Юна зміна продовжує відзначатися звитягами в турнірах.Львівська школа
18-річний українець Ярослав Жеребух, беручи участь у міжнародно-му шаховому фестивалі «Moscow Open», що проходив з 27 січня по 5 лютого ц.р., переконливо виграв турнір молодих гросмейстерів!
Здобувши на фініші шість перемог поспіль (з-поміж яких в останньо-му дев’ятому турі — над росіянином Олексієм Решетниковим), львівський гросмейстер набрав 7 очок і в підсумку на очко випередив росіянина Максима Матлакова, котрий фінішував другим. Американець Рей Робсон, набравши 5,5 очка, — третій.
Наш «Куточок» уже не раз відзначав успіхи талановитого львівського шахіста. (Хоча б — у «МУ» № 2 за 17.01.2012 р.). Згадаємо його яскравий виступ у розіграші Кубка світу торішньої осені в російському Ханти-Мансійську за нокаут-системою. Юний українець подолав три раунди, «вибивши» із змагань, зокрема, супергросмейстерів Павла Ельянова та Шахріяра Мамедьярова, відтак його визнали головним відкриттям Кубка світу… І ось — новий успіх. Нехай і надалі вам таланить, Ярославе!
Він чи вона?
У чемпіонаті Києва серед чоловіків, що відбувся з 24 січня по 4 лютого ц.р. (42 учасники, швейцарська система, 9 турів), відзначилися як молоді зірки, так і шановані ветерани.
Переможцем турніру став 21-річний міжнародний майстер Андрій Баришполець, показавши дуже високий результат — 8 очок у дев’яти партіях. Аж на 1,5 відстав другий призер — 20-річний майстер спорту Павло Кругляков. Ще на 0,5 очка менше набрали четверо учасників: 20-річний майстер спорту Михайло Мельничук, 50-річний міжнародний майстер Олександр Панченко, 13-річна кандидатка у майстри спорту України та майстер спорту ФІДЕ Юлія Осьмак і 65-річний кандидат у майстри Анатолій Карнаух.
Який діапазон у вікових категоріях! Особливо — між двома останніми…
До слова, паралельно проводився і чемпіонат Києва серед жінок, де перемогла міжнародний майстер досвідчена Любов Жильцова-Лисенко. Але, як бачимо, деякі столичні шахістки, змушені брати участь лише в одному з чемпіонатів Києва, вибрали чоловічий. Що ж, юна Юля Осьмак явно не прогадала! Не підкачали також міжнародний майстер, 23-річна Катерина Должикова та кандидат у майст-ри України, майстер ФІДЕ 18-річна Ірина Петрова. Між іншим, поза конкурсом виступила там ще й досвідчена міжнародний майстер Тетяна Бакланова з Донецька.
Чи не доцільніше проводити чемпіонати серед чоловіків і жінок не водночас, а в різні терміни, щоб деякі гонорові шахістки могли вибо-рювати свій шанс в обох турнірах?
Та повернімося до чемпіонату Києва серед чоловіків.
Згадуючи добрим словом ветеранів, для яких «роки — не пороки», аплодуючи талановитій, прогресуючій молоді , як не звернути увагу на просто-таки дивовижний злет Юлії Осьмак. У неї й раніше були успіхи міжнародного калібру. Досить згадати хоча б її перемогу 2010 року в чемпіонаті світу серед дівчат до 12 років!
Але ж то була звитяга серед розумниць такого ж віку. А тепер? Мало того, що 13-річна Юля була наймолодша серед усіх учасників і учасниць. Але ж скількох шахістів, не лише старших за неї, але й кваліфікованіших, ніж вона (зокрема, низку міжнародних майстрів і майстрів спорту України), Юлія перемогла за шахівницею та випередила в чемпіонаті столиці України!
Мимоволі спадає на думку аналогія з недавньою сенсацією на чоловічому супертурнірі в Гібралтарі (аж 256 учасників!), що проходив з 24 січня по 2 лютого, про який ми вже розповідали в попередньому «Куточку». Так, так — якраз отам 17-річна чемпіонка світу, китаянка Хоу Їфань у десяти турах набрала найбільшу кіль-кість очок (аж 8!) разом з легендарним 46-річним англійцем Найджелом Шортом. І лише її програш тай-брейку — (0,5:1,5), що проходив за «напівблискавичним» контролем часу (на всю партію — по 10 хвилин плюс по 5 секунд на кожен хід), приніс їй лише другий приз. Утім, повторюємо, вона отримала також перший приз серед жінок. Але ж скількох зірок випередила та перемогла!
Додамо до попередньої публікації про «супер» у Гібралтарі деякі подробиці.
Серед 256учасників турніру з 56 гросмейстерів було 11 членів рейтинг-елітного «Клубу 2700+» на чолі з володарем Кубка світу Свідлером (2749) та претендентом на шахову корону Мамедьяро-вим (2747). І що ж? Юна китаянка (її рейтинг був лише 2605) усіх їх не лише випередила, а й чотирьох з них перемогла. Їй здалися: угорці Золтан Алмаші (2717) та Юдіт Полгар (2710), в’єтнамець Ле Кванг Льєм (2714) і латвієць Олексій Широв (2710).
Ясна річ, аналогія — аналогією, проте порівнювати рівень результатів Юлії Осьмак і Хоу Їфань, м’яко кажучи, передчасно. Киянці навряд чи пощастить і в 17 років досягти рівня китаянки, хоч який у неї талант (а він є!), бо наявна «деяка» різниця в умовах для підготовки юних шахових зірочок між Києвом і Пекіном.
Але підкреслимо головне: з’ясувалося, що зовсім юні шахістки, як у Китаї, так і в Україні, спроможні грати принаймні на рівних з шахістами старшого віку та вищої кваліфікації! Раніше вважалося, що «мудра гра» наочно демонструє, хто ж саме в розумовому потенціалі переважає загалом — він чи вона. Коефіцієнт інтелекту — це теорія. А практика?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту