Наприкінці минулого місяця фінішували визначні супертурніри в Німеччині та Швейцарії. В останньому діяла «футбольна» система підрахунку результатів.Чужий тріумф — сумнівний
«Тріумф у Дортмунді» — таку назву мав у нашій газеті рік тому огляд, присвячений блискучому виступу Руслана Пономарьова на традиційному фестивалі в Німеччині. У головному двоколовому турнірі, де схрестили зброю шестеро супергросмейстерів, киянин здобув перший приз, набравши 6,5 очка і аж на ціле очко випере-дивши другого призера — в’єтнамця Кванг Ле. Між іншим, саме від нього Руслан зазнав єдиної поразки. Серед тих, кого він тоді переміг, були екс-чемпіон світу росіянин Володимир Крамник, елітний азербайджанець Шахріяр Мамедьяров, котрі розділили третій і четвертий призи, угорець Петер Леко і «господар поля» Аркадій Найдич, які вмістилися на останній сходинці.
Цей тріумф Пономарьова було гучно сприйнято тодішнім шаховим загалом, який висловлював надію, що чемпіон світу-2002, котрому немає ще й 30 років, крокує до нових злетів. І це сталося нині в чемпіонаті України, де Руслан також тріумфально став переможцем. Та сил на цей новий злет у нього, мабуть, було витрачено так багато, що їх не повністю вистачило на виступ у Дортмунді-2011. Там Русланові довелося вже в першому турі грати чорними з Крамником. На жаль, — перша поразка. Щоправда, в двох наступних турах киянин узяв гору над 17-річним голландським талантом Анішем Гірі та лідером шахістів США 24-річним Хікару Накамурою, але далі — нічия з його ровесником, німцем Георгом Майєром і поразка від Ле (як і торік!). У шостому турі — вже нічия білими з Крамником, котрий у першому колі лише з Ле зіграв унічию, а всіх інших переміг.
А далі — дивіться заключні результати:
7 тур (28 липня). Гірі — Пономарьов — 1:0, Крамник — Майєр — 1:0, Накамура — Ле — нічия.
8 тур (29 липня). Пономарьов — Накамура — 1:0, Ле — Крамник і Майєр — Гірі — нічиї.
9 тур (30 липня). Пономарьов — Ле, Гірі — Крамник — нічиї, Накамура — Майєр — 1:0.
10 тур (31 липня). Майєр — Пономарьов, Ле — Гірі — нічиї, Накамура — Крамник — 1:0.
Підсумки: Крамник — 7 очок, Ле — 5,5, Пономарьов і Гірі — по 5, Накамура — 4,5, Майєр — 3.
Отже, тріумфальну естафету в Дортмунді у Пономарьова перехо-пив Крамник? Сумнівно. Адже його перша поразка — в останньому турі. Від Накамури, котрий тут Пономарьову програв — 0:2! У 27-річного Руслана нові злети ще попереду!
Футбол — за зразок!
Наприкінці минулого тижня в швейцарському місті Біль завершився супертурнір у рамках традиційного шахового фестивалю. Шестеро гросмейстерів змагалися на два кола.
У центрі уваги був 20-річний рейтинг-лідер світу (2815) Магнус Карлсен. Ще недавно він розділив зі своїм ровесником Сергієм Карякіним перший і другий призи в супертурнірі у Румунії, та ось уже знову заявив про себе. Його суперниками були 21-річний француз Максим Ваш’є-Ляграв (2722 — 22 місце в «Топ-100» ФІДЕ), 39-річний «іспано-латвієць» Олексій Широв (2714 — 29), 19-річний італієць Фабіано Каруана (2711 — 32), 34-річний росіянин Олександр Морозевич (2694 — 48) і швейцарець Яннік Пеллетьє (2590). Що цікаво: система підрахунку очок — футбольна (три за перемогу, одне за нічию).
Після чотирьох турів у Карлсена були три перемоги (над Пелле-тьє, Шировим і Каруаною) та одна нічия (з Морозевичем). А в п’ятому турі — поразка чорними від Ваш’є-Ляграва. Чи випадково?
На гру норвежця в цій партії, як він сам визнав, справила приголомшливе враження звістка про неймовірно жахливий терористичний акт у столиці його рідної країни, що стався напередодні ввечері…
Утім, у підсумку першого кола Карлсен все одно залишився ліде-ром — 10 «футбольних» очок, у Морозевича — 9 (хоча за «класи-чною» системою в обох — по 3,5).
Після вихідного дня Карлсен уже трохи отямився і друге коло розпочав, як і перше, перемогами над Пелльтьє і Шировим, а з Морозевичем, Ваш’є-Лягравом і Каруаною зіграв унічию. Цього вистачило для здобуття першого призу. Норвежець отримав 19 «футбольних» очок (традиційних «класичних» — 7). Далі: Морозевич — 17 (6,5), Ваш’є-Ляграв і Широв — по 12 (5), Каруана — 10 (4) і Пеллетьє — 5 (2,5). Рейтинг Карлсена ще зростає…
Нині в шаховій спільноті дедалі запекліше тривають дискусії з при-воду доцільності переходу на «футбольну» систему заліку результатів. Як бачимо, за неї — Швейцарія, а також — Китай, Болгарія та низка федерацій інших країн. Між іншим, якщо підсумки недавнього командного чемпіонату світу перерахувати так, аби за нічию в матчі (2:2) також надавати одне очко, а за його виграш — уже не два, а три, то чільна шістка буде така: Вірменія і Китай — по 19 очок, Україна — 17, Росія і Угорщина — по 14, США — 13… Як бачимо, за будь-якої формули в нас була б «бронза».
А чи не запровадити й в Україні турніри за «футбольною» систе-мою? Нічийних партій одразу б поменшало. Особливо — «договір-них»…
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту