10 років тому наймолодшим чемпіоном світу став 18-річний український гросмейстер Руслан Пономарьов.(Закінчення)
Які люди — найрозумніші?
Нагадуємо: йде мова про те, що коли в Москві з 25 листопада по 14 грудня 2001 року в Кремлівському палаці проходила перша стадія чемпіонату світу ФІДЕ (128 учасників, нокаут-система), фіналістами стали українські гросмейстери — 32-річний львів’янин Василь Іванчук і 18-річний Руслан Пономарьов із Краматорська на Донеччині, а коли 16-23 січня 2002 року в московському готелі «Метрополь» (куди було перенесено фінал ЧС замість Кремля) відбувся вирішальний матч між ними за шахову корону, то переможцем став Пономарьов (4,5:2,5).
...Між іншим, під час цього матчу приїхали в Москву та прийшли в готель «Метрополь» гарно вдягнені в національне вбрання двоє українських бандуристів, зручно всілися перед вхідними дверима до зали, де проходив фінальний двобій, і влаштували концерт. На жаль, їх вигнали... Але пам’ять про них не канула в Лету.
Тепер — про урочисте закриття цього чемпіонату світу, що став і залишається однією з найяскравіших подій у літописі шахової України. Тож доречно ще раз згадати про неї.
Церемонія проходила гучно. Переповнений зал просто шаленів від бурхливих овацій та вигуків «Браво!»
За традицією, спочатку вшанували віце-чемпіона світу Василя Іванчука. Тодішня очільниця Держкомспорту України Марія Булатова зачитала привітання Президента України на його адресу і вручила йому чек на 250 тисяч доларів. Потім настала черга Руслана Пономарьова. Привітання від Президента України Леоніда Кучми зачитав віце-прем’єр-міністр України Володимир Семиноженко і вручив йому чек на 500 тисяч доларів. Пролунав Гімн України. Всі встали...
Новий чемпіон світу подякував усім за привітання та нагороди. Потім його тепло поздоровили тодішній губернатор Донецької області (нині — Президент нашої Держави) Віктор Янукович, який під сміх і оплес-ки залу закінчив свою промову словами: «Донбас порожняк не жене!», а також інші почесні гості. Народний артист СРСР Йосип Кобзон увінчав свій виступ, проспівавши славетну українську пісню «Рушник», яку присвятив батькам Пономарьова.
Слово взяв і Василь Іванчук: поздоровивши свого суперника з перемогою, підкреслив, що її було здобуто в чесній, безкомпромісній боротьбі.
Із заключним словом виступив президент ФІДЕ Кирсан Ілюмжинов, котрий, зокрема, згадавши про перемогу також і збірної України на командному чемпіонаті світу 2001 року, сказав: «Найрозумніші люди — українці, бо вони перемогли в найінтелектуальнішому виді спорту». Потім у пресі не раз згадували цей вислів (особливо після перемог збірних України на Всесвітніх шахових олімпіадах 2004, 2006 та 2010 років тощо)...
Тепер — про тих, хто допомагав учасникам фінального матчу.
Оскільки до його початку мало хто мав сумнів у тому, що гору візьме набагато досвідченіший Іванчук, не було турбот про комплектацію для нього потужної тренерської команди. Обмежилися тим, що йому допомагав передусім — і вже не раз — відомий львівський гросмейстер Олександр Сулипа (до слова, нині — головний тренер збірної України).
А Пономарьов в одному з оприлюднених післяматчевих інтерв’ю повідомив, зокрема: «...Після закінчення першого етапу чемпіонату й триденного відпочинку ми з групою фахівців поїхали в Крим до Фороса. Зі мною займалися гросмейстери Геннадій Павлович Кузьмин, Веселін Топалов (який спеціально був запрошений з Болгарії) і його тренер Сільвіо Данаїлов, а також 12-річний майстер Сергійко Карякін, який поїхав на моє прохання і допомагав нам, і найцікавіше те, що він, як губка, всмоктував усі мої запитання і пропонував свій свіжий, молодий погляд на речі...
До Москви ми приїхали командою, до якої входили і мої тренери, і директор краматорського клубу Михайло Микитович Пономарьов, і психолог Едуард Ейлазян, і мій менеджер Олександр Мартинков. З нами постійно був Веніамін Наумович Амітан, який, власне кажучи, і тримав у своїх руках бразди правління роботою всієї команди»...
Є ще багато чого згадати. Хоча б про те, що незабаром у Києві в Палаці «Україна» у вщерть переповненому залі відбулося урочисте вшанування Руслана Пономарьова. Під час офіційної частини Президент України Леонід Кучма, вручивши йому орден Ярослава Мудрого, заявив, що разом з мером Олександром Омельченком запропонував чемпіонові світу переїхати до Києва разом із родиною та тренером...
А президент ФІДЕ Ілюмжинов у своєму виступі вкотре повторив своє твердження, що завдяки своїм шаховим тріумфам українці мають підстави вважатися найінтелектуальнішою нацією в світі.
Відтак Пономарьов став киянином. А що було надалі — то інша тема... Згадаймо лише, що торік він виграв найпрестижніший нині чемпіонат України.
У чільній шістці...
Перший приз у супертурнірі, що закінчився в голландському Вейк-ан-Зеє, здобув вірменин Левон Аронян — 9 очок у 13 партіях. По 8 очок набрали норвежець Магнус Карлсен, італієць Фабіано Каруана і азербайджанець Теймур Раджабов, по 7,5 — українець Василь Іванчук і ггкару Накамура (США), 7 — Гата Камський (США), 6,5 — Сергій Карякін (Росія), 5,5 — голландець Люк ван Велі, по 5 — ізраї-льтянин Борис Гельфанд, азербайджанець Вугар Гашимов і болгарин Веселін Топалов, по 4,5 — голландець Аніш Гірі та чех Давид Навара.
Іванчук виграв три партії, лише одну програв, решта дев’ять — нічиї. Йому трохи не пощастило на фініші. Та все ж результат Василя — задовільний!
У турнірі «Б» 14-річний Ілля Нижник, набравши 7,5 з 13 (як Іванчук в «А»!), розділив 6-7 місця. Катерина Лагно — 4,5 очка, 11-е місце.
Усе в наших провідних гросмейстерів — ще попереду!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту