У законах проведення шахових турнірів недавно запроваджено деякі суттєві новації, котрі не сприймаються однозначно…Якби спізнилася львів’янка...
Згадуючи про жіночий чемпіонат Європи, що проходив 2-18 березня ц.р. в турецькому місті Газіантеп, варто згадати одну досить-таки сенсаційну версію стосовно його умов і підсумків.
Як уже відзначалося, перед останнім, 11-м туром одноосібною лідеркою була львів’янка Анна Музичук (котра, на жаль, представляє з 2004 року Шахову федерацію Словенії), вже на ціле очко випереджаючи найближчих переслідувачок — росіянок Валентину Гуніну та Надію Косінцеву. Та в заключному турі Гуніна взяла гору над Музичук, свою партію виграла також Косінцева, Тож у всіх трьох — однакова сума очок, по 8,5. За додатковим показником (це — так званий «рейтинг-перфоманс») золоту медаль отримала Гуніна, срібну — Косінцева, а Музичук — бронзову.
У чому ж полягає сенсаційна версія? В тому, що якби Анна Музичук ну хоча б трохи спізнилася на заключну партію, то без гри стала б... чемпіонкою Європи!
Крах традиції
Річ у тім, що до правил шахових турнірів останнім часом дедалі активніше втручаються закони змагань з інших видів спорту, особливо — олімпійських.
Так (для тих, хто цього не знає), порівняно донедавна спізнення шахіста на турнірну партію призводило лише до того, що спеціальний "подвійний" годинник на шахівниці, який відміряє, скільки обидва суперники витратили часу на обмірковування своїх ходів, вмикався водночас із початком туру — незалежно від того, є за шахівницею один з гравців (а то й обидва!) чи ще ні. Коли відсутній за шахівницею гравець, у кого білі фігури, суддя вмикає його годинник, і той цокає доти, поки шахіст не сів за дошку та не зробив хід, відтак перетиснувши кнопку свого годинника на годинник свого суперника, час якого минає, поки він не з’явиться за шахівницею та не зробить хід, перемикнувши час на партнера. Аналогічно — коли немає гравця чорними фігурами: його суперник робить хід і натискує на кнопку годинника, перемикаючи час.
Відтак у того, хто спізнюється, лишається менше хвилин на обмірковування певної кількості ходів на певний час — це в «класичних шахах», скажімо, може бути 40 ходів на дві години. Спізнився на півгодини — на ті ж 40 ходів уже залишаються лише півтори години: це й було геть усе покарання за спізнення на гру.
Але ж у багатьох інших видах спорту діє інше правило: якщо хтось (скажімо, в боксі абощо) спізнився хоч на хвилину, а то й ще менше, то вже отримує поразку без гри.
Отаке ж правило ФІДЕ недавно запровадило й у своїх офіційних змаганнях. І почалося…
Шести грекам — нулі
Так, до речі, сталося цьогоріч наприкінці березня в шостому турі недавнього шахового чемпіонату Європи серед чоловіків — якраз того дня, коли вся Болгарія, де проходив турнір (як, між іншим, й Україна та багато інших держав), перевела стрілки всіх своїх поточних годинників на одну годину вперед — перейшла з зимового часу на літній. Тож і шостий тур ЧЄ розпочався на годину раніше, ніж усі попередні тури. Майже всі учасники, врахувавши цю особливість, коли було треба, перевели стрілки своїх наручних годинників куди треба, тож і вчасно прийшли на тур.
Але ні, не всі. Шестеро гравців з Грузії, де залишився зимовий час, не переводили своїх годинників, не знаючи про потребу в цьому. А коли прийшли на гру пізніше, дізналися, що їм усім у партіях цього туру вже зараховано поразки... В підсумку ж лише один з них — відомий суперелітний гросмейстер Баадур Джобава, вдало провівши фініш турніру, зумів «зачепитися» за 23-є місце — останнє, що давало право отримати приз, а також і ліцензію на участь у «Кубку світу»-2013...
А тут — усе навпаки!
Тепер повернімося до заключного туру жіночого чемпіонату Європи. Отож, уявімо собі, буцімто Анна Музичук спізнилася (випадково чи спеціально) на партію заключного туру з Валентиною Гуніною, тож отримала поразку без гри. Однакова кількість «офіційних» підсумкових очок у них обох відтак не змінилася б. А як додаткові показники, де враховуються лише реальні, фактичні результати ігор за шахівницею?.. Тут, як стверджують експерти, львів’янка зберегла б свою «золоту» перевагу над обома конкурентками!
Не буду надто ретельно вдаватися в технічні подробиці, але ж і так ясно, що в офіційній підсумковій таблиці у Музичук і Гуніної для визначення додаткового коефіцієнту (під назвою «рейтинг-перфоманс») врахували, що їм обом нараховано по 8,5 очка з 11 партій. А якби львів’янка отримала нуль за спізнення, то знову враховували б її фактичні 8,5 очка, але вже не з 11, а з 10 зіграних нею партій, а якраз ото в Гуніної — лише її реальні, фактично здобуті 7,5 з 10! Для Музичук це було б, ясна річ, добре, ще й як!
А от чи воно так справедливо — в принципі? Проблема...
Як бачимо, в шаховому господарстві — ще чимало головного болю від не дуже, мабуть, досконалих «правил поведінки».
Дверима грюкнув Мамедьяров
Ось, приміром, який гучний скандал, пов’язаний з отаким запізнен-ням, у тому недавньому чоловічому чемпіонаті Європи стався у восьмому турі, в якому азербайджанець Шахріяр Мамедьяров трохи спізнився на партію з грузином Шота Азаладзе (котрий, до речі, раніше сам отримав поразку за спізнення в шостому турі на партію з українцем Антоном Коробовим). Бакинець під час палкої дискусії з арбітрами доводив, що прийшов на тур лише на 10 секунд після його офіційного початку, а вони — що на півтори хвилини. Та судді заявили, що й 10 секунд досить для зарахування поразки. Відтак азербайджанський супергросмейстер, не стримавши обурення, негайно ж покинув турнір...
Це вплинуло на підсумки чемпіонату! Адже в «табелі про ранги» його 348 учасників азербайджанський шаховий гігант посідав аж другу позицію (після рейтинг-лідера турніру — італійця Фабіано Каруани), перебуваючи в «Топ-100» ФІДЕ на елітній 13-й сходинці. Згадаймо: ще позаторік він був учасником турніру восьми претендентів на світову корону... І в цьому чемпіонаті Європи Мамедьяров міг би на щось претендувати, але — не склалося, як бажалося, через новацію ФІДЕ.
Чи справді це — ідіотизм?
...Недавно знаний російський супергросмейстер українського роду Олександр Грищук (як і наш Василь Іванчук, він торік у Кубку світу здобув ліцензію на право участі в турнірі восьми претендентів на світову корону-2013) дав одному з інтернет-сайтів детальне інтерв’ю про нинішні шахові справи. Так ось, на запитання, зокрема, чи не опинявся він у такій ситуації, як оце грузинські шахісти, котрим записали програш за спізнення на 6-й тур чемпіонату Європи, Грищук відповів різко:
«Щоб отримати нуль за спізнення на партію — ні. Приблизно 80 відсотків кар’єри я провів, коли цього ідіотського правила не було»...
А щодо цієї точки зору — судіть самі, шановні читачі!
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту