Початок цього місяця приніс несподіванку в черговому супертурнірі. А також прикрасою лютого є 90-річний (!) ювілей найстарішого нині в світі гросмейстера Юрія Авербаха.Майже подвійна сенсація!
Ледь-ледь не завершився двома нечуваними сенсаціями традиційний супертурнір у Гібралтарі, що проходив із 24 січня по 2 лютого (256 учасників, швейцарська система, 10 турів).
Перший несподіваний сюрприз стався в сьомому турі у партії між лідерками жіночого «Топ-100» ФІДЕ — 35-річною Юдіт Полгар (2710) і 17-річною Хоу Їфань (2605). Угорська суперзірка, яка принципово не виступає в жіночих турнірах, ще не зустрічалася з юною китаянкою — нині наймолодшою чемпіонкою світу. І цей перший двобій між володарками найвищих рейтингів серед шахісток, попри явну перевагу Юдіт у цьому показникові (аж на 105 пунктів!), завершився її поразкою! Хіба не сенсація? Та це ще не все.
У восьмому та дев’ятому турах Хоу Їфань здобула перемоги й відтак опинилася в лідерах турніру. Їй би і в останньому турі виграти! Тоді б стався світовий рекорд — уперше в чоловічому супертурнірі гору взяла б шахістка. Проте — нічия, і китаянку наздогнав 46-річний англієць Найджел Шорт (між іншим, віце-чемпіон світу-1993). Вони, набравши по 8 очок, очолили турнір. Їм довелося виборювати першість у турнірі в міні-матчі з двох партій. Ще один шанс у чемпіонки світу! Але тут якраз рейтинг англійця 2677, більший на 72 пункти, ніж у китаянки, дався взнаки — 1,5:0,5, і другої сенсації в турнірі не сталося. Втім, «срібло» юної шахістки в такому турнірі, хоч і не сенсація, то хіба не сюрприз?
Зважте, хто опинився нижче. По 7,5 очка набрали учасник змагань претендентів на світову корону Шахріяр Мамедьяров (Азербайджан, 2747), Майкл Адамс (Англія, 2724), Еміль Сутовський (Ізраїль, 2703) і Віорел Бологан (Молдова, 2680). Судіть самі. А де ж Полгар? Вона — серед 17 учасників, у яких по 7 очок.
З-поміж наступних 22 гравців, у яких по 6,5 очка, — львів’янки, сестри Музичук: 21-річна Анна (Словенія, 2580) і 19-річна Марія (Україна, 2483). На 0,5 менше набрала (між іншим, поруч із легендарним Віктором Корчним) 32-річна одеситка Наталія Жукова (2426)... Це й усі з України в цьому турнірі. Спасибі нашим розумницям!
До слова: Хоу Їфань отримала два призи: перший серед жінок (10 тисяч британських фунтів) і другий серед чоловіків (12 тисяч). Оце результат! Тож все-таки сенсація чи ні?
Юрій Авербах — суперювіляр!
Шановним гостем столиці України не раз упродовж останніх років був легендарний гросмейстер Юрій Львович Авербах (котрий у зв’язку зі своїм 90-м днем народження прийматиме завтра привітання від усієї світової шахової спільноти, з чим його поздоровляє і «Молодь України», принагідно згадуючи його візит до нашої редакції на її запрошення, що відбувся 16 червня 2010 року — про цю подію було надруковано і репортаж з фото в «МУ» № 66 за 22.06.2020 р.).
Рядки з досьє: «Народився 8 лютого 1922 року в м. Калуга. Міжнародний гросмейстер (1952), міжнародний арбітр з шахів (1969) і шахової композиції. Заслужений майстер спорту СРСР (1965). Член керівних органів ФІДЕ (1974-1986), Голова шахової федерації СРСР (1972-1977). Головний редактор журналу «Шахматы в СССР» (1962-1992), перейменованого на «Шахматы в России» (1992-1999). Шаховий теоретик, історик і літератор, автор багатьох книг на шахові теми (і не тільки!), більшість яких виходила друком і в зарубіжжі у перекладі іноземними мовами. Заступник головного редактора (а саме — Анатолія Карпова) найфундаментальнішого в світі енциклопедичного словника «Шахматы» (Москва, 1990), ведучий популярної телепрограми «Шахова школа» (з 1969)… Учасник величезної кількості всесоюзних і міжнародних змагань, переможець багатьох з них…»
Зокрема, згадаймо 21-й чемпіонат СРСР, який проходив з 7 січня по 7 лютого 1954 року в Києві, де Авербах виборов золоту медаль, набравши 14,5 очка (10 перемог, 9 нічиїх, жодної поразки). Аж на 1,5 очка відстали такі шахові гіганти, як Віктор Корчной і Марк Тайманов, ще на 0,5 очка менше набрав майбутній десятий чемпіон світу Тигран Петросян…
Між іншим, Юрію Львовичу довелося взяти участь серед багатьох міжнародних турнірів двічі також у столиці Індонезії (1960, 1979). В обох — перші призи. А відтак у столиці цієї держави м. Джакарті вийшла друком книга під назвою — «Авербах в Індонезії». До чого це згадалося? Можливо, вийде й таке видання: «Авербах в Україні»?
У Києві вже не раз Центральний шаховий клуб Збройних Сил України впродовж кількох років проводив популярні турніри на «Ку-бок Юрія Авербаха». Ці призи він вручав особисто. Цьогоріч планується також його приїзд і вшанування славетного ювіляра. Про це наші читачі також отримають детальну інформацію. А поки що 5 лютого в ЦШК проведено турнір на «Кубок Юрія Авербаха», ініційований меценатом українських шахів Раїсою Голубенко — радником з міжнародних питань «Золотої еліти України». Призи: передплата на газету «Молодь України». Триває і турнір ветеранів Збройних Сил України — учасників зустрічей з Юрієм Авербахом.
А поки що щиро вітаємо Вас, вельмишановний Юрію Львовичу, з наступним ювілеєм! Наші Вам найкращі побажання!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту