточненими рейтингами.

У КАРЯКІНА — УСПІХ!

Навіть гра з цифрами свідчить, що цей турнір був успішним для юного Сергія Карякіна. Щоправда, торік у Вейк-ан-Зеє він виступив ще краще, набравши на 0,5 очка більше й розділивши 5—6 місця. Та все ж у цілому 17-річний українець і тут свій високий клас підтвердив, підвищивши свій рейтинг десь на вісім пунктів і відтак наблизившись до супереліти. Інший олімпійський чемпіон-2004 у складі збірної України Руслан Пономарьов залишився майже «при своїх».

РУКИ В БОКИ — ХОДИ ФЕРЗЕМ!

Останнім часом не вщухають розмови про те, буцімто гіганти шахів проявляють у грі нечесність — користуються підказками тощо. Варто згадати хоча б отой «туалетний скандал» під час торішнього матчу за світову корону в Елісті, коли команда Топалова звинувачувала Крамника в отримуванні під час партії протиправної комп’ютерної інформації.

А у Вейк-ан-Зеє під ударом опинився сам Топалов! Німецька газета «Зюддойче Цайтунг», посилаючись на інформацію голландців з турніру, стверджувала. ніби його менеджер Сільвіо Данаїлов з допомогою жестикуляції систематично щось радив своєму підопічному, коли той міркував над черговим ходом... Є свіжа новина: Данаїлов подає на цю газету судовий позов.

Варто повідомити тих, хто «не в курсі справи»: різноманітні спроби підказок у шахових змаганнях, часом і кумедні, практикуються з незапам’ятних часів, так само, як і малоефективні спроби перетнути їм шлях. Прикладів можна навести безліч. Але це — окрема тема. Поки що згадую свій дебют у всесоюзних змаганнях — виступ за збірну України в чемпіонаті СРСР серед юнаків 1950 року в Москві (де ми, до речі, стали срібними призерами). Серед учасників отам були майбутні чемпіони світу — Таль, Спасський...

Як тільки не сигналізували наставники команд своїм гравцям! Тренер оце чухає, скажімо, потилицю — отже, роби хід пішаком, за правим вухом — конем, за лівим — слоном, якщо схрещує пальці рук — ходи турою, а коли руки в боки — ясна річ, ходи ферзем! Певна річ, є безліч інших варіантів...

Наш наставник — легендарний Юрій Сахаров — казав нам, що це ще прадавня традиція, коли в кав’ярнях грали на гроші. Інша річ — доречна чи ні та підказка, чи збагне її суть гравець, чи згодиться з нею. Адже лише він вирішує, чим і куди ходити на шахівниці.

І хоча більшою повагою користується й не менш давня традиція — грати без підказок, як бачимо, триває й протилежна. Та хтозна — може щодо Топалова підозри були необґрунтовані?..

ТІЛЬКИ ВПЕРЕД!

Тим часом у турнірі «В» чудово виступив ще один олімпійський чемпіон-2004 у складі збірної України — Павло Ельянов. На очко випередивши найближчих переслідувачів, він здобув перший приз. Згадаймо: в «топ-100» на 01.01.2006 його рейтинг 2655 був 48-й, а за рік, зрісши на 20 пунктів, уже піднявся на 32-у позицію. І в українській «табелі про ранги» 23-річний харків’янин уже четвертий — слідом за Іванчуком, Пономарьовим і Карякіним, аж на 30 пунктів випереджаючи Волокитіна, котрий замикає чільну п’ятірку.

Ельянов гратиме у Вейк-ан-Зеє-2008 вже в турнірі «А». Чекаймо від нього нових кроків уперед!

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle