Украинская Баннерная Сеть
на главную
  ФОРУМ

  ФЕДЕРАЦИЯ
  ШАХМАТ КИЕВА
 
   
   
   
ХРОНИКА
ТУРНИРЫ
РЕЙТИНГИ
ИНТЕРВЬЮ
ВИЗИТКИ
ШКОЛА
САЙТЫ
книжный магазин
ПОСЛЕДНИЕ ОБНОВЛЕНИЯ      
31.12.2017
Школа
Авторский семейный турнир"Мама, папа и я - шахматная семья"
29.12.2017
Главная страница
Юлія Осьмак і Олександр Білявський – переможці "Матчів шахових зірок"!
02.12.2017
Турниры
Українець Бернадський виграв престижний турнір у Вірменії
01.11.2017
Школа
Крик души! Крик о помощи!
В Мариуполе у шахматистов отбирают клуб
16.10.2017
Турниры
Українець Сивук - другий на Меморіалі Панченка
Василь Іванчук — орденоносець! (огляд мс Юхима Лазарєва)
обзор,  20.08.2011 - 30.08.2011

Згідно з УКАЗОМ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 845/2011 «Про Про відзначення державними нагородами України з нагоди 20-ї річниці незалежності України», видатний український гросмейстер Василь Іванчук нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня за значний особистий внесок у становленні незалежності Укк України, утвердження її суверенітету та міжнародного авторитету, ту сумлінне та бездоганне служіння Українському народові.

Наші вітання лідерові українських шахістів!

Мета — Кубок світу!

Наприкінці цього тижня в російському Ханти-Мансійську 128 гравців розпочнуть змагання на Кубок світу — один з етапів боротьби за шахову корону-2014.

Олімпійська система

Серед учасників — 8 українських гросмейстерів. Це 28-річний киянин Руслан Пономарьов — срібний призер Кубка світу-2009, 42-річний львів’янин Василь Іванчук і 28-річний харків’янин Павло Ельянов — володарі високих середніх рейтингів у «Топ-100» ФІДЕ 2010-2011 років, а також 26-річний закарпатець Захар Єфименко, 31-річний харків’янин Олександр Моїсеєнко та його 26-річний земляк Антон Коробов, 27-річний одесит Юрій Дроздовський і 18-річний львів’янин Ярослав Жеребух, котрі здобули путівки на цей КС, пробившись на ліцензійні місця в чемпіонатах Європи минулого та цього років.

Турнір проходитиме за «олімпійською» нокаут-системою. У першому раунді відбудуться 64 матчі, в кожному з яких можуть стати вирішальними вже дві чільні партії з «класичним» регламентом. У разі 1:1 — додаткові міні-матчі зі скороченим часом на обмірковування ходів, за потреби — аж до «бліцу». Лише у фінальному матчі буде основних партій — не дві, а чотири. Так розігрува-лися й три попередніх КС-2005, 2007 та 2009 років.

Далі варто розповісти нашим читачам про деякі цікаві подробиці попередніх розіграшів Кубка світу, які беруть свій початок з 1988 року.

Крок ФІДЕ

Є давня традиція в спорті: проводити паралельні змагання не лише за звання чемпіона, а також і такі (за іншою системою), метою яких є Кубок. Керівники «гри мудрих» у цьому питанні дуже довго не радували ентузіастів практичною мудрістю.

Минуло аж понад століття, поки вони додумалися проводити в шаховому королівстві не лише чемпіонати світу. Перший з них, як відомо, офіційно відбувся 1886 року, коли матч за корону Вільгельм Стейніц виграв у Йоганна Цукерторта. Що ж, якраз 1985 року її у дванадцятого володаря Анатолія Карпова відвоював переможець матч-турніру восьми претендентів Гаррі Каспаров — і лише відтак виник новий шаховий проект під назвою «Кубок світу».

Тоді для Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) такий проект ще був геть чужий. У неї вистачало головного болю з наступними змаганнями за світову корону (нагадаємо: атаки Карпова на трон Каспарова відбувалися ще 1986, 1987 і 1990-го років, але безуспішно...). Ініціатором змагань за Кубок світу тоді виступила ГМА — так звана Гросмейстерська міжнародна асоціація (тодішній структурний підрозділ ФІДЕ), яка знайшла для них спонсора.

Паралельно з короною!

У чому була конкретна мета цього нового турніру світового масштабу? Річ у тім, що чемпіонати світу, які після «стихійних» матчів упродовж 1886—1937 років і смерті 1946-го чинного тоді володаря корони Олександра Альохіна, від 1948-го взяла під свою егіду ФІДЕ, відтак організовуючи їх системно з невблаганним інтервалом у три роки. Також усі матчі між Каспаровим і Карповим щороку по 1987-й викликали шалений інтерес у всьому світі, а наступний матч за корону планувався лише на 1990 рік, і така дистанція між двома змаганнями найвищого світового рангу надто вже тоді здавалася довгою. Тож у цей період ФІДЕ вирішила проводити ще одне.

Отож у період 1988—1989 років було проведено перший розіграш Кубка світу — нової нагороди, паралельної з короною.

Дебют «Гран-прі»

Коли читачі (особливо ті молоді, котрі наразі про цей перший Кубок світу ще не знають) дізнаються нині, за якою ж системою визначався володар цього нового в історії шахів призу, то можуть, мабуть, здивуватися… В чому ж річ?

А в тому, що ніякого фінального (захоплюючого!) матчу за Кубок проведено не було! Боротьба за нього велася в шести турнірах, які проходили один за одним у різних містах. Заздалегідь було визначено 25 учасників — найсильніших тоді шахістів світу з 12 країн (за рейтингом). Кожен з них мусив виступити лише в чотирьох з шести турнірів, а до підсумкового заліку йому зараховували… три найкращі результати!

«Що він таке верзе?» — таке запитання щодо автора цих рядків може спалахнути в голові молодого читача, котрий добре знайомий переважно зі свіжими форматами всесвітніх змагань. — Не інакше, як він сплутав отой Кубок світу з нинішніми серіями «Гран-прі», в яких саме й проводяться шість турнірів, учасники грають лише в чотирьох, а підсумовують свій доробок лише в трьох з них»…

Насправді ж — так і сталося. Можна й додати, що нагорода тому, хто завоював тоді Кубок світу, була 100 тисяч доларів і мала окрему назву. Яку? Тримайтесь: «Гран-прі» (тобто — «Великий приз»).

Тож ось звідки беруть свій початок не лише сучасний Кубок світу, а й нинішні серії «Гран-прі»!

Але є різниця: тоді Кубок світу і «Гран-прі» виборювалися в одному й тому ж розіграші. Тепер уже це різні змагання: Кубок світу — окремо, «Гран-прі» — окремо. Спільне між ними лише те, що вони обидва є етапами змагань претендентів на участь у матчі за шахову корону з її чинним господарем.

Перший володар — Каспаров

Та повернімося до першого Кубка світу. Коли й де проводилися його турніри?

1988: Брюссель (Бельгія), Бельфор (Франція), Рейк’явік (Ісландія).

1989: Барселона (Іспанія), Роттердам (Нідерланди), Шеллефтео (Швеція).

Стартовий турнір у Бельгії виграв Карпов, який заявив, зокрема: «самі собою умови «Гран-прі» спонукають усіх без винятку учасників грати з повною віддачею з першого до останнього туру».

Каспаров узяв старт у Кубку з другого етапу, що проходив у Франції, здобувши перший приз і там, і в наступному турнірі в Ісландії. А в Іспанії він розділив 1—2 призи з тодішнім югославом Любомиром Любоєвичем. У Голландії, де Каспаров не грав, переміг «господар поля» Ян Тімман, а в Швеції перший і другий призи розділили Каспаров і Карпов.

Система заліку підсумкових балів була така: за перше місце — 17, за подальші — мінус один за кожне нижче місце, плюс — сума очок у цьому турнірі.

Отже, в результаті Кубок і «Гран-прі» отримав Каспаров — 83 пункти. Далі: Карпов — 81, Салов — 68,5, Ельвест — 68 (обидва — СРСР), Любоєвич (Югославія) — 66,5, Нанн (Англія) — 65,5, Белявський (СРСР) і Шорт (Англія) — по 63,5, Тімман (Голландія) і Хюбнер (ФРН) — по 57,5, Соколов (СРСР) — 57, Портіш (Угорщина) — 56, Таль (СРСР) — 55,5, Сакс (Угорщина), Андерссон (Швеція) і Сейраван (США) — по 53,5, Ріблі (Угорщина) — 52, Спілмен (Англія) — 51, Ваганян — 49,5, Юсупов — 47,5, Спасський — 45,5 (усі троє — СРСР), Ніколич (Югославія) — 43,5, Корчной (Швейцарія) – 43, Х’яртарсон (Ісландія) — 40 і Ногейрас (Куба) — 37 пунктів.

Відзначився наш Іванчук…

Другий Кубок світу було заплановано на 1991-1992 роки (в проміж-ку між матчами за корону 1990 — 1993 рр.), але відбувся лише перший з шести турнірів — у Рейк’явіку (Ісландія). Його тоді блискуче виграв українець Василь Іванчук! Але надалі розіграш Кубка закінчився: спонсор збанкрутів…

Далі буде

Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту

ХРОНИКА  
31.12.2017
Именинники января
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Лариса Калинина
3 - Ярина Сенчишин
5 - Виктория Гордон
10 - Олег Романишин
11 - Елена Маковецкая,
Виталий Козяк
12 - Александр Белецкий
13 - Александр Носенко,
Роман Ефремов
14 - Татьяна Василевич,
Яна Иванова
16 - Ольга Иваненко,
Дарья Орлянская,
Андрей Баришполец
19 - Геннадий Кузьмин
20 - Вадим Ещенко,
Сергей Клименко
21 - Станислав Савченко
22 - Ольга Должикова
23 - Наталья Григоренко
25 - Александр Голощапов
26 - Юрий Кузубов
28 - Ольга Александрова,
Валерий Шалимов
29 - Николай Боднар
31 - Валерий Авескулов.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.12.2017
Именинники декабря
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Дмитрий Комаров, Виталий Малыкин, Галина Тимофеева
3 - Алексей Мазурок, Виктор Янов
5 - Татьяна Кононенко
7 - Андрей Максименко,
Елена Сокальская
8 - Оксана Возовик, Александр Репринцев
10 - Светлана Козак
11 - Татьяна Костак
12 - Мария Декусар, Елена Елина, Татьяна Морозова
12 - Сергей Бородай
17 - Александр Зубарев
19 - Виктория Артамонова,
Игорь Лабенский
21 - Роман Череватенко
28 - Евгений Мирошниченко
30 - Вячеслав Клюнер
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
31.10.2017
Именинники ноября
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Геннадий Гутман,
Михаил Симанцев
2 - Алена Горескул
4 - Андрей Зонтах,
Евгений Кузьменко
11 - Мария Дубинская
Юрий Вовк
18 - Мария Клинова,
Юлия Морозова
21 - Татьяна Костюк
22 - Лидия Семенова
23 - Вячеслав Эйнгорн
29 - Василий Шикула
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.10.2017
Именинники октября
В этом месяце поздравления принимают:
4 - Александр Чубуков
5 - Юрий Довжик
11 - Руслан Пономарев
16 - Александр Пичугин,
Олег Богинин
20 - Ирина Лымарь, Любовь Жильцова-Лысенко, Леонид Кернажицкий
21 - Надежда Ядвижена, Александр Ковчан
27 - Татьяна Бакланова
28 - Игорь Смирнов
29 - Сергей Завгородний,
Евгений Шарапов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.09.2017
Именинники сентября
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Екатерина Мацейко
4 - Валерий Жидков
5 - Ирина Сон
6 - Леонид Боданкин
9 - Олеся Коновалова,
Олег Чайка
12 - Валерій Копил,
Татьяна Ястребова
19 - Татьяна Азарова
21 - Мария Музычук
23 - Людмила Мокряк,
Тимофей Галинский
25 - Екатерина Должикова
26 - Эльдар Гасанов,
Евгений Наливайко,
Сергей Павлов
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
02.08.2017
Именинники августа
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владислав Бахмацкий
3 - Юрий Корсунский
4 - Владимир Гуревич
9 - Олег Березин
10 - Владислав Боровиков
11 - Ярослав Сроковский
15 - Любомир Михалец
16 - Наталья Здебская
17 - Вячеслав Мурашко,
Валерий Бронзник
18 - Екатерина Романова,
19 - Роман Видоняк
22 - Александр Алексиков
23 - Александр Война,
Геннадий Матюшин,
Вячеслав Савченко
25 - Зоя Матюшина
27 - Владимир Галахов
30 - Анна Ушенина
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.07.2017
Именинники июля
В этом месяце поздравления принимают:
2 - Александр Берелович
3 - Захар Ефименко
20 - Дмитрий Максимов, Семен Поташник
21 - Владимир Маланюк, Владимир Онищук
22 - Алексей Яровинский
26 - Вадим Безман
27 - Анастасия Гуцко
30 - Артур Фролов
31 - Валерий Гринев, Петр Марусенко, Вадим Ховренко
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.06.2017
Именинники июня
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Георгий Тимошенко,
Наталья Омутных
2 - Сергей Куцин
3 - Александр Сулыпа
4 - Александр Вайсман
5 - Борис Таборов
6 - Ольга Шальнева
7 - Руслан Погорелов,
Алексей Сурядный
10 - Евгения Долуханова
11 - Татьяна Розенфельд
15 - Александр Арещенко
Галина Алябышева
18 - Андрей Волокитин
21 - Юрий Круппа
Валерий Неверов
22 - Инна Гапоненко
23 - Елена Некрасова
25 - Антон Коробов
27 - Семен Губницкий
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
01.05.2017
Именинники мая
В этом месяце поздравления принимают:
1 - Владимир Сергеев
2 - Светлана Чередниченко
3 - Леонид Шмутер, Михаил Недобора, Сергей Шевченко
4 - Сергей Овсеевич
5 - Наталия Жукова
10 - Павел Эльянов
16 - Татьяна Клюева
17 - Александр Моисеенко
22 - Ольга Богданова, Мирослава Якивчик, Александр Шнейдер,
Юрий Дроздовский
23 - Сергей Кривошея
24 - Ирина Швед, Диана Арутюнова
27 - Наталия Киселева,
Виталий Молдованенко
28 - Михаил Козаков
29 - Анастасия Карлович
30 - Михаил Голубев.
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
03.04.2017
Именинники апреля
В этом месяце поздравления принимают:
4 — Михаил Селезнев
Александр Зубов
9 — Артем Цепотан
11 — Николай Легкий
12 — Виктор Москаленко
13 — Андрей Нечаев
Наталия Гасюнас
15 — Андрей Сумец
Николай Беличев
20 — Олег Иванов
23 — Олег Стрельников,
Ольга Андреева
30 — Спартак Высочин
Борис Пономарев
Наш сайт присоединяется к общему хору здравиц в честь именинников!
   
  редактор: Анатолий Яворский
  эксперт: мг. Владимир Баклан
Разработка:
Агентство ArtHouse & BAZZAR infocenter
   
Украинская баннерная сеть chesscircle