Минулого місяця та в дебюті нинішнього на турнірних аренах (і не тільки!) відбулося кілька подій різного ґатунку.«Дубль» чемпіонки світу
У суботу, 8 жовтня ц.р., в російському Нальчику візьме старт третій етап серії з шести турнірів жіночого «Гран-прі» ФІДЕ 2011-2012 рр., переможниця якої гратиме 2013 року матч за шахову корону з її володаркою.
З ким саме? Це визначиться незабаром у матчі між чинною чемпіонкою світу, 17-річною китаянкою Хоу Їфань та претенденткою — 24-річною Гумпі Конеру з Індії (між іншим, якщо індіанка відвоює корону, то на батьківщині «мудрої гри» опиняться обидві корони — не лише чоловіча, котрою володіє Віші Ананд, а й жіноча).
До списку учасниць цієї серії «Гран-прі» ФІДЕ внесено 20 шахісток. Переважна частина їх — лідерки «Топ-100» ФІДЕ (за винятком, ясна річ, угорки Жужі Полгар, у якої був і є щонайвищий рейтинг серед жінок, але вона виступає тільки в чоловічих змаганнях).
Як уже повідомляв наш «Куточок», у першому з шести етапів жіночого «Гран-прі» в Ростові-на-Дону перемогла Хоу Їфань, а другий приз здобула наша 21-річна Катерина Лагно (між іншим, у партії з чемпіонкою світу взяла гору!). Третій і четвертий призи ро-зділили 20-річна українка Анна Музичук, яка поки що виступає за шахову федерацію Словенії, та 25-річна росіянка Тетяна Косінцева. Усім 12 учасницям було нараховано певну кількість залікових балів, які потім буде підсумовано. Зокрема, Хоу Їфань отримала 160 балів, Лагно — 130, Музичук і Косінцева — по 100 і т.д.
А минулого місяця в китайському місті Шеньчжень відбувся другий турнір жіночого «Гран-прі», в якому деякі учасниці виступили вже вдруге в цій серії, а деякі — дебютували.
Технічні результати турніру такі: 1. Хоу Їфань (Китай, 2578) — 8 очок; 2. Анна Музичук (Словенія) — 7; 3-4. Цзюй Веньцзюнь і Тань Чжуньї — по 6,5; 5-6. Чжао Сю і Жуань Люфей (усі — Китай) — по 6; 7. Бат Монготуул (Монголія) — 5,5; 8. Еліна Даніелян (Вірменія) — 5; 9-10. Чжу Чень (Катар) і Вікторія Чміліте (Литва) — по 4,5; 11. Катерина Ковалевська (Росія) — 4; Бетюл Їлдиз (Туреччина) — 2,5 очка.
А де ж, спитаєте, наша Катря Лагно? Вона, так само, як і екс-чемпіонка світу Олеся Костенюк (росіянка українського роду), вирішила пропустити цей етап. Таке не лише дозволяється, а й вимагається правилами серії «Гран-прі»: кожна її учасниця може виступити не менш як у трьох, але не більш як у чотирьох турнірних етапах. А зараховують кожній учасниці лише найвищі залікові бали, здобуті нею в трьох турнірах.
Поки що, після двох етапів серії «Гран-прі», серед тих учасниць, які виступили в обох турнірах, лідирує Хоу Їфань — 320 балів (160+2), а за нею Музичук — 230 (100+130). А ті шахістки, котрі зіграли лише в одному з цих етапів? Тут ведуть перед Катерина Лагно — 130 балів, а за нею Тетяна Косінцева — 100.
Цікаво, що ж буде в третьому етапі, де візьме участь і Катерина Лагно? Подивимось…
«Королі» чи «королеви»?
Тепер питання: чому Лагно (а також і Костенюк) не виступали саме в другому етапі «Гран-прі»?
Виявляється, їх обох ще раніше запросили взяти участь у дуже колоритному турнірі. Водночас із другим етапом жіночого «Гран-прі» шаховий клуб і шкільний центр Сент-Луїса (США) організував турнір під назвою — «Королі проти королев», у якому п’ятеро чоловіків грають матч проти п’яти жінок (за так званою «шевенігенською системою»: кожен учасник грає з кожною учасницею, але не між собою). Найцікавіше те, що в кожному турі він і вона проводять такий міні-матч: один двобій — у «шахи Фішера», з нестандартною початковою позицією в партії (з контрольним часом — по 25 хвилин на всю партію плюс по 10 секунд на кожен хід), другий — у швидкі шахи (25 хвилин плюс 5 секунд).
Якраз Лагно і Костенюк очолили жіночу команду, до якої входили ще неодноразові чемпіонки США Ганна Затонських та Ірина Круш (обидві — також українського роду!) і Марта Фієрро з Еквадору.
Було вирішено, що сумарні рейтинги обох команд мусять бути однаковими. Тож за чоловіків грали не дуже імениті гросмейстери, найвідомішим з яких був лідер шахістів США Гікару Накамура. Він і набрав найбільшу кількість очок — 9,5 з 10 можливих. Єдину нічию зробила з ним у «рапіді» Костенюк. Вона ж досягла і найвищого результату серед жінок — 5,5 очка. Далі: Лагно — 5 очок; Круш — 3; Затонських і Фієрро — по 2,5. А в матчі взяли гору «королі» — 31,5:18,5. Далося взнаки, мабуть, те, що «королеви» майже не обізнані, як слід, з «шахами Фішера»? В усякому разі, Костенюк і Лагно зіграли з «королями» на рівних, підтвердивши свій клас.
А як наші легіонери?
У Словенії проходив з 25 вересня по 1 жовтня 27-й клубний чемпіонат Європи (62 команди, швейцарська система, 7 турів).
Перемогла «Saint-Petersburg Chess Federation», яку очолював володар Кубка світу-2011 Петро Свідлер. В її складі успішно виступив (на 4-й шахівниці) закарпатець Захар Єфименко, набравши 4 очка в 6 партіях.
Срібним призером стала азербайджанська команда «SOCAR», тренером якої був, як і торік, одесит Володимир Тукмаков, а очо-лювали її Тимур Раджабов і Олександр Грищук. У ній грав також львів’янин Андрій Волокитін — 4,5 з 6.
Третій результат показали три команди. Додатковий показник подарував «бронзу» Чехії, а четвертим опинився торішній переможець — «Ekonomist SGSEU Saratov», де на чолі грали харків’яни Олександр Моїсеєнко (4 з 6) і Павло Ельянов — (5,5 з 7).
Не дуже вдало виступив «Tomsk-400» на чолі з киянином Русланом Пономарьовим (3 очки з 6). В цій команді чудово зіграв луганчанин Олександр Арещенко (6 із 7).
Інтригував другий виступ чернігівського клубу під складною назвою «А ДАН ДЗО/ПГМБ», який торік сенсаційно завоював бронзові медалі. Цього разу фінішував десятим. У складі команди найуспішніше виступили юний львів’янин Ярослав Жеребух (5 з 6) і луганчанин Антон Коробов (3,5 з 6). Український дебютант «Штрафбат» з Луганська фінішував лише 35-м.
Серед жінок (12 команд) Кубок здобув російський «АВС», де гідно виступили донеччанка Катерина Лагно (4 очка з 6) та львів’янка Марія Музичук (3 з 4). В іншій російській команді «Гіпроречтранс», яка була сьомою, 3,5 очка з 6 набрала одеситка Наталія Жукова...
Українців грабують...
Неприємна подія, повідомляють ЗМІ, сталася в бразильському Сан-Паулу після закінчення першого кола турніру на приз «Великий Шолом»: його блискучого лідера Василя Іванчука було пограбовано. Тим часом йому разом з іншими учасниками необхідно було негайно переїжджати в Іспанію, де в Більбао вчора розпочалося друге коло турніру. Коли Василь з дружиною Оксаною вийшли з готелю, прямуючи в аеропорт, з’явилися злочинці і погрожуючи пістолетом, вихопили валізу з особистими речами. Іванчуку довелося прибувати в Більбао із запізненням. Отож його суперник у стартовому турі другого кола Гікару Накамура згодився на те, щоб його партію з Іванчуком перенесли з 6-го на 9 жовтня, коли в турнірі буде вихідний день.
Повідомляють також, що серед втраченого опинився і паспорт дружини Іванчука — пані Оксани, котра була з ним у Сан-Паулу. Василь спочатку відмовлявся їхати в Іспанію, поки її документи не буде відновлено, але далі було вирішено, що його жінка зможе вилетіти з Бразилії в Україну.
Співчуваємо Василеві та Оксані Іванчукам. Віримо, що попри цю прикрість, український супергросмейстер збереже на цьому ту-рнірі бойовий настрій.
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту