У грудні в центрі уваги — міжнародні змагання гравців екстра-класу.Букет сенсацій
Утретє поспіль у столиці Великої Британії по-святковому гучно проведено супертурнір «London Chess Classic».
Що й казати: в усіх трьох змаганнях за дуже солідні призи брали участь такі гіганти шахів, як Магнус Карлсен і Володимир Крамник, а також Гікару Накамура. Ще й у двох останніх «суперах» до них приєднався й чемпіон світу Віші Ананд, а в третьому — і Левон Аронян.
Англію представляли її багаторічні лідери — віце-чемпіон світу-1993 Найджел Шорт, один і досі з найсильніших гросмейстерів — «павук» Майкл Адамс, плюс — двоє найперспективніших в Англії молодих гросмейстерів: Люк МакШейн і Девід Хоуелл.
Усі ці три супертурніри проходили в одне коло з «футбольною» системою заліку результатів (перемога — три очки, нічия — одне).
Мені пощастило детальніше познайомитися з двома попередніми турнірами в Лондоні. У першому, 2009 року, що пройшов у конференц-центрі «Олімпія», було восьмеро учасників.
Підсумок: Карлсен — 13 «футбольних» очок (5 традиційних — три перемоги, чотири нічиї); Крамник — 12 (4,5); Адамс і Хоуелл — по 9 (4); МакШейн — 7 (2,5), китаєць Ні Хуа — 6 (2,5), «американський японець» Накамура — 6 (3), Шорт — 5 (2,5). Шахова Англія бурхливо вітала 19-річного Хоуелла, якому за додатковими показниками було сенсаційно присуджено аж третій приз — одразу після «двох К». Скромніший вигляд мав результат 25-річного Мак-Шейна (саме так пишуть подібні прізвища шотландського роду). Але зазначу заздалегідь: у двох наступних лондонських «суперах» вони поміняються місцями, та ще й як! Але про це — потім...
Той турнір відіграв солідну роль для світового рейтинг-листа «Топ-100» ФІДЕ, лідером якого вперше став 19-річний тоді Карлсен.
Другий «London Chess Classic» 2010 року, знову зібравши 8 учасників, проходив зі ще більшою помпою, сенсаційно залучивши в числі кількасот глядачів багатьох знаних осіб, навіть легендарних.
Знову перший приз здобув Карлсен — 13 «футбольних» очок (4,5 традиційних). А другий і третій, набравши по 11 очок (ті ж 4,5), поділили Ананд і... МакШейн, причому обидва вони взяли гору над Карлсеном і Шортом, а решту партій звели внічию. Далі були: Накамура і Крамник — по 10 (4), Адамс — 8 (3,5), Хоуелл — 4 (2) і Шорт — 2 (1).
Під час урочистої церемонії закриття турніру спонсори представили плани розвитку доброчинного фонду — організувати пробне навчання шахам у низці шкіл Англії та Уельсу, щоб до 2015 року охопити 17 тисяч початкових шкіл і мільйон школярів по всій країні. Хіба не сенсація? Адже британців вважають дуже консервативними...
«Класичний Лондон» цьогоріч зібрав уже не вісьмох учасників, як два перших, а дев’ятьох. До тодішньої вісімки приєднався вірменин Левон Аронян, котрий щойно чудово виступив у Меморіалі Таля в Москві, розділивши перший і другий призи з Карлсеном. Отож у Лондоні наразі зібрався весь чільний квартет «Топ-100» ФІДЕ, котрий, між іншим, іменують уже, згідно з рейтингами, «Клуб 2800+». А саме: Карлсен — 2826, Ананд — 2811, Аронян — 2802 і Крамник — 2800. Такий собі неофіційний чемпіонат світу, яким був і Меморіал Таля. Але результати — сенсаційно вже далеко не всі такі, як там! А навпаки...
Судіть самі: в Москві серед десяти учасників Крамник грав кепсько та розділив лише 8-9 місця (аутсайдером став Накамура). А в Лон-доні російський екс-чемпіон світу перевершив усіх: чотири вагомі перемоги та стільки ж нічиїх, це 16 «футбольних» очок (6 тради-ційних) — і перший приз!
А що ж Карлсен, котрий до цього виграв цьогоріч поспіль чотири супертурніри? Тут він — хоча б другий? Ні, «срібним призером» набравши 15 «футбольних» очок (5,5 традиційних), став той, хто в Москві був останній — Накамура!
Стільки ж традиційних очок (5,5) набрав і Карлсен, але він отримав лише третій приз, бо «футбольних» пунктів у нього менше — 14. Адже його підсумок — три перемоги і п’ять нічиїх, тоді як у Накамури — чотири перемоги (в тому числі над Анандом і Ароняном!), три нічиї та одна поразка (між іншим, від Карлсена!). Одразу виникає сумнів: чи справедливий цей «футбольний залік» у шахах?
Ще сенсація: один з тріумфаторів у Меморіалі Таля Аронян і чем-піон світу Ананд скромно поділили в Лондоні 5-6 місця, при чому обидва перемогли Шорта, обидва програли Накамурі, решта — нічиї.
До речі, а хто ж четвертий? Гордість шахової Британії — Люк Мак-Шейн: три перемоги, одна поразка (від Крамника) і чотири нічиї.
Які дальші результати? То вже не так вагомо: там самі англійці! Шорт — 6 «футбольних» пунктів (2,5), Хоуелл — 4 (2), Адамс — 3 (1,5).
Цікаво, як цей московсько-лондонський «букет сенсацій» вплине на рейтинги в наступному офіційному «Топ-100» ФІДЕ на 01.01.2012?
Експерти, зокрема, прогнозують: Карлсен у підсумку цих двох турнірів зміцнить своє лідерство, бо його показник має ще підвищитися — з 2826 до 2835. Подивимось!
Фініш «змагань інтелектів»
У Китаї завершилися Другі Всесвітні інтелектуальні спортивні ігри (Sport Accord Word Mind Games).
Ми вже повідомили про підсумки перших чоловічих і жіночих турнірів з швидких шахів («рапід») і блискавичних («бліц»). А минулого тижня учасники Ігор (16 чоловіків-супергросмейстерів і стільки ж жінок) змагалися «наосліп», тобто — не дивлячись на дошку («блінд»). Турніри проходили за швейцарською системою в 7 турів.
Набравши по 5 очок, угорець Золтан Алмаші, француз Максим Ваш’є-Ляграв і азербайджанець Вугар Гашимов отак нагорі й розмістилися. Нижче: росіянин Олександр Грищук — 4,5 очка; китаєць Ван Хао — 4; китаєць Ван Юе, азербайджанець Шахріяр Мамедьяров і українці Василь Іванчук та Руслан Пономарьов — по 3,5 і т.д.
У жіночому «блінді» попереду — чемпіонка світу, китаянка Хоу Їфань — 5,5 очка. По 4,5 набрали: литовка Вікторія Чміліте, ро-сіянка Олеся Костенюк, грузинка Нана Дзагнідзе, Олена Дембо з Греції та німкеня Елізабет Петц; по 4 — Ганна Затонських зі США та українка Катря Лагно і т.д.
Срібна медаль Лагно в «бліці» так і залишилася єдиною нагоро-дою наших земляків. Не щастило…
Стартував чемпіонат світу
У Туреччині розпочався ІІІ командний чемпіонат світу серед жінок. Збірна України: Анна Ушеніна (Харків), Марія Музичук (Львів), Інна Гапоненко (Херсон), Наталія Жукова (Одеса) і запасна Тетяна Василевич (Євпаторія). У неділю відбувся перший тур: Україна — Індія — 2:2; Китай — Туреччина — 2,5:1,5; Росія — В’єтнам — 2,5:1,5; Грузія — Південна Африка — 4:0; Вірменія — Греція — 4:0. Учора — другий тур...
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту