Визначено місця та строки проведення двох основних цьогорічних змагань на першість світу — матчу за корону, а також турніру претендентів на участь у наступному двобої з новим чемпіоном планети.400 глядачів плюс Інтернет
Остаточно врегульовано й затверджено умови матчу за світову корону між її володарем Вішванатаном Анандом (Індія) та переможцем турніру претендентів на неї Борисом Гельфандом (Ізраїль), що має проходити цьогоріч у Москві з 10 по 31 травня.
Наприкінці минулого місяця підписано контракт між Російською шаховою федерацією (РШФ) і найкрупнішим національним музеєм Росії Державною Третяковською галерею, згідно з яким матч проходитиме в Інженерному корпусі «Третяківки», в якому зала для гри вміщуватиме до 400 глядачів (вхід для них — вільний). Крім того, буде налагоджено пряму трансляцію партій в Інтернеті. Спонсором проведення цього матчу в Москві став підприємець Андрій Філатов. Призовий фонд — 2,55 мільйона доларів США. Переможець матчу, котрий отримає 60 відсотків цієї суми (переможений — 40), буде проголошений чемпіоном світу на два найближчі роки.
А змагання за те, кому поталанить стати його суперником у матчі-2014, заплановано провести також цьогоріч.
Невже, зрештою, пощастить уникнути тих нескінченних перенесень термінів проведення цих запланованих «суперматчів»!? Згадаймо: попередній чемпіонат світу, переможцем якого став Ананд, відбувся аж сім років тому, впродовж яких новий шаховий король відстоював свою корону лише в матчах-реваншах з екс-чемпіонами світу Топаловим і Крамником, а не з переможцем змагань між найсильнішими кандидатами на участь у матчі з володарем шахової корони.
Такий турнір восьми претендентів відбувся лише позаторік, а його переможець Гельфанд лише цьогоріч гратиме двобій з Анандом.
Усе це спричиняло розбрат у шаховому королівстві, дратувало й обурювало не лише його еліту, а й весь багатомільйонний загал ентузіастів «мудрої гри». Та нині, здається, є вже всі умови для вчасного проведення наступного турніру претендентів на матч із чемпіоном світу, що визначиться незабаром у Москві.
Як обирали номінанта?
Нагадуємо склад отого «турніру восьми». Один із них, як і завжди, — той, хто програє цьогорічний матч за корону, тобто Гельфанд або Ананд. Про це повідомляла «МУ» ще в № 11 за 17.02.2012 р. Ще троє — це переможці торішнього розіграшу Кубка світу: росіяни Петро Свідлер та Олександр Грищук і славетний гігант шахової України Василь Іванчук. Далі уточнюємо: ще троє — рейтинг-лідери «Топ-100» ФІДЕ, а саме норвежець Магнус Карлсен, вірменин Левон Аронян і росіянин Володимир Крамник. Уже семеро.
Восьмим учасником мав бути номінант (представник) організаторів турніру. Тут виникли певні проблеми. Бо спочатку щодо місця проведення «турніру восьми» заявки подали дві шахові федерації — Болгарії та Азербайджану. Якби гору взяли наші слов’янські сусіди, то їхнім представником у «турнірі восьми» міг стати екс-чемпіон світу Веселін Топалов, котрий в «Топ-100» ФІДЕ на 01.01.2012 р. посідає шосту сходинку. Та перевагу було віддано Кавказу, що взяв на себе геть усе фінансування турніру, висунувши своїм представником у «турнірі восьми» — Теймура Раджабова (а він у «Топ-100» ФІДЕ — п’ятий, тоді як четвертий — сам чемпіон світу Ананд).
Але, як відомо, з протестом виступив вірменин Левон Аронян, офіційно заявивши, що в Азербайджані він не гратиме.
Зрештою, пішли на компроміс. Азербайджан не відмовився від своєї обіцянки стати спонсором турніру «на всі сто», якщо навіть він проходитиме в іншій країні, аби його гравцем-номінантом залишався Раджабов. Проблема ж «де і коли» залишалася не дуже простою.
Як обирали арену та строки?
Вчасно з першим питанням допоміг американський бізнесмен Ендрю Полсон, котрий ще з 1993 року, очолюючи бізнесову компанію «Агон», працює в Росії. Він запропонував зі свого боку зробити все, що зможе, аби претенденти схрестили зброю в Лондоні. Азербайджан із цим погодився, залишившись спонсором турніру.
Столиця Англії також дала згоду, врахувавши, що в неї цьогоріч проходитимуть Літні Олімпійські ігри. В неї є вже і зразки. Коли на початку 2006 року в італійському Турині проводилися Зимові Олімпійські ігри, то майже слідом за ними тієї ж весни в тому ж місті господарі провели й Всесвітню шахову Олімпіаду, що помітно прикрасило враження всього цивілізованого світу від «свята п’яти кілець». Китай 2008 року після Літніх Олімпійських ігор у Пекіні провів і перші Всесвітні спортивні інтелектуальні ігри, до програми котрих увійшли також шахи... Та й Росія, готуючись до організації Зимових Олімпійських ігор 2018 року в Сочі, планує там водночас і шахову програму. Отже, Лондону було в кого брати приклад. І всі — за. А от із строками — це все до ладу.
Відомо, що рейтинг-лідер світу Карлсен висловив незгоду з тим, що «турнір восьми» в Лондоні призначено провести цьогоріч з 23 жовтня по 13 листопада. Бо лише за десять днів до нього закінчиться фінальний супертурнір серії «Великий шолом», де він також має грати. Надто вже коротка відстань... Але ФІДЕ і Лондон — за те, щоб прилучити видатний шаховий «супер» якраз до завершення в ньому Олімпійських ігор, бо це додатково працюватиме на престиж обох змагань.
Окрім того, «турнір восьми», стверджує президент ФІДЕ Ілюмжинов, нема куди переносити далі, бо наприкінці цього року терміново треба провести два «супери» (в Челябінську і Ташкенті) з нової серії «Гран-прі», чотири наступні етапи якої (в Парижі, Мадриді, Відні та Лісабоні) доведеться проводити 2013-го. Всі шість турнірів, між іншим, фінансуватиме згадана американська компанія «Агон», яка включила до свого бюджету чимало коштів на популяризацію шахів. Але це вже тема відбору до чемпіонату світу-2016... Поки ж, як бачимо, елітні шахи активно повертаються в Західну Європу, звідки ще недавно, здавалося б, стали переселятися в Азію...
Додамо, що підключається навіть Норвегія, де за часів «до Карлсена» великі шахи не проглядалися. Тепер там у Тремсе вони планують на 2013 рік Кубок світу (вже не в Ханти-Мансійську!), а нещодавно тамтешні спонсори вирішили провести в червні того ж року також і супертурнір (10 учасників на чолі з Карлсеном, в одне коло) з бюджетом 870 тисяч доларів. Ще раніше Норвегія взялася за організацію в себе Всесвітньої шахової Олімпіади-2014.
Як бачимо, всі багатомільйонні витрати — лише зі щедрих спонсорських кишень. До того ж, 20 відсотків з них — законно на рахунок ФІДЕ, що відтак опинилася під «золотим дощем». Чого б оце?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту