Одне з нових скандальних правил поведінки, запроваджених цього року Європейським шаховим союзом (ЄШС) стосовно одягу гравців під час їхніх виступів у змаганнях («дрес-код»), продовжує привертати увагу…«За» і «проти»
Як уже зазначалося в «МУ» ще в № 18 за 16.03.2012 р., розглядаючи в статті під назвою «Європейські сюрпризи» підсумки чемпіонату Старого світу серед жінок, однією з неочікуваних новин у ньому став так званий «дрес-код», тобто певне обмеження учасниць турніру у виборі одягу, а конкретно — заборона їм грати турнірні партії у «нескромному» вбранні, зокрема — пляжного типу.
Оце вже був фурор у мас-медіа (навіть дуже далеких од шахів і спорту взагалі)! Скільки відтак «засвітилося» на цю тему коментарів різного напряму! Про це йшлося також у «МУ» № 22 за 30.03.2012 р. у статті — «Чим ображає «дрес-код»?»
Нагадуємо: хтось заявляв, що так і треба, хтось (як, приміром, чемпіонка Франції українського роду, гросмейстер Ельміра Скрипченко) закликав робити з цього «дрес-коду» не правило, а лише побажання прояву поваги учасниць до організаторів і спонсорів. А відомий шаховий оглядач Юрій Васильєв, повторюємо, відверто наголосив: для жінок «дрес-код» — скривдження, тоді як чоловікам, навпаки, він не зашкодить…
Втім, перейдемо до конкретних вимог Європейського шахового союзу.
Що ж дозволено вдягати чоловікам і жінкам під час участі в шахових змаганнях?
Шахістам: брюки, джинси, сорочки, теніски, поло, футболки, краватки, піджаки, спортивні куртки, туфлі, мокасини, кросівки.
Шахісткам: блузки, водолазки, футболки, поло, брюки, джинси, спідниці, плаття, піджаки, жилетки, светри, чоботи, туфлі, кросівки, ювелірні вироби, шийні хустки, сонцезахисні окуляри.
А що ж гравцям (головне!) заборонено на собі демонструвати?
Шахістам: пляжний одяг, шорти, взуття без шкарпеток, капці (пантофлі).
Шахісткам: пляжний одяг, кросівки без шкарпеток, капелюхи та головні убори (за винятком тих, які носять згідно з релігійними переконаннями). Крім оцих заборон для шахісток є й обмеження: блузки можуть бути розстебнуті лише на 2 верхні ґудзики. При цьому не прописано заборону на декольтований одяг і міні-спідниці.
Правилами також передбачено, що одяг гравців має бути попрасований, охайний, не брудний, без дірок і неприємного запаху. Під час церемонії нагородження рекомендовано більш суворий стиль — «бізнес-кежуал», тобто — брюки, піджак, сорочка. Щодо краватки, то без неї обохдитися дозволено.
Пляжні проблеми
У згаданому огляді в «МУ» № 22 за 30.03.2012 р. під назвою «Чим ображає «дрес-код»?» відзначено також, що цими проблемами нині активно захопилися й керманичі інших видів спорту. Зокрема, нагадуємо, було зауважено, буцімто найбільш фривольна форма — в тенісисток, мовляв, тут і трусики часто на виду, і майки вельми відкриті тощо.
Ця інформація також не залишилася без реагування. Зокрема, відомий журналіст Дмитро Нагорний зазначив: найбільш фривольна форма — не в тенісисток, а в майстринь пляжного волейболу, котрі змагаються, як і чоловіки, вдягнені лише в скромні бікіні: топики, без взуття — та й усе.
Мимоволі виникає ще питання: навіщо ж тоді звинувачувати в нескромності одягу та взуття шахістів і шахісток?
Проте не так усе все просто нині в інших видах спорту! Щойно оприлюднена інформація про запровадження подібних обмежень якраз у згадуваного шановним Дмитром Юрійовичем пляжному волейболі!
Досі в одязі учасниць цих змагань діяло таке правило: ширина їхньої спортивної білизни мусила не перевищувати 7 сантиметрів. А тепер, повідомляють, Міжнародна федерація волейболу вирішила: ні, «пляжниці» вже не зобов’язані так себе обмежувати, можуть (а то й зобов’язані!) виступати в шортах завдовжки до трьох сантиметрів вище коліна, а також у футболках (за власним вибором). Повідомляють також, що в дальших планах волейбольних посадовців — заборонити «пляжницям» взагалі виступати в бікіні.
На думку експертів, такі рішення можуть помітно зменшити видовищність змагань з пляжного волейболу серед жінок і знизити популярність цього виду спорту взагалі
Та повернімося до «гри мудрих».
А судді хто?
З приводу підсумків недавнього чемпіонату Європи серед чоловіків, де ЄШС також активно застосовував ті ж новації, що й на жіночому ЧЄ, детальну розмову в прямому ефірі радіо Chess-News провів президент Асоціації шахових професіоналів (АШП) Еміль Сутовський. Цей ізраїльський гросмейстер, який був, між іншим, одним з учасників цього турніру, так висловився стосовно проблем «дрес-коду» (зокрема, тих, що «вироки» гравцям щодо їхнього одягу виносять судді турніру).
«Ідея хороша: справді, треба, щоб на шаховому турнірі люди мали охайний вигляд», — зазначає Еміль Сутовський, але далі ставить питання: «А судді хто? Чомусь саме суддя мусить вирішувати, який вигляд має гравець: мовляв, це зім’яте, а це — спортивна майка абощо… Тобто — дуже тонка грань, тяжко все це сформулювати. Як на мене, ідея — хороша, але наслідки можуть бути небезпечними».
Розглядаючи проблему суддівства також в інших аспектах, президент АШП стверджує: «Тут таке відчуття, що чимало суддів, котрі в переважній більшості не відбулися як шахісти, чомусь виміщають свою нереалізовану амбіцію на гравцях, котрі досягли якихось висот. І при цьому ті ж арбітри можуть бути дуже привітними в спілкуванні. Проте абсолютно змінюються внаслідок того, що їм надали якусь владу».
Президент АШП, узагальнюючи ті чи інші основні конфлікти, що сталися на цьому чемпіонаті Європи, наголосив: «Це просто якесь засилля суддівське, навіть смішно сказати. Начебто люди отримують задоволення від того, що в них з’явилася якась влада над гравцями. Це справді настільки дивно! Хлопці, давайте по-чесному…»
Отак одні проблеми на шахових аренах перевтілюються в інші. Обговорення — триває. Чи стануться в них якісь позитивні зміни?
Юхим ЛАЗАРЄВ, майстер спорту