Початок цього місяця виявився вдалим для представника юної зміни шахової України. А в іспанському Більбао фінішує боротьба за «Великий Шолом»… «Шева»: новий гол!
Юний киянин Кирило Шевченко успішно виступив у 11-му чемпіонаті Європи серед юнаків і дівчат з швидких шахів і бліцу, що проходив з 2 по 5 жовтня в Друскінікай (Литва), — золота і срібна медалі!
У змаганнях брали участь 229 юних шахістів з 12 країн. Україну представляли: у віковій категорії до 12 років — Роман Яременко (Миргород, Полтавської області), а до 10 років — киянин Кирило Шевченко, який виступив найуспішніше. Що й казати: юний «Шева» (як його жартома називають у Києві) став чемпіоном Європи з блискавичних шахів (бліцу), віце-чемпіоном з розв’язування шахових завдань, а також посів четверте місце в змаганнях зі швидких шахів (рапіду).
Кирило Шевченко (котрому, між іншим, 22 вересня ц.р. виповнилося лише дев’ять років)вже встиг не раз прославити Україну в змаганнях високого рівня, про що, між іншим, «Молодь України» вже не раз повідомляла. Ще торік талановитий хлопчик здобув бронзові медалі на чемпіонатах світу та Європи серед шахістів наймолодшого віку. Цьогоріч успішно виступив у першому міжнародному інтернет-матчі з шахів Україна (Київ) — Росія (Ульяновськ), переконливо вигравши обидві партії в свого суперника. Між іншим, наша команда взяла гору — 9:3 (див. «Молодь України» № 29 за 19.04.2011 р.). У серпні Кирило здобув перший приз, граючи поза конкурсом у VІІІ міжнародному шаховому фестивалі «Псков-2011» (набрав у дев’яти партіях 8 очок!), а потім у тому ж Пскові став переможцем міжнародного турніру з швидких шахів у номінації юніорів до 18 років. У вересні на чемпіонаті Європи серед юнаків «до 10» розділив третє і четверте місця, поступившись лише за додатковим коефіцієнтом. І ось — новий крок угору. Щасти тобі й надалі, шаховий «Шево»!
Василь Іванчук: «Навіщо створювати проблеми»?
У іспанському Більбао взяло старт друге коло фінального турніру на приз «Великий Шолом», серед шести учасників якого — рейтинг-лідери світу: володар шахової корони Ананд (Індія). Карлсен (Норвегія) і Аронян (Вірменія), супергросмейстери Василь Іванчук (Україна) і Гікару Накамура (США), а також «господар поля» Вальєхо (Іспанія).
Як ми вже повідомляли, перше коло в Сан-Паулу (Бразилія) виграв Іванчук. Та коли він з дружиною Оксаною зібрався їхати в аеропорт для переїзду в Іспанію, їх пограбували.
Негайно ж після приїзду Іванчука в Більбао телефонне інтерв’ю з ним Євгена Сурова було оприлюднено на новому російському сайті «Chessnews». До уваги наших читачів — його скорочений переклад українською мовою:
— Насамперед скажіть, як ви почуваєтеся?
— У принципі, все добре, я почуваюся добре. Тобто жодних проблем немає, я цілком можу продовжувати турнір і сподіваюся, що все буде добре.
— Це здорово. А все-таки — що сталося? Можете розповіс-ти?
— Таке пограбування невелике. Причому практично на території готелю, що дивно.
— Тобто ось ви вийшли…
— Ми вийшли з дружиною, сіли в таксі, поклали речі… І тут — двоє з пістолетами. Речі наші забрали й утекли. Ось і всі справи фактично. Більше особливо нема що розповідати. На щастя, комп’ютерна сумка в мене була під ногами, вони її просто не помітили, ясна річ.
— Ага, комп’ютер залишився?
— Так, комп’ютер залишився при мені. Та ще, на щастя, паспорт залишився в мене — він був у внутрішній кишені піджака. Що дозволило мені приїхати сюди, в Більбао, та продовжувати турнір. А інакше мені довелося б повернутися в Україну до моєї дружини. Бо в неї паспорт пропав.
— У неї паспорт у речах украли, так?
— У неї сумочку вирвали, так.
— А ваші наступні дії? Ви зверталися до поліції?
— Це ж було в готелі. Ми відразу звернулися в рецепцію, а рецепція звернулася в поліцію. Та було вже досить пізно. Нам пропонували відразу йти в поліцію, того ж дня, але було вже пізно, ми не хотіли покидати готель і пішли в поліцію наступного дня, залишили заяву, вони все записали. Проте поки нічого не знайшли. Принаймні, мене не інформували.
— Поки жодних просувань зі слідством, так?
— Та я особливо цим і не переймаюся. Нічого такого, зрештою, цінного там не було. Найцінніше для мене — це мої шахи. Не в плані грошей, а в плані якомусь… Багато-багато років я користувався цими шахами. У мене навіть є таке побажання: можливо, ці шахи якимось чином потраплять розумній дитині в руки, тож завдяки якимось магічним властивостям допоможуть цій дитині стати відомим шахістом.
— А ви маєте на увазі звичайні дерев’яні шахи, які з вами були?
— Так, звичайні розкладні — шахівниця відкривається та закривається, внутрі фігури дерев’яні.
— Ага. І ви їх возили з собою на турніри?
— Так, на всі турніри. Чим, до слова, спричиняв інколи чимале здивування молодших шахістів. Адже вони звикли вже возити з собою лише комп’ютер.
— Так-так-так. Ну ось бачите, як ви дивовижно по-філософському ставитеся до цієї пропажі.
— Я куплю собі скоро нові шахи й возитиму з собою їх. Я все ж не вважаю, що комп’ютер повністю спроможний замінити живі фігури.
— А з чим пов’язано те, що ви все ж так довго не вилітали з Сан-Паулу?
— Бо треба було робити спеціальний документ, що дозволив би моїй дружині повернутися в Україну, а я не хотів залишати її саму.
— Й оце сьогодні ви, як я збагнув, кілька годин тому приїхали в Більбао, і завтра вже гра…
— Точно так.
— Партію не буде перенесено?
— Ні, не буде. В цьому немає ніякого сенсу. До слова, організатори пропонували її перенести, але я сказав: а навіщо, коли я вже тут? Навіщо створювати проблеми, порушувати природний перебіг турніру? Нічого такого, що заважало б мені грати, не сталося...
Події в Більбао
Нагадуємо: в турнірі — «футбольний» залік очок: за перемогу — три, за нічию — одне. Після п’яти турів першого кола наш Іванчук лідирував, набравши 10 очок з 15 можливих (перемоги над Анандом, Ароняном і Вальєхо, нічия з Накамурою, поразка від Карлсена). Далі: Накамура — 7 очок, Ананд, Аронян і Карлсен — по 6, Вальєхо — 3.
У Більбао в шостому турі Василь, розгромивши білими Накамуру (у партіях Карлсен — Ананд і Вальєхо — Аронян були нічиї), зміцнив своє лідерство, випереджаючи Ананда, Ароняна, Карлсена і Накамуру аж на 6 очок!
Та в наступному турі лідера раптом переміг (білими) аутсайдер Вальєхо (в зустрічах Ананд — Накамура і Аронян — Карлсен: нічиї).
У сьомому турі Іванчук агресивно діяв білими в партії з Анандом. Не погодившись в ендшпілі на нічию, продовжував уперто грати «на виграш». Але чемпіон світу захищався, як міг, і зумів урятувати очко. Тим часом Накамура взяв гору над Ароняном, а Карлсен — над Вальєхо.
Отже, за два тури до фінішу лідирує Іванчук — 14 очок. Далі Карлсен і Накамура — по 11, Ананд — 9, Аронян — 8, Вальєхо — 7 очок.
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту