У супертурнірах після «Aeroflot open» начебто буде тривалий тайм-аут?..Наші задніх не пасуть!
Минулого тижня в Москві фінішував «Аерофлот-опен» — популяр-ний традиційний шаховий фестиваль, де цьогоріч у головному турні-рі «А» 86 учасників (швейцарська система, 9 турів), серед яких були четверо українських гросмейстерів, розігрували призовий фонд у 150000 євро. Особливістю цих аерофлотських турнірів було те, що переможець кожного з них отримував, окрім першого призу, також і перепустку на участь у супертурнірі в німецькому Дортмунді, котрий традиційно проводиться щороку в липні.
У цьому «опені» з-поміж претендентів на головні нагороди було небагато представників світової еліти. Хіба що серед наших земляків — дворазовий олімпійський чемпіон у складі збірної України, 28-річний харків’янин Павло Ельянов. Ще троє — 26-річний харків’янин Антон Коробов, 18-річний львів’янин Ярослав Жеребух і 24-річний кримчанин Адам Тухаєв.
Між іншим, до участі в цьогорічному дортмундському «супері» одним і персонально запрошених учасників став чемпіон України-2011 Руслан Пономарьов (киянин, згадаймо, блискуче виграв Дортмунд-2010).
Чималі шанси приєднатися до нього мали Ельянов і Коробов. Перед останнім туром обидва вони вели перед у турнірі, набравши по 6 очок, як і 27-річний польський гросмейстер Матеуш Бартель.
Але в заключних партіях Коробов білими не зміг перемогти Бартеля, а Ельянов чорними — 22-річного росіянина Дмитра Андрейкіна. Ці нічиї вивели на першу сходинку Бартеля — хоч у нього було стільки ж очок (6,5), як і в обох українців, але головним додатковим показником вважалася більшість партій, зіграних чорними. Відтак Коробов став «срібним» призером, а Ельянов — «бронзовим». Усе ж у цілому такий їхній результат є, безумовно, успішним. Так само, як виступ Тухаєва та Жеребуха, які, набравши по 5,5 очка з 9, опинилися в групі гросмейстерів (починаючи з 9-го місця), чий рейтинг більший, ніж у них, аж на сто пунктів. Наші задніх не пасуть! А їхні рейтинги, слід гадати, ще й підвищаться.
Цей рік — безглуздий?
У попередньому «Куточку» мова йшла, зокрема, про те, що рейтинг-лідер світу Магнус Карлсен виступив проти наміру ФІДЕ провести змагання восьми претендентів на участь у матчі за шахову корону (котрий має відбутися 2014 року) з її володарем (який має визначитися незабаром у двобої Ананд — Гельфанд) цьогоріч з 23 жовтня по 13 листопада. Аргумент норвезького «вікінга» полягає в тому, що календар осінніх супертурнірів-2012 надто перевантажено. Тож і запросив інших учасників «турніру восьми» висловити свою думку щодо його позиції.
Що ж, один із них уже раніше досить темпераментно виступив на цю тему. Це — екс-чемпіон світу, росіянин Володимир Крамник. Переконливо здобувши перший приз у супертурнірі «London Chess Classic» (що проходив торік у грудні в столиці Великої Британії), в якому випередив і чемпіона світу Ананда, і рейтинг-лідера Карлсена, Крамник детально прокоментував для часопису «64» деталі цього турніру, до того ж, приділив увагу строкам проведення змагань претендентів на корону.
А саме: заявивши, що непросто прогнозувати щось на 2012-й шаховий рік, наголосив: «Ясно одне — він буде не менш складним, ніж попередній, а з точки зору календаря — саме таким же безглуздим... Шаховий календар залишається дуже перевантаженим і якимось неправильним, хтось уже мусить його по-людському скласти. Чому в нас майже всі турніри, і офіційні, й ні — у другій половині року? Приміром, 2012-го восени — і Олімпіада, і Більбао, і Нанкін, і клубна першість Європи, і турнір претендентів (коли? де?), а далі відразу Меморіал Таля і Лондон. Починаючи в липні з Дортмунда, турніри йдуть без зупинки, а в першій половині року нічого немає: щез турнір у Монако, «підвішено» Лінарес. Я вже пропонував таку ідею — перенести турнір претендентів на березень — квітень 2013-го. Час цілком порожній. Та начебто цією ідеєю поки ніхто не зацікавився. На жаль, у шахах немає аж ніякого координаційного центру. Коли б організатори збагнули, що перша половина року порожня, та ще якби й гравці трішки натиснули б... Це ж усім вигідно — перенести якийсь супертурнір на весну, розвантажити осінь. І вигідно, до слова, не лише гравцям — у тих же організаторів буде більший вибір, вони зможуть залучити найсильніших шахістів, адже так у другій половині року багатьом гросмейстерам доводиться вже відмовлятися від якихось запрошень», — резюмує Крамник.
Як ми вже повідомляли, один відгук на цю пропозицію вже є — Меморіал Таля в Москві перенесено цьогоріч з осені на червень.
Ще один відгук: вирішено провести товариський матч між другим і третім рейтинг-фаворитами «Топ-100 ФІДЕ» Ароняном і Крамником цьогоріч 21-29 квітня. Повідомляють: Крамник ще торік поскаржився російському бізнесменові Олегу Скворцову, що йому ніде буде чимось заповнити за шахівницею нинішню величезну, майже піврічну турнірну паузу, тож отой і запропонував йому зіграти тренувальний матч проти супергросмейстера з чільної четвірки «Топ-100 ФІДЕ» (до якої входять, нагадуємо, Карлсен, Аронян, Крамник і Ананд). Зупинилися на кандидатурі Ароняна. Той погодився.
Контракт уже підписано. Буде зіграно шість партій з класичним контролем часу, який планується в турнірі претендентів. Цікаво, що в опитуванні брали участь майже півтисячі користувачів одного з популярних радіоефірів. І понад 60 відсотків опитаних зізналися, що для них цей матч буде цікавіший, ніж двобій за корону між Анандом і Гельфандом, який відбудеться в травні. Судіть самі…
Піврічний «тайм-аут» у змаганнях своєрідно відбивається також і на підготовці до турніру претендентів нашого Василя Іванчука. Він не відмовився взяти участь у турнірі зі швидких шахів (по 15 хвилин на партію) у латвійській Юрмалі, про який ми вже повідомляли перед його стартом і в якому взяли участь 58 учасників. У фінальному етапі, де 8 учасників змагалися за коловою системою, Іванчук розділив 5-6 місця, набравши 3 пункти. Переміг у турнірі Олександр Морозевич (Росія) — 5 очок. На 0,5 очка відстали Олексій Широв (Латвія) і Данієль Фрідман (Німеччина)… Добре, що результати в швидких шахах у рейтингах «Топ-100» ФІДЕ не враховують… Добре, що в цьому турнірі була хоч якась практика, бо після нього, як повідомляють, у львів’янина буде, як мінімум, тайм-аут аж на три місяці — можливо, до Меморіалу Таля в червні, а то й до чемпіонату України в липні.
Головне ж для нього цьогоріч — участь у турнірі восьми претендентів на світову корону. І спадає на думку: чи не виявиться той тримісячний антракт Іванчука не менш корисним і необхідним для його підготовки до цього турніру, ніж чергове ігрове навантаження в інших змаганнях?
Хай Василю щастить!
Юхим Лазарєв, майстер спорту