20 жовтня 2001 року вперше національна збірна України стала чемпіоном світу!Тріумфальний злет
Так, 10 років тому в Єревані проходив 5-й командний чемпіонат світу з шахів, у якому на золоту вершину пробилися гросмейстери, котрі виступали під блакитно-золотим прапором нашої держави, витіснивши на другу сходинку п’єдесталу переможницю поперед-нього КЧС-1997 — могутню збірну Росії.
Чемпіонами світу стали: в основному складі збірної України — Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, Володимир Баклан і В’ячеслав Ейнгорн, та граючи запасними — Олег Романишин і Вадим Малахатько. Капітаном команди був тодішній президент Шахової федерації України (ФШУ) професор Іван Бик. Слава їм усім!
...До слова: ще за два тури до фінішу КЧС-2001 прогнози скла-далися інакше. Вели перед росіяни, набравши 17,5 очка. На 0,5 відставали «господарі поля» вірмени, українці ж мали лише 16,5 очка. Але в наступних турах наші якраз зустрічалися з цими обома збірними.
Спочатку — з командою Вірменії, котра вже тоді вважалася однією з найсильніших у світі, зокрема, вигравши чемпіонат Європи-1999, де випередила і Росію, і Україну (між іншим, Вірменія 2006 та 2008 років стала й олімпійським чемпіоном, а цьогоріч виграла й командний чемпіонат світу).
Чи треба згадувати, як у КЧС-2001 уболівали в Єревані за збірну своєї країни? До слова: цей турнір відвідував навіть президент Вір-менії Роберт Кочарян. Зокрема, як хотілося їм, аби вона в передостанньому турі обіграла збірну України. Та сталося інакше. З чотирьох партій вірмени в трьох (граючи з Іванчуком, Бакланом і першим запасним української команди — легендарним Романишиним) добилися лише нічиїх. А на другій дошці 18-річний Пономарьов, граючи з досвідченим супергросмейстером Рафаелом Ваганяном, завдав йому поразки!
Тим часом росіяни, граючи з узбеками, в усіх чотирьох партіях досягли лише нічиїх. Але залишилися лідерами, набравши 19,5 очка. На другу сходинку піднялися українці — 19 очок. А вірмени, хоча опинилися на третій — 18,5, зберігали шанси, бо в останньому турі зустрічалися з «середняками» турніру угорцями, тоді як Росія та Україна билися сам на сам.
Росіянам для здобуття «золота» треба було заключний матч передусім не програти. Тож вони прагнули діяти якнайнадійніше. У трьох партіях (Іванчук — Свідлер, Баклан — Грищук і Сакаєв — Ейнгорн) їм пощастило досягти нічиїх. А в двобої Дреєв — Пономарьов росіянин надто рано став грати на нічию і хоча зреш-тою запропонував її в рівній позиції, Руслан відмовився, вперто грав на виграш і — переміг!
Так Україна, знову перемігши — 2,5:1,5, стала чемпіоном світу. Росії довелося задовольнитися «сріблом», а Вірменії — «брон-зою».
Розмову про цю подію ще продовжимо! Тепер — інша близька тема.
В Україні — День шахів?
Як повідомив попередній «Куточок» за 14 жовтня, Комітет Верхов-ної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму на своєму засіданні, що відбулося 5 жовтня ц.р. провів Круглий стіл, на якому було розглянуто широкий спектр питань «Про стан і проблеми розвитку шахів в Україні», а також ухвалено низку пропозицій з цих проблем для їхнього дальшого розгляду Верховною Радою.
Продовжуючи цю тему, відзначимо, що відтак на Круглому столі було вирішено створити робочу групу для підготовки цих пропози-цій, серед яких — збільшення бюджетного фінансування шахів на 2012 рік, збільшення витрат на фінансування шахів у Єдиному календарному плані фізкульутурно-оздоровчих і спортивних заходів України на 2012 рік, зокрема, на проведення на високому рівні чемпіонатів України серед чоловіків і жінок. Також ухвалено рішення створити державний стипендіальний фонд для десяти найобдарованіших юних шахістів України.
На Круглому столі також було підтримано пропозицію про щорічне відзначення в Україні 20 липня Дня шахів, котрий давно вже вважа-ється міжнародним (пов’язаним з народженням цього дня 1924 року Міжнародної федерації шахів — ФІДЕ). Як відзначив на Круглому столі заступник Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту України Юрій Сизенко, Державна служба молоді та спорту України підтримує впровадження Дня шахів в Україні та збільшення державної підтримки цього виду спорту.
Що ж, нехай і в нашій державі відзначатимуть міжнародний День шахів. Але чи не варто подумати також і про те, щоб відзначати щороку й таку дату, як 20 жовтня, коли національна шахова збірна України десять років тому вперше стала чемпіоном світу?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту