Минулої суботи в Центральному Шаховому клубі Збройних Сил України відбувся Фестиваль шахів, присвячений пам’яті жертв аварії 1986 року на Чорнобильській АЕС.Роковини цієї трагічної події було відзначено газетою «Молодь України» проведенням з грудня 2010 року по квітень 2011-го Всеукраїнського конкурсу з розв’язування шахових задач і етюдів.
У фінальному очному турі конкурсу взяли участь 18 найуспішніших його учасників і шахових композиторів України. Серед них — чемпіони світу та Європи зі складання та розв’язування шахових композицій, обдаровані юні шахісти та любителі «мудрої гри».
Головним суддею цих змагань був п’ятиразовий чемпіон світу з шахової композиції, міжнародний арбітр, заслужений майстер спо-рту, гросмейстер України Юрій Гордіан (Одеса), в активі котрого — понад 900 задач різних жанрів, з яких майже 250 відзначено призами, серед них 80 — першими. Відомо, що його батько, знаний шаховий композитор Марко Пилипович Гордіан тривалий період очолював Одеську обласну шахову секцію (так раніше тоді іменували нинішні федерації).
Допомагав головному арбітру його земляк, видатний багатопрофільний фахівець — чемпіон світу з шахової композиції, шаховий історик і літератор, гросмейстер України Сергій Ткаченко.
Заключний тур, який складався з десяти завдань, проходив напру-жено і завзято. Перше місце і Кубок «Молоді України» виборов полтавчанин Валерій Копил — гросмейстер України, майстер спорту міжнародного класу, віце-чемпіон світу з розв’язування шахових композицій (Санкт-Петербург, 1998 р.), який набрав 45 очок з 50 можливих.
Цьогоріч у квітні Валерій Володимирович переміг у чемпіонаті Європи (в складі збірної України) з розв’язування шахових задач і етюдів, що проходив у Польщі. А незабаром, виступаючи лідером збірної України в 35-у чемпіонаті світу з шахової композиції в Італії, завоював разом з нею переможне «золото» в блискавичному складанні! (Цікаво, що минулої суботи, в день проведення фести-валю, солідне інтерв’ю з Валерієм Копилом було надруковано в центральній державній газеті «Урядовий кур’єр»).
Срібним призером Конкурсу «Молоді України» став Валерій Семе-ненко з Дніпропетровська (40 очок), а бронзову медаль завоював Олег Парадзинський з Херсона (35 очок).
Фестиваль на цьому не фінішував, і в ньому відбувся ще й турнір зі швидких шахів на Кубок ВГО «Асоціація «Афганці» Чорнобиля» та приз «Молоді України» (30 учасників).
Перше місце тут здобув молодий кандидат у майстри Ігор Кузне-цов. Другим був чемпіон Збройних Сил України Анатолій Жестерьов, а третім — також кандидат у майстри Андрій Вусатюк.
Усі переможці змагань, що їх проводив цей Фестиваль, а також найуспішніші їх учасники серед ветеранів і юнаків та ліквідатори-чорнобильці отримали разом з дипломами Федерації шахів України (ФШУ) цінні подарунки від спонсорів — ВГО «Асоціація «Афганці» Чорнобиля», Дитячого фонду України, київського заводу «Славутич» і Комісії з шахової композиції ФШУ.
Доброчинні заходи відбулися за організаційної та фінансової підт-римки також з боку заступника голови комісії ФШУ по роботі з інвалідами Раїси Голубченко та народного депутата України Олек-сандра Рябеки.
І наостанок: на жаль, не змогла через захворювання прикрасити Фестиваль своєю участю легендарна шестиразова чемпіонка України (у період з 1947 по 1954 рр.) Любов Якір, котра того дня відзначала свій 89-й день народження. Але учасники Фестивалю відрядили на зустріч з нею делегацію в складі Раїси Голубченко, Сергія Ткаченка та члена Виконкому ФШУ Олексія Радченка. Разом з привітаннями іменинниця отримала також пам’ятні подарунки (і, зокрема, певну матеріальну допомогу).
Ветеранів, як і чорнобильців, забувати не слід!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту